Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
Колку пари е отприлика USB wireless адаптер (за да фаќам безжични мрежи на компјутерот)?
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Ерм, денес ставив еден хард диск и пробав да го направам..
Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Storage...
Пробав.. да го initialize али ми вади Data error (cyclic redundancy check) ..
Help..?
hddfail.jpg
Расипан ли е?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Новово напојување шо го стаив на пц то нема исти дупчиња за штрафчиња со старото на куќиштето, има некој идеја како да го фиксирам?
Некако не ми се верува... помачи се малце, да не си утка? Или сликај го куќиштето од позади и сликај го напојувањето и дај тука слики.

Колку пари е отприлика USB wireless адаптер (за да фаќам безжични мрежи на компјутерот)?
Од 400 до 3000 ден.

Ерм, денес ставив еден хард диск и пробав да го направам..
Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Storage...
Пробав.. да го initialize али ми вади Data error (cyclic redundancy check) ..
Help..?
Прегледај го приврзокот 40432
Расипан ли е?
Пробај со друг кабел на друг слот на матичната. Види дали е Master или е Slave. Пробај на друг РС...
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Пробај со друг кабел на друг слот на матичната. Види дали е Master или е Slave. Пробај на друг РС...
Сменив кабелот со оној од ДВД-то.. и на друг слот.. ништо...
Кабелот го купив денес, не верувам да му е нешто..

А, ако го форматирам виндовс ќе смени ли тоа нешто? :/
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ерм, денес ставив еден хард диск и пробав да го направам..
Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Storage...
Пробав.. да го initialize али ми вади Data error (cyclic redundancy check) ..
Help..?
Прегледај го приврзокот 40432
Расипан ли е?
Пробај го дискот на друга машина, можно е да е и до напонот. Ако и на друга појави иста порака враќај го без многу мислење. Вакви пораки ми се случувало на CD рекордери да добијам но не и на диск до сега. Пораките биле или поради лош медиум или поради напон или најчесто поради тоа што сум ги утепал од снимање, па испуштиле душа.
 
A

Auditore

Гостин
Какви последици може да има доколку CPU USAGE на компјутерот е високо(од 30% до 80%), каква штета може да направи и то, фала однапред.
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Какви последици може да има доколку CPU USAGE на компјутерот е високо(од 30% до 80%), каква штета може да направи и то, фала однапред.
Не гледам зашто би направило некој проблем доколку работе и на 80% освен ако крене над 100 тогаш да иначе нормално си е и на 90 да работе барем јас така мислам
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Какви последици може да има доколку CPU USAGE на компјутерот е високо(од 30% до 80%), каква штета може да направи и то, фала однапред.
Леле epic прашање! :pos: :pos:

Ако ти прави вака на idle, однак или имаш Pentium III, или имаш некој малициозен софтвер.
 
A

Auditore

Гостин
Леле epic прашање! :pos: :pos:

Ако ти прави вака на idle, однак или имаш Pentium III, или имаш некој малициозен софтвер.
Кога се користи, било кога, доколку е големо CPU Usage, дали може да дојде до некое оштетување, јас не знам и прашувам, а ако не знаеш не ми кажувај едно исто што веќе ми го напоменаа во претходните постови. no hard feelings
btw се работи за Windows 7
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Кога се користи, било кога, доколку е големо CPU Usage, дали може да дојде до некое оштетување, јас не знам и прашувам, а ако не знаеш не ми кажувај едно исто што веќе ми го напоменаа во претходните постови. no hard feelings
btw се работи за Windows 7
Не, неможе да се оштети, освен ако му немаш ставено heatsink и кулер и се прегрее. Или пак имаш некое шкарт напојување и цркне и може да ти прегори и матична и процесор, или цел компјутер.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кога се користи, било кога, доколку е големо CPU Usage, дали може да дојде до некое оштетување, јас не знам и прашувам, а ако не знаеш не ми кажувај едно исто што веќе ми го напоменаа во претходните постови. no hard feelings
btw се работи за Windows 7
Кој процесор го имаш?

Ако немаш некој Core2Duo (на пример) тогаш имаш слаб процесор за тој оперативен систем и/или имаш премногу програми кои ти работат во позадина и ти го цедат процесорот.
Се ќе ти биде поспоро, тоа ќе последицата. И ќе загрева.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Некако не ми се верува... помачи се малце, да не си утка? Или сликај го куќиштето од позади и сликај го напојувањето и дај тука слики.
..
Наопаку го имав ставено. Одма средив вечерта :kesa:

Сеа друг проблем, сменив кулер и стајв мн појак од тој шо го имав тој бучеше затоа го сменив. Но сеа ептен почна да дига температура со овој, многу, ај купив паста демек сменив, и пак сеа дига знае и да се изгаси пц то...упм, го дозаебав.
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Имам проблем со мониторот.
Екранот се гаси, односно се покаже црно, а сеуште доле свети дека е уклучен.
Разгледував по некои страни зошто така прави, викат дека може да било од загревање или имам проблем со графичката, ако ми прави така со други монитори, ама кај мене само на новиот така прави.
И каблите што ги имам се чисто нови, се сомневам дека е до тоа. Да не е нешто дефект мониторот?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Наопаку го имав ставено. Одма средив вечерта :kesa:

Сеа друг проблем, сменив кулер и стајв мн појак од тој шо го имав тој бучеше затоа го сменив. Но сеа ептен почна да дига температура со овој, многу, ај купив паста демек сменив, и пак сеа дига знае и да се изгаси пц то...упм, го дозаебав.
На што стави кулер?

Имам проблем со мониторот.
Екранот се гаси, односно се покаже црно, а сеуште доле свети дека е уклучен.
Разгледував по некои страни зошто така прави, викат дека може да било од загревање или имам проблем со графичката, ако ми прави така со други монитори, ама кај мене само на новиот така прави.
И каблите што ги имам се чисто нови, се сомневам дека е до тоа. Да не е нешто дефект мониторот?
На друг монитор добро ти работи?
Види која херцажа ти е наместена и која резолуција.
Кога точно ти прави вака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom