Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
Dokolku USB e vo FAT 32 format go prikazuva vo bios boot priority no togas usbto e prazno , a koga kje go stavam preku RUFUS ili preku dr program ne go prikazuva neznam zosto
Знам, и јас пробав со различни формати и на крај се откажав. Немав друго УСБ да пробам за жал.
Имаше windows 10ка лаптопот и само ресет му направ
Влезете у биос и ова напрајте го
Under Advanced tab:

Legacy USB support - Enabled
USB ports - Enabled


Under Boot tab:

USB support - FULL Initialization (the other settings wont detect ALL your USB-devices)

Also check the "OS Type". It has 2 options, Win UEFI and Other OS. Try switching that too if the above didn't work.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Најверојатно ти е преполн Temporary Files на оперативниот.
Избриши го фолдерот Temp
C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Temp
(за да пристапиш до тука активирај ги Show Hidden Files преку Control Panel -> File explorer options)
Рестартирај го ПЦ-то, самиот оперативен ќе си создаде нов Темп фолдер при подигање на ОС.

Исто пробај Save As на сликата/цртежот/што и да е во Paint.....во различни JPG, PNG, BMP формати, со тоа што да се зачува фајлот на сосема друга локација од првобитната (default).
Фала ти многу што ми помогна, го средив сега е во ред.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.521
Влезете у биос и ова напрајте го
Under Advanced tab:

Legacy USB support - Enabled
USB ports - Enabled


Under Boot tab:

USB support - FULL Initialization (the other settings wont detect ALL your USB-devices)

Also check the "OS Type". It has 2 options, Win UEFI and Other OS. Try switching that too if the above didn't work.
Колку што се сеќавам немаше вакви опции. Асус лаптоп. Фала
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Здраво, може ли малку помош околу Paint на Windows 10, не можам да зачувам ништо и ми излева оваа порака Paint cannot save this file. Save was interrupted, so you file has not been saved. Ако знае некој да ми каже во што е проблемот?
Само paint.net

Sent from my Redmi
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Пред некое време си симнав Tor Browser на Win10 и незнам зошто ми прави проблеми.

Го симнав на C:\Program Files\Tor Browser
Кога ќе го уклучам ви вели tor browser does not have permission to access the profile. На Stack Overflow велат да сум отишол на C:\Program Files\Tor Browser\Browser\TorBrowser\Data\Browser и да направам конфигурација, но потенцираат кој фајл и како.
Ако може некој искуство за ова да ми помогне?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво дечки.
Пред некое време си симнав Tor Browser на Win10 и незнам зошто ми прави проблеми.

Го симнав на C:\Program Files\Tor Browser
Кога ќе го уклучам ви вели tor browser does not have permission to access the profile. На Stack Overflow велат да сум отишол на C:\Program Files\Tor Browser\Browser\TorBrowser\Data\Browser и да направам конфигурација, но потенцираат кој фајл и како.
Ако може некој искуство за ова да ми помогне?
А зошто ти е Tor? .....ние од ИТ фелата знаеме која е генерално неговата намена.
Јас нема да ти помогнам на ова прашање, додека не дадеш конкретен и основан одговор за употребата на тој пребарувач.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
А зошто ти е Tor? .....ние од ИТ фелата знаеме која е генерално неговата намена.
Јас нема да ти помогнам на ова прашање, додека не дадеш конкретен и основан одговор за употребата на тој пребарувач.
Уживај друже, нема дрога да продавам онлајн ебате хаха.
Ако знаеш одговори, ако не не ми губи време.
Ако некој друг знае решение на проблемов слободно нека си пише.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Го симнав НА C:\Program Files\Tor Browser
Нема „го симнав НА“.
Го симнуваш било каде.
Го инсталираш дифолт.
Го пушташ од desktop со run as administrator.
Ова е фајлот што се пушта кај мене
C:\Program Files\Tor Browser\Browser\firefox.exe така да најди го овој file и run as administrator.

Run as admin ти е 99% проблемот.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Здраво дечки потребна ми е помош, имено имам видео фајлови на екстерен хард диск кои што не можам не можам да им направ cut, delete. Дали некој има идеја што би можел да биде проблемот и како може да се реши?
Ви благодарам
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дечки потребна ми е помош, имено имам видео фајлови на екстерен хард диск кои што не можам не можам да им направ cut, delete. Дали некој има идеја што би можел да биде проблемот и како може да се реши?
Ви благодарам
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Уште ова само...
Од школо ми бараат да симнам LibreOffice за настава, па затоа вие што мислите дали најновата верзија од LibreOffice е одлична фул тајм замена за MS Office?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дали е оваа алатка боље од IOBitunlocker?
Проверена алатка ти е LockHunter што ти ја кажа @Anon . Работи супер!
Автоматски споено мислење:

Уште ова само...
Од школо ми бараат да симнам LibreOffice за настава, па затоа вие што мислите дали најновата верзија од LibreOffice е одлична фул тајм замена за MS Office?
Заради екстензиите ти треба LibreOffice (мислам на *.odt, *.ods ....итн)?
Како и да е, ќе ти брка работа не се грижи. Малце ќе ти треба можеби време да се навикнеш (на интерфејсот, што каде е) али ги има сите функции што ги има и MS Office.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Од школо ми бараат да симнам LibreOffice за настава, па затоа вие што мислите дали најновата верзија од LibreOffice е одлична фул тајм замена за MS Office?
За училишни потреби и како бесплатна варијанта е достојна замена. За сериозно користење ни од далеку не е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom