Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
момци пц во не ми прима и реже обични цедиња. само ДВД што мислите? што може да е
Режачот ти е при крај или поточно, ласерот за читање обични цедиња е сјебан.

Aj vaka edno prasanje. Lap top-ot snemuva baterija i se isklucuva kako sto e i najnormalno i logicno. Arno ama go stavas na punjac i probuvac da go vklucis i nejcee, ne reagira, kako mrtov , povekje ne se uklucuva ( ova vaka mi go objasni sestra mi posto na nea i se ima sluceno a ja momentalno ne sum doma za da vidam ). E sega me interesira nekoj dali imal vakvo iskustvo i sto dojagnoza moze da bide. Losa baterija isklucuvam odma, od taa pricina sto koga e priklucen na punjacot neli ne ja koristi baterijata... Od moe iskustvo znam deka ako ne saka da se vkluci pc-to ili mu e otideno napajanjeto ili maticnata ( mislam deka bez bilo sto drugo ke se ukluci - bar ke zavrtat kulerite ke protece struja i sl ). Ne ja isklucuvam i moznosta na defekt na punjacot, ama indikatorot/diodata na adapterot sveti sto znaci ima struja vo nego, edinstveno nekade izlezniot kabel da e prekinat... Ke probam so drug punjac, isto i mojot ke go probam na drug lap top, ama seto ova za nekolku dena koga ke se vratam doma. Posto nemam instrumenti i nemozam da proveram sto moze da e izgoreno, me interesira ako ima koj nekoja mozna dijagnoza sto bi mozelo da bide, cisto kolku da imam pretstava pred da go odnesam na servis da go procepkaat...
Ете ти го одговорот :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
@blacky


Од СИТЕ ПЛОЧКИ кои ги има моментално на залиха во анхоч, само на ОВАА http://anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=33194 можеш да го ставиш процесорот. На другите што се на залиха ( вклучувајќи ја и таа од твојот пост ) - не може. Намерно барав плочки што ги има на залиха, затоа што не верувам дека ќе донесат некоја нова, појака плочка ( LGA 775 каква што бараш ).

Оваа плочка користи DDR3 RAM, додека твојата што ја имаш моментално користи DDR2 RAM. Значи ако ја купиш оваа плочка ќе треба да мењаш и RAM. Не е баш најисплатлива опција ( мада немаш некој избор, само таа плочка е во анхоч ).
Побарај во друга продавница, може ќе најдеш негде некоја LGA 775 плочка што користи DDR2 RAM ( за да не го мењаш рамот )

- Што поточно не ме разбра преска во врска со матичната?
Тој делот што си го означил се однесува на графички картици, не на матична плочка.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Од СИТЕ ПЛОЧКИ кои ги има моментално на залиха во анхоч, само на ОВАА http://anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=33194 можеш да го ставиш процесорот. На другите што се на залиха ( вклучувајќи ја и таа од твојот пост ) - не може. Намерно барав плочки што ги има на залиха, затоа што не верувам дека ќе донесат некоја нова, појака плочка ( LGA 775 каква што бараш ).

Оваа плочка користи DDR3 RAM, додека твојата што ја имаш моментално користи DDR2 RAM. Значи ако ја купиш оваа плочка ќе треба да мењаш и RAM. Не е баш најисплатлива опција ( мада немаш некој избор, само таа плочка е во анхоч ).
Побарај во друга продавница, може ќе најдеш негде некоја LGA 775 плочка што користи DDR2 RAM ( за да не го мењаш рамот )

- Што поточно не ме разбра преска во врска со матичната?
Тој делот што си го означил се однесува на графички картици, не на матична плочка.
Погрешен дел сум означил, иначе дури сега сфатив што сакаш да ми кажеш ( откако еден другар ми објасни) неможам да користам друга матична освен LGA 775, со овој процесор. Така да.... фала;)
у курац цел систем треба да мењам ! :mad:
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Сакам да го преинсталирам компјутерот оти ми е тапа, последниот пат го носев на сервис а не испадна сервис туку го испорасипаа...Е сега не можам да го најдам ЦД-то од драјверите шо ми се а без драјвери ништо! - Па може од некаде да ги симнам тие што ми требаат поради тоа што секој компјутер има посебни нели? Како идат тие работи!
Инаку старите ми беа на Nvidia и комп. е XP - Благодарам однапред!

Линк нешто, ова она?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Симни Speccy, пиши конфигурација и ќе ти кажеме од каде да симнеш.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.684
Поени од реакции
11.063
Ме интересира зошто pcu usage : 100% а компјутеров не работи никаква функција?
Си работи само антивирусот, а се друго изгасив и пак ми покажува исто :/
Инаку нити кочи, нити ништо, нема никакви фрки, се нај ок си е, само ме чуди, што трипа машинава...
Фала однапред.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ме интересира зошто pcu usage : 100% а компјутеров не работи никаква функција?
Си работи само антивирусот, а се друго изгасив и пак ми покажува исто :/
Инаку нити кочи, нити ништо, нема никакви фрки, се нај ок си е, само ме чуди, што трипа машинава...
Фала однапред.
Celeron или Pentium?
Кој антивирус?
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
имам проблем со компјутерот, според тоа што го кажува при стартување најверојатно станува збор за CMOS problem. Како решение го дава следното : Reinitialise the CMOS by removing the BIOS stack and replacing it, or by moving jumper JP4. а јас искрено неам поима што како треба да направам :) па ако може некој совет.
Е сега работата е што кога ќе го сменам харддискот овој проблем не го јавува, виндовсот се стартува (без да прави рам чек кој редовно го правеше во толку години користење при секое уклучување).
ве молам за помош/совет :)
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
му опнав еден детален преглед на компјутерот и дојдов до заклучок дека секој пат кога ке остане без напојување со ел.енергија(ака струја) дека му се пореметува сетапот во биосот. што би бил проблемот во овој случај? јас мислам дека батеријата на матичната може да е отидена сепак го користам повеќе од 8 години :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
му опнав еден детален преглед на компјутерот и дојдов до заклучок дека секој пат кога ке остане без напојување со ел.енергија(ака струја) дека му се пореметува сетапот во биосот. што би бил проблемот во овој случај? јас мислам дека батеријата на матичната може да е отидена сепак го користам повеќе од 8 години :)
Треба да му смениш батерија, таа што е како за рачен часовник.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Intel core 2 duo
avast антивир
Симни Malwarebytes & Hitman Pro, инсталирај, абдејтувај и скренирај. За да бришеш со Хитмен Про треба да ја активираш бесплатната трајл лиценца, лесно е, но пази што бришеш, ептен е осетлив ако и може да означи некој сумљив а сигурен прогам како заразен.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Имам ставено password на BIOS-от ми требаше нешто ама тоа беше малце поодамна и сега го иам заборавено. Чаре?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
1.Изавади ја батеријата, и рам меморијата почекај 2 мин и стави ги пак.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам ставено password на BIOS-от ми требаше нешто ама тоа беше малце поодамна и сега го иам заборавено. Чаре?
Извади ја батеријата од матичната (таа што е ко за рачен часовник)
Почекај 1-2 минути
Врати ја пак
Уклучи го РС
--- надополнето: 28 декември 2011 во 21:54 ---
1.Изавади ја батеријата, и рам меморијата почекај 2 мин и стави ги пак.
Зашто рамот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom