Помош, проблеми, прашања, совети...

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Понекогаш дел од податоците знаат да останат во рамот и да направат bug, тоа е најдобриот начин.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не се работи за податоци од BIOS-от, него комбинација на повеќе работи долго е да објаснувам...не е морално но е препорачливо, сум имал таков случај каде што методот којшто го посочив ми помогна да дојдам до стабилен систем.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не се работи за податоци од BIOS-от, него комбинација на повеќе работи долго е да објаснувам...не е морално но е препорачливо, сум имал таков случај каде што методот којшто го посочив ми помогна да дојдам до стабилен систем.
Стабилен систем е едно, а ресетирање BIOS (Password) е комплетно друго.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Сакам да ти кажам дека за целосно чистење на систем BIOS/грешка/ или било каков проблем со EEPROМ, или во случајов едноставно чистење на BIOS-от најдобриот начин е да се изавадат и мемориите, иако не е морално, кој како сака/претпочита нели...

Горенаведниот пример ми е со неуспешен обид за чистење на BIOS, се додека не ги извадив и мемориите не успеав да го ичистам скроз BIOS-от, затоа го дадов предлогот.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
знае ли некој како и дали може некако да се направи бек ап на расипан хард диск? имам многу битни податоци а хардискот откажа, некое чаре?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Некој попусти некој да начекал на надворешни хард дискови низ продавнициве?... значи ми треба најефтината можна варијанта со минимум 320 гб. Најефтино што сум нашол досега е LG за 2700ден.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.682
Поени од реакции
11.056
Симни Malwarebytes & Hitman Pro, инсталирај, абдејтувај и скренирај. За да бришеш со Хитмен Про треба да ја активираш бесплатната трајл лиценца, лесно е, но пази што бришеш, ептен е осетлив ако и може да означи некој сумљив а сигурен прогам како заразен.
Фала баба ќе симнам одма
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Пред некој момент, одеднаш долниот дел од екранот на лаптопот, отприлика третина, доби некаква мрежа од вертикални и хоризонтални линии. Станува збор за лаптоп тошиба текра а10, стар 3 години. Остатокот од екранот си има нормална слика, а долниот дел е покриен од овие линии кои ја прелеваат сликата, иако се гледа што има испод, значи не е целосно изгубен тој дел. Е сега, што е ова и дали се поправа, трга на некаков начин, или единствен начин е да се смени цел екран? Еве како изгледа отприлика сликано со мобилен. 301211-0200.jpg
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пред некој момент, одеднаш долниот дел од екранот на лаптопот, отприлика третина, доби некаква мрежа од вертикални и хоризонтални линии. Станува збор за лаптоп тошиба текра а10, стар 3 години. Остатокот од екранот си има нормална слика, а долниот дел е покриен од овие линии кои ја прелеваат сликата, иако се гледа што има испод, значи не е целосно изгубен тој дел. Е сега, што е ова и дали се поправа, трга на некаков начин, или единствен начин е да се смени цел екран? Еве како изгледа отприлика сликано со мобилен.Прегледај го приврзокот 38463
Што му направи за вака да ти прави? Ти падна? Го лупна?

Пробај носи го наназад екранот полека и види дали ќе исчезне ова.
Ако не, или нов дисплеј или некој FLAT кабел да се смени (што значи - сервис)
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Што му направи за вака да ти прави? Ти падна? Го лупна?

Пробај носи го наназад екранот полека и види дали ќе исчезне ова.
Ако не, или нов дисплеј или некој FLAT кабел да се смени (што значи - сервис)
Ништо не му направив, гледав видео на јутуб, и само од себе одеднаш се појави и не се трга.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
Добро, што можам да правам со лап топ со пукнат екран?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
Да го однесеш на сервис.
Па скршен му е цел екран пукнат на 3 места и се отвара од страна скршен е цел зар може да се смени комплет екранот? Сакам да кажам и пластиката (маската) е скршена не е само дисплејот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Па скршен му е цел екран пукнат на 3 места и се отвара од страна скршен е цел зар може да се смени комплет екранот? Сакам да кажам и пластиката (маската) е скршена не е само дисплејот.
Ако ти е тапа/стар лаптопот, поубаво купи си нов.
Ако ептен сакаш овој да ти остане, ќе ти го средат на сервис, само нема баш евтино.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom