Помош, проблеми, прашања, совети...

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Имам хард диск lacie од 500GB а на компјутер ми покажува дека имам само 30 GB некоја помош
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
Овој кабел НЕМА ВРСКА со тоа што ти сакаш да го направиш.

Ваков ти треба (или само жолтото да го има):
ваков кабел ли треба да најдам
не ми е јасно белото и црвеното се за звук, а како звук од графичката :raz:



нели треба само кабел со зотло да иде од графичката до телевизорот тоа за слика а за звук посебен ваков кабел?кој ке иде во звучната
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
imam problem mi mesa bukvi pcvo pisuvam kajgana anagjak mi ispaga i mi se koci so e problemot
да не имаш wierles тестатура?
иначе и кај мене вака праеше кога пишам на мсн почнува некој хироглифи да испишва наместо букви најчесто кога имав отворено бросовер па ке го затворев бросоверот и ке го отворев наново ке пишев у бросоверот и ке се префрлев на мснто се средваше кај мене и ретко излегваше тој проблем еднасш неделно
али кај мене се имаше истурено вода на тестатурата
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ваков кабел ли треба да најдам
не ми е јасно белото и црвеното се за звук, а како звук од графичката :raz:


нели треба само кабел со зотло да иде од графичката до телевизорот тоа за слика а за звук посебен ваков кабел?кој ке иде во звучната
Или ќе си земеш посебно само за звук (како тој од твојата слика) или ќе земеш ваков:

 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
дечки ај помагајте Ве молам

имам ТВ картичка Асус а немам звук и снименото е без звук нормално ( пред некој ден го форматирав пц-то) и гледам во мастер волуме немам аукс то ќе да е проблемот барем така мислам

што да правам сега, давајте некој совет

:salut:
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Ајде харвдверџии помош... На сред работа се исклучи сам компјутеров, потоа на подигање Bios титкаше по неколку пати, ќе го поминеше процесорот и рамот, а после тие 2-3 пати сега воопшто не ни покажува нешто на екран, го разглобив за физичка проверка, нема подуени кондензатори на матична, ниту на напојување, го ресетирав Biosot, го проверив рамот, но никаква полза од сето тоа, ме интересира дали знаете од кај потекнува проблемот, дали доколку е графичката расипана треба да подигне биосот и да титне при палење или е самиот Bios проблемот во случајов, бидејќи се врти внатре, но не го активира мониторот, ниту ги пушта оние почетни две титкања за палење туку само светат хардот и рower сијаличките... :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ајде харвдверџии помош... На сред работа се исклучи сам компјутеров, потоа на подигање Bios титкаше по неколку пати, ќе го поминеше процесорот и рамот, а после тие 2-3 пати сега воопшто не ни покажува нешто на екран, го разглобив за физичка проверка, нема подуени кондензатори на матична, ниту на напојување, го ресетирав Biosot, го проверив рамот, но никаква полза од сето тоа, ме интересира дали знаете од кај потекнува проблемот, дали доколку е графичката расипана треба да подигне биосот и да титне при палење или е самиот Bios проблемот во случајов, бидејќи се врти внатре, но не го активира мониторот, ниту ги пушта оние почетни две титкања за палење туку само светат хардот и рower сијаличките... :smir:
Чим се си проверил и пак ти е исто, може да ти е рокната/прегорена матичната.
Ти работат ли кулерите?
Ако е до графичката, нема да имаш слика за да видиш го видиш биосот, а и ќе има титкање.

Пробај ги графичката и рамот на друг РС или обратно.
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Да да, си вртат кулерите нормално, цедеромовите пробуваат да најдат диск, на подолго притискање се гаси куќиштето, а со рамот и графиката да проверам утре на друго РС... фала... :)
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Ајде харвдверџии помош... На сред работа се исклучи сам компјутеров, потоа на подигање Bios титкаше по неколку пати, ќе го поминеше процесорот и рамот, а после тие 2-3 пати сега воопшто не ни покажува нешто на екран, го разглобив за физичка проверка, нема подуени кондензатори на матична, ниту на напојување, го ресетирав Biosot, го проверив рамот, но никаква полза од сето тоа, ме интересира дали знаете од кај потекнува проблемот, дали доколку е графичката расипана треба да подигне биосот и да титне при палење или е самиот Bios проблемот во случајов, бидејќи се врти внатре, но не го активира мониторот, ниту ги пушта оние почетни две титкања за палење туку само светат хардот и рower сијаличките... :smir:
ако е расипана графичката не би требало да се пушта воопшто ни биосот но скоро сите матични имаат интегрирана графичка која овозможува да го отвораш биосот дури и десктопот само со мала резолуција... барем кај мене беше така кога изгоре графичката но не титкаше
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ако е расипана графичката не би требало да се пушта воопшто ни биосот но скоро сите матични имаат интегрирана графичка која овозможува да го отвораш биосот дури и десктопот само со мала резолуција... барем кај мене беше така кога изгоре графичката но не титкаше
Ама тогаш си го поврзал мониторот за интегрираната картица, така? Си го отштекал од графичката и си го приклучил директ на РС (интергрирана) инаку како ќе дава слика низ рокната графичка.
И само некои РС имаат интегрирана графичка.
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Ама тогаш си го поврзал мониторот за интегрираната картица, така? Си го отштекал од графичката и си го приклучил директ на РС (интергрирана) инаку како ќе дава слика низ рокната графичка.
И само некои РС имаат интегрирана графичка.
не јас ништо немав гибнато во поврзувањето само се појави син десктоп одброја неколку секунди и се рестартира графичката беше изгорена ама пак се пуште компјутерот со мала и слаба резолуција
изгледа афтоматски е наместено да се префрла појма немам
исто ко ке се пушта компјутерот кажва шо рам/графичка процесор матична има и тогаш пишеше дека има некоја друга графичка..
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Е моево чудо нема интегрирана... Пентиум 4 е и служеше само за фотошоп и играње некоја игрица приклучен на ТВ... денеска ќе мора да му го најдам дефектот... :)
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41
Дечки ај ке ве молам за помош...пред 1 месец купив нов лаптоп Dell N5010. Нормално ли е на нов лаптоп и само вклучено Опера 3 до 4 таба и Скајп, кулеро да се уклучува и исклучува нон стоп да речеме на секои 5 мин,...еве еден скриншот од спедфан шо го направив со само CPU usage 2,5% го прави тоа! звуко на кулеро ме нервира....

 

Kajgana Shop

На врв Bottom