Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.223
Поени од реакции
4.860
Здраво. Едно прашање. Имам проблем со усб стик. не го чита воопшто на Windows 10, а на 7ка го чита без проблем. Пробав преко device manager и преку disc management, не можам никако да ги направам да функционираат.
Windows 10 ima bug-ovi so usb, periferni uredi.. Mozes da probas so BIOS i factory settings.. Jas se kilavev so mouse-ot. Barav po net togas i ova bese edna od opciite no ne 100% efikasna. Za usb ako mozes simni gi podatocite kaj sto go otvara i formatiraj go. Mnogu iritiracka znae da bide 10kata.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
659
Поени од реакции
733
Некој да предложи алтернатива на adobe flash за сафари? Со излегувањето на сафари 14.0 ејпл ја прекинаа подршката за флеш.
Има сеуште веб страни што користат флаш а вградениот плејер на сафари е срање.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
98
Поени од реакции
247
Зедов лаптоп Dell пред некој ден ги иам следниве перформанси
Intel I7-10 gen
GeForce MX230 2GB GDDR5
8GB ram
512gb memorija
Се океј си работи, но кога пуштам игри ми кочи. Ми кочи на LOL, а знам што треба да прави општо со овие перформанси. Не ми треба за играње повеќе ми е за работа ама чат пат гејмам нешо ситно. Спуштив драјвери од nvidia, го оптимизиравна макс перформанси за гејминг и пак кочи. Некоја идеа што би можело да биде, пред да барам решение по сервиси?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.204
Поени од реакции
881
Зедов лаптоп Dell пред некој ден ги иам следниве перформанси
Intel I7-10 gen
GeForce MX230 2GB GDDR5
8GB ram
512gb memorija
Се океј си работи, но кога пуштам игри ми кочи. Ми кочи на LOL, а знам што треба да прави општо со овие перформанси. Не ми треба за играње повеќе ми е за работа ама чат пат гејмам нешо ситно. Спуштив драјвери од nvidia, го оптимизиравна макс перформанси за гејминг и пак кочи. Некоја идеа што би можело да биде, пред да барам решение по сервиси?
А за која игра се работи 2 гб рам на графичка не е многу .
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.204
Поени од реакции
881
За League of legends, пробав и GTA V i CS GO,ама како и да е не може на ЛОЛ на кочи.
Пробај намали резолуција и перформанси.
Автоматски споено мислење:

Пробај исто со ладење има за 1000ка или поевтини кулери.
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
2
Zosto ne go prikazuva USB vo boot menu na Asus Utility BIos?
Staviv Secure boot i fast boot na disable i pak n ego dava USB vo boot menu za da se startuva preku USB.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
659
Поени од реакции
733
Zosto ne go prikazuva USB vo boot menu na Asus Utility BIos?
Staviv Secure boot i fast boot na disable i pak n ego dava USB vo boot menu za da se startuva preku USB.
Ист проблем имав. Никако не успеав да го бутирам. Постоеше во биосот ама и да го селектирав #1 во приоритет не бутираше од усб.
Пробај со друго УСБ.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.430
Поени од реакции
2.581
Некој да предложи алтернатива на adobe flash за сафари? Со излегувањето на сафари 14.0 ејпл ја прекинаа подршката за флеш.
Има сеуште веб страни што користат флаш а вградениот плејер на сафари е срање.
Инсталирај Алоха броузер или Пафин


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
23 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
2
Ист проблем имав. Никако не успеав да го бутирам. Постоеше во биосот ама и да го селектирав #1 во приоритет не бутираше од усб.
Пробај со друго УСБ.
Dokolku USB e vo FAT 32 format go prikazuva vo bios boot priority no togas usbto e prazno , a koga kje go stavam preku RUFUS ili preku dr program ne go prikazuva neznam zosto
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
659
Поени од реакции
733
Dokolku USB e vo FAT 32 format go prikazuva vo bios boot priority no togas usbto e prazno , a koga kje go stavam preku RUFUS ili preku dr program ne go prikazuva neznam zosto
Знам, и јас пробав со различни формати и на крај се откажав. Немав друго УСБ да пробам за жал.
Имаше windows 10ка лаптопот и само ресет му направ
 
Член од
23 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
2
Знам, и јас пробав со различни формати и на крај се откажав. Немав друго УСБ да пробам за жал.
Имаше windows 10ка лаптопот и само ресет му направ
Jas probav i so drugo USB nejkje pa nejkje nez so da napravam za da go prikaze.
Inaku formatot sto e na usb e disk file .img a ako e .iso najverojatno kje go prikaze
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, може ли малку помош околу Paint на Windows 10, не можам да зачувам ништо и ми излева оваа порака Paint cannot save this file. Save was interrupted, so you file has not been saved. Ако знае некој да ми каже во што е проблемот?
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.327
Поени од реакции
6.757
Здраво, може ли малку помош околу Paint на Windows 10, не можам да зачувам ништо и ми излева оваа порака Paint cannot save this file. Save was interrupted, so you file has not been saved. Ако знае некој да ми каже во што е проблемот?
Најверојатно ти е преполн Temporary Files на оперативниот.
Избриши го фолдерот Temp
C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Temp
(за да пристапиш до тука активирај ги Show Hidden Files преку Control Panel -> File explorer options)
Рестартирај го ПЦ-то, самиот оперативен ќе си создаде нов Темп фолдер при подигање на ОС.

Исто пробај Save As на сликата/цртежот/што и да е во Paint.....во различни JPG, PNG, BMP формати, со тоа што да се зачува фајлот на сосема друга локација од првобитната (default).
 
Последно уредено:
На врв Bottom