Помош, проблеми, прашања, совети...

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
На што стави кулер?



На друг монитор добро ти работи?
Види која херцажа ти е наместена и која резолуција.
Кога точно ти прави вака?
Значи на друг монитор оди супер, на овој сеа шо ми е прави така.
17" екран, 1280x1024 резолуција, а за херцажа, бев у screen resolution-> advanced settings-> monitor -> screen refresh rate->60Hertz (ако е тоа што викаш за херцажата) и не може да се стави помалку или повеќе... И ми прави вака налчесто кога го вклучам, првите 15 минути, после преќине...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На процесорот
Изгледа не си го наместил убаво. Расклопи го и намести го пак.

--- надополнето ---

Значи на друг монитор оди супер, на овој сеа шо ми е прави така.
17" екран, 1280x1024 резолуција, а за херцажа, бев у screen resolution-> advanced settings-> monitor -> screen refresh rate->60Hertz (ако е тоа што викаш за херцажата) и не може да се стави помалку или повеќе... И ми прави вака налчесто кога го вклучам, првите 15 минути, после преќине...
Херцажата добра ти е, таа е за LCD. Пробај го мониторов на друг РС.
А може и да те зезаат драјверите... Пробај го на друг РС па види што ќе биде. Ако и таму зеза ќе знаеш што му е.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Изгледа не си го наместил убаво. Расклопи го и намести го пак.
.


Го расклопив три четири пати, ама имам стаено паста и на кулерот тоа металното, да не треба само на процесорот, и да не имам стаено поише од шо треба? Дали може да влијае тоа, иначе Т се движи од најмалку неколку секунди 49 до 80-90, просек 70тина, со еден таб отворен на хром, замисли шо ќе се деси ако уклучам игра.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Го расклопив три четири пати, ама имам стаено паста и на кулерот тоа металното, да не треба само на процесорот, и да не имам стаено поише од шо треба? Дали може да влијае тоа, иначе Т се движи од најмалку неколку секунди 49 до 80-90, просек 70тина, со еден таб отворен на хром, замисли шо ќе се деси ако уклучам игра.
Кој кулер? И колку ти беше претходно температурата, со претходниот кулер?

Не ти треба паста на кулерот, само на процесорот 2-3 капки, после ќе си се распореди.... ама пак, треба да знам кој кулер.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Кој кулер? И колку ти беше претходно температурата, со претходниот кулер?

Не ти треба паста на кулерот, само на процесорот 2-3 капки, после ќе си се распореди.... ама пак, треба да знам кој кулер.
Незнам точно колку беше претходно ама не ми се гасеше пц то. сега очекувам во секој момент да ми се изгаси, пошто ми се изгаси неколку пати. Од висока Т.

Иначе за кулерот над процесорот CPU цело време зборам.
Сега гледам стари слики шо сум ставал на темава Т на CPU била 39...
А новиов кулер и изваден од Core 2 Quad Q8200 нема шанси да е до него проблемот.
Иначе мојата конфиг е П4 на 3,2гхз. Новото напојување е супер 500w. Само со него и со стариот супер беше кај менував/.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Или си му го украл компјутерот на дедо Ное или имаш autorun.
 
A

Auditore

Гостин
Кој процесор го имаш?

Ако немаш некој Core2Duo (на пример) тогаш имаш слаб процесор за тој оперативен систем и/или имаш премногу програми кои ти работат во позадина и ти го цедат процесорот.
Се ќе ти биде поспоро, тоа ќе последицата. И ќе загрева.
Ваков процесор имам, Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50Ghz. Клик за повеќе инфо
Па што мислиш?
Иначе некогаш ми се дешава да бучи кулерот позади што е, само кога е ладно и при палење додека да загрее Пцто.
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имам проблем не можам да играм soccer 2011 ...Дали е поради графичката Intel(r) G33/G31 и која е вашата препорака за замена
Operating System
MS Windows XP Professional 32-bit SP3
CPU
Intel Pentium E5300 @ 2.60GHz 37 °C
Wolfdale 45nm Technology
RAM
2.0GB Single-Channel DDR2 @ 400MHz (6-6-6-18)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5KPL-AM IN/GB (Socket 775)
Graphics
SyncMaster (1280x1024@60Hz)
Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family
Hard Drives
313GB Western Digital WDC WD3200AAJS-00L7A0 (SATA) 38 °C
Optical Drives
TSSTcorp CDDVDW SH-S223C
NAV JCLIZCHQ SCSI CdRom Device
NAV JCLIZCHQ SCSI CdRom Device
Audio
VIA High Definition Audio
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Здраво, имам прашање ,Дали е нормално за лап топ ,Двд Ромот кога вчитува цд/двд да бучи,да тропа како куцачка машина? Се работи за нов тошиба Лап Топ..Чита убаво ама многу ствара бучава...Поз
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Vaka znaci

Deneska kupiv nova graficka, gForce GT220.

http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32299

Predtoa imav stara gForce 6200ka, ali imase PCI express slot.

Imam bezveze P4 3.0GHz processor, 2GB DDR2 ram, se toa na J&W P35 maticna.

Ja smeniv grafickata sam, mi ja prepozna PCto, instalirav driveri, ama sea kompjuterot nekako po sporo mi raboti. Na igri mi e low FPSto, duri i na losi graphic settings. Duri i na CS 1.6 mi e low FPSto. i Video online gleav na YouTube i nekako na momenti sporo idese. Da ne se mesti neso u settings so ja sum go utnal ili so e rabotava?

Pomos ve molam :(
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Vaka znaci

Deneska kupiv nova graficka, gForce GT220.

http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32299

Predtoa imav stara gForce 6200ka, ali imase PCI express slot.

Imam bezveze P4 3.0GHz processor, 2GB DDR2 ram, se toa na J&W P35 maticna.

Ja smeniv grafickata sam, mi ja prepozna PCto, instalirav driveri, ama sea kompjuterot nekako po sporo mi raboti. Na igri mi e low FPSto, duri i na losi graphic settings. Duri i na CS 1.6 mi e low FPSto. i Video online gleav na YouTube i nekako na momenti sporo idese. Da ne se mesti neso u settings so ja sum go utnal ili so e rabotava?

Pomos ve molam :(
Мене ми изгледа како да не си ги инсталирал драјверите како што треба, или па не се инсталирале.
И второ, слаба ти е графичката (а и цел РС), не се надевај на многу.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мене ми изгледа како да не си ги инсталирал драјверите како што треба, или па не се инсталирале.
И второ, слаба ти е графичката (а и цел РС), не се надевај на многу.
ne se nadevam jas na mnogu i znam deka mi e slab cel PC. Ne igram mnogu novi igri i ne mi treba nesto epten jako, nego kolku da tera za online gaming.

A za driverite, ako ne se ko so treba instalirani kako go dobivam toa Nvidia control panel? I mi se instalirase use neso za HD.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
имам графичк нвидиа 8600, сакам да ја поврзам со тлевизор, имам ваков кабел (7 пин)

и сега не ми е јасно како да го поврзам со тв, на телевизорот има золто, бело и црвено, а на овој кабел е ред грин блу. ке мозе да ми објасните како да го решам проблемот
ви благодарам.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
имам графичк нвидиа 8600, сакам да ја поврзам со тлевизор, имам ваков кабел (7 пин)

и сега не ми е јасно како да го поврзам со тв, на телевизорот има золто, бело и црвено, а на овој кабел е ред грин блу. ке мозе да ми објасните како да го решам проблемот
ви благодарам.
Овој кабел НЕМА ВРСКА со тоа што ти сакаш да го направиш.

Ваков ти треба (или само жолтото да го има):
 

Kajgana Shop

На врв Bottom