Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Било каде зачувај го и активирај го .reg фајлот, можеш слободно на десктоп..нема значење.
ПС Еве ти ги спремив и аплоудирав, само да ги симнеш и да го активираш тој за деактивација како што ти кажав.
за деактивација
за повторна активација
(линковите се валидни 12 часа, потоа се бришат)
Ова ми го дава... :oops:
1590825540598.png
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.435
Имам проблем при форматирање на лаптопот. Кога идам у биосот да го сменам хдд-то со бутираното усб со новиот виндоус , воопшто не ми го прикажува за да го сменам. Пробав и со друго усб истото се случува.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Имам проблем при форматирање на лаптопот. Кога идам у биосот да го сменам хдд-то со бутираното усб со новиот виндоус , воопшто не ми го прикажува за да го сменам. Пробав и со друго усб истото се случува.
треба у биосот да се подеси нешто, имав и јас ваков проблем но не се сеќавам како го решив у биос, требаше нешто да се штиклира. Пробај со ова

 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво
Имам проблем со апликацијата mirroring360. Ја инсталирав на десктоп копјутер, се поврзав со телефонот и функционира најнормално. Потребна ми е истата апликација и на лаптоп. Ја симнав, инсталирав и регистрирав и при поврзување ми дава unable to connect "name laptop". Ја симнав истата апликација на телефонот (ајфон) и пробам да се поврзам со QR code или пак со ID code и повторно ја добив истата порака. На компјутерот користам win 10, а на лаптопот win7 ultimate. Дали некој може да ми помогне во врска со проблемот?
 

Attachments

Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво дали може помош како да направам апгрејд од windows 7 на windows 10. Знам дека имаше опција без правење на бутабилно усб, директно преку страната на microsoft. Линкот кој го има на форумот повеќе не е валиден, па дали некој знае како? @Forza Milan!!!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дали може помош како да направам апгрејд од windows 7 на windows 10. Знам дека имаше опција без правење на бутабилно усб, директно преку страната на microsoft. Линкот кој го има на форумот повеќе не е валиден, па дали некој знае како? @Forza Milan!!!
Не работи веќе тој начин, мораш со усб. Плус тој начин има огромна шанса за проблеми, веќе 4 години поминаа од win10.
Друга работа, зошто ќе ставаш win 10? Седи си на 7-ца не се зезај, ќе ти се зезне нешто.
Особено ако имаш постар компјутер, нема сврха да апгрејдуваш.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Не работи веќе тој начин, мораш со усб. Плус тој начин има огромна шанса за проблеми, веќе 4 години поминаа од win10.
Друга работа, зошто ќе ставаш win 10? Седи си на 7-ца не се зезај, ќе ти се зезне нешто.
Особено ако имаш постар компјутер, нема сврха да апгрејдуваш.
Итно ми треба решавање на следниот проблем https://forum.kajgana.com/threads/Помош-софтверски-проблеми-и-совети.8601/page-1099#post-8966046 , па затоа се мислев да направам апгрејд на win10. Го пробав програмот на компјутер со win 10 и на неколку лаптопи од пријатели со вин 10 функционира добро. Пробав и со неколку различни програми (mirroring 360, 3utools, apowermirror) на ниедна програма не функционира
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Итно ми треба решавање на следниот проблем https://forum.kajgana.com/threads/Помош-софтверски-проблеми-и-совети.8601/page-1099#post-8966046 , па затоа се мислев да направам апгрејд на win10. Го пробав програмот на компјутер со win 10 и на неколку лаптопи од пријатели со вин 10 функционира добро. Пробав и со неколку различни програми (mirroring 360, 3utools, apowermirror) на ниедна програма не функционира
Тогаш симни win10 од мајкрософт, симни rufus, клај усб, напрај бутабилно и инсталирај.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Друга работа, зошто ќе ставаш win 10? Седи си на 7-ца не се зезај, ќе ти се зезне нешто.
Особено ако имаш постар компјутер, нема сврха да апгрејдуваш.
Сигурно нема пентиум 2, јас си користев 7-ца до јануари и можам да кажам дека 10-ка-та ми е многу побрз, ама интерфејсот и е срање како да се вратени пред win XP, но во секој случај сакал неќел мораш да одеш на верзија која има апдејти, одколку да дремеш на верзија која е оставена сама да се справува со баговите.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Здраво...при стартување на ПЦ, на монитор ми се појавува ова известување. Притискам Ф2, меѓутоа не се стартува windowsot xp, стои истово известување. Некогаш од штек два три пати кога ќе го исклучам пц, тогаш се стартова програмот..Што може да биде проблемот? Поздрав
 

Attachments

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Здраво...при стартување на ПЦ, на монитор ми се појавува ова известување. Притискам Ф2, меѓутоа не се стартува windowsot xp, стои истово известување. Некогаш од штек два три пати кога ќе го исклучам пц, тогаш се стартова програмот..Што може да биде проблемот? Поздрав
Хард дискот е на умирање.

Sent from my Redmi
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво...при стартување на ПЦ, на монитор ми се појавува ова известување. Притискам Ф2, меѓутоа не се стартува windowsot xp, стои истово известување. Некогаш од штек два три пати кога ќе го исклучам пц, тогаш се стартова програмот..Што може да биде проблемот? Поздрав
F2 ти е за да влезеш во биос, не за да продолжиш понатаму со бутирање на оперативен. Во биос смени ги First Boot, SecondBoot device. Прв нека ти биде хардот. После направи Save&Exit. Ако имаш нешто бутабилно усб -откачи го од порт.
Или штракни F11 и од boot менито одбери го хардот, но тоа ќе треба да го правиш постојано ако не сетираш правилно во биос.
Ако и после правилното сетирање во биос, сетинзите не се "зачувуваат" односно саатот, датумот во биос ти се пак на default, смени батерија на плоча.
Сето ова е под услов хардверот да е ОК.
ПС Ако си чепкал и некој други сетинзи во биос а незнаеш што, врати го биосот на default settings....или откачи батерија од плоча и врати ја назад за неколку секунди (на исклучен компјутер и откачен кабел од напојувње), па после сетирај го правилно.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
ако ви кажам за што барам драјвер ќе се смеете ли?

printer HP deskjet 3550 популарно лебарче,

барав на гугл малку ама се некако не е тоа тоа и со Хп доктор барам и он не го познава, не му е у дата база изгледа, олдтајмер е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom