Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
10 декември 2010
Мислења
6.264
Поени од реакции
7.266
Баш ме интересира, за што ти треба MacBook специфично? Би ти препорачал X1 Carbon Lenovo, цар е за работа, немам подобар лаптоп видено евер.
Macbook веќе имам, со Thinkpad линиите имам искуство (прилично јака машина, 42gb RAM, 2TB SSD, најнов i7 не ми текнува кој модел точно беше, ама најнова линија лани) ама искрено не ги извади перформансите што ги имаше на хартија, при малку поголем напор (IDE + неколку табови на хром) бучеше ко луд и знаеше да паѓа на перформанс после некое време (минути / саати). Можеби беше и до Windows-от (службен лаптоп, немав флексибилност), но не ме импресионираше ич. Сличен перформанс под напор имаше како лаптоп стар 7 години (своевремено јак), базиран на Linux.

Линукс базирани машини користам долго време, но често знаат да затаат со support или се временски захтивни за да се конфигурираат. Macbook беше следен чекор и сум презадоволен за сега, од секој аспект.

Инаку потребен ми е за програмирање. Вршат работа и другите, не дека не, ама севкупно за сега, Macbook-от ми е најдобар за сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom