Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Член од
9 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Ќе можеш да поврзеш со скарт ама сликата ќе ти е квалитетна колку што ти е сега СИТЕЛ :) (може малку поубава).
Што графичка имаш и како го поврзуваш РС со ТВ? За да не купуваш за џабе плеери, многу е полесно преку РС.
Џифорс 8600гт со 2 ДВИ и тв излез, конектирав со ТВ преку ТВ излезот од графичката со пин во телевизорот и боите некако на зелено ми маваа.
Јас би бил задоволен ако од мкв фајл со хд квалитет со оваа комбинација добијам двд квалитет на сликата.
Да не има некои адаптери од ДВИ на пин?

Благодарам...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Џифорс 8600гт со 2 ДВИ и тв излез, конектирав со ТВ преку ТВ излезот од графичката со пин во телевизорот и боите некако на зелено ми маваа.
Јас би бил задоволен ако од мкв фајл со хд квалитет со оваа комбинација добијам двд квалитет на сликата.
Да не има некои адаптери од ДВИ на пин?

Благодарам...
Среди си ја сликата преку Nvidia Control Panel. Каков ќе ти е квалитетот зависи од телевизорот и од квалитетот на кабелот (не верувам дека имаш со позлатени пинови)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
90% хардот ти е пред умирање.

Пробај закачи му нови кабли (друг SATA кабел и друг кабел за струја, не тој до сега што ти бил.)
Исто, исклучи ги другите хард дискови и DVD-ROM ако имаш, нека работи само хардот, види дали пак ќе ти прави така.
This.
 
Член од
9 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Среди си ја сликата преку Nvidia Control Panel. Каков ќе ти е квалитетот зависи од телевизорот и од квалитетот на кабелот (не верувам дека имаш со позлатени пинови)
Имам баш со позлаетени пинови :) ќе пробам пак некој ден.
Фала за одговорот... Поз...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.763
Поени од реакции
6.720
Е у пичку матер веќе со овие оптички уреди, режење двд-а, Неро и се останато со режење двд. Значи кај мене не режи шо не режи од поодамна, не знам шо му е проблемот, јавува грешки 300....ај тоа...шо ми требаше режев кај цимерот. Оп сега и кај него не режи (инаку тој Леново има, јас Асус). И вчера пробувам да режам кај третиот цимер (Фуџитсу Сименс)(а пред тоа се ебавам со кабли да префрлам од кај мене тоа шо ми треба за режење), ставам двд-то, пуштам Неро, не го детектира како празно. Стискам за да излези двд-то да пробам уште еднаш НЕ ИЗЛЕГУВА. Правам рестарт, преинсталирање на режачот, десен клик>eject не бре брате не излегува и не излегува :mad: И чаре сега!??!

Купувам екстерен хдд пред нова година и нека си ебат матер и двд-а и режачи и сите верзии на неро и сите празни дискови. Ете вербатим му купив, ама изгледа и тие се срање!!!!!!!!
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
момци пц во не ми прима и реже обични цедиња. само ДВД што мислите? што може да е
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
860
Поени од реакции
413
Aj vaka edno prasanje. Lap top-ot snemuva baterija i se isklucuva kako sto e i najnormalno i logicno. Arno ama go stavas na punjac i probuvac da go vklucis i nejcee, ne reagira, kako mrtov , povekje ne se uklucuva ( ova vaka mi go objasni sestra mi posto na nea i se ima sluceno a ja momentalno ne sum doma za da vidam ). E sega me interesira nekoj dali imal vakvo iskustvo i sto dojagnoza moze da bide. Losa baterija isklucuvam odma, od taa pricina sto koga e priklucen na punjacot neli ne ja koristi baterijata... Od moe iskustvo znam deka ako ne saka da se vkluci pc-to ili mu e otideno napajanjeto ili maticnata ( mislam deka bez bilo sto drugo ke se ukluci - bar ke zavrtat kulerite ke protece struja i sl ). Ne ja isklucuvam i moznosta na defekt na punjacot, ama indikatorot/diodata na adapterot sveti sto znaci ima struja vo nego, edinstveno nekade izlezniot kabel da e prekinat... Ke probam so drug punjac, isto i mojot ke go probam na drug lap top, ama seto ova za nekolku dena koga ke se vratam doma. Posto nemam instrumenti i nemozam da proveram sto moze da e izgoreno, me interesira ako ima koj nekoja mozna dijagnoza sto bi mozelo da bide, cisto kolku da imam pretstava pred da go odnesam na servis da go procepkaat...
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
... Некој да ми препорача добра матична за некаде околу 4000 ден. Да има два слота за графичка картица, 4 слота за RAM, и то....:)
По можност секако да биде подобра од оваа што ја имам моментално Motherboard Name : ECS GF7050VT-M5.
Барам да биде со два слота за графича зошто имам две графички и сакам да ги поврзам двете да работат како едно.
Btw. Знае некој повеќе за поврзување на две графички , дали можат сите да се поврзуваат...
Имам, 1. Nvidia Geforce 8600 gt ddr3, 512mb меморија, 2. Nvidia Geforce 9400 gs, 512mb меморија. Фала.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
1. Знае ли некој каде има екран за Acer Aspire 7720Z 17.1". Кажете ми точно ако знаете каде има, зошто сум од Велес, и по другите градови неможам да шетам за да прашувам :)

2. Кој процесор е појак ?
- Intel Pentium Dual Core T2310 1.6GHz
- Intel (TM) Duo CPU T2250 1.73GHZ

3. Дали процесорот што го има овој лаптоп - Intel Pentium Dual Core T2310 1.6GHz можам да го ставам на друг лаптоп Asus со процесор Intel (TM) Duo CPU T2250 1.73GHZ ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
1. Знае ли некој каде има екран за Acer Aspire 7720Z 17.1". Кажете ми точно ако знаете каде има, зошто сум од Велес, и по другите градови неможам да шетам за да прашувам :)
?
....бараш нов или половен?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
1. Знае ли некој каде има екран за Acer Aspire 7720Z 17.1". Кажете ми точно ако знаете каде има, зошто сум од Велес, и по другите градови неможам да шетам за да прашувам :)

2. Кој процесор е појак ?
- Intel Pentium Dual Core T2310 1.6GHz
- Intel (TM) Duo CPU T2250 1.73GHZ

3. Дали процесорот што го има овој лаптоп - Intel Pentium Dual Core T2310 1.6GHz можам да го ставам на друг лаптоп Asus со процесор Intel (TM) Duo CPU T2250 1.73GHZ ?
Јави се ТУКА и види дали ќе ти помогнат
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^^^ Не можеш да го направиш тоа што си го наумил со тие две графички ( од различна генерација се ). И да можело ( не може, ама хипотетички - да речеме да ја смениш втората за уште една 8600 ) пак е безвезно да ги ставиш двете ( SLI ) - преслаби се.

Моментално едино што е можно да се направи со тие две ( од аспект на играње игри ) е да направиш една од тие две да биде дедицирана картичка за физика. Можно е тоа ама е исто така безвезно со тие две картички - ПРЕСЛАБИ се. Технички е можно, ама е многу глупо.

Ако можеш продај ги двете и земи некоја како на пример GeForce 8800/9800 ( или слична од AMD-ATI ) .

За плочка - кај најде сега да бараш на ново LGA 775 плочка... Ко што гледав набрзина моментално на лагер само со G41 chipset плочки има по продавнициве ( околу 2500 ден ). Со среќа во барање на појака.

Мој совет ти е да продадеш се што имаш и да идеш на нова платформа. Ако си во можност батали LGA 775 ( продај све ) ИЛИ ако баш мораш да земеш плочка - земи некоја од 2500 денари и со 1500-те денари што ќе ги заштедиш + ~1000-2000 ден ( зависи колку добар продавач си ) од двете картички што ги имаш заедно купи си појака графичка ( 8800/9800 ).
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
^^^ Не можеш да го направиш тоа што си го наумил со тие две графички ( од различна генерација се ). И да можело ( не може, ама хипотетички - да речеме да ја смениш втората за уште една 8600 ) пак е безвезно да ги ставиш двете ( SLI ) - преслаби се.

Моментално едино што е можно да се направи со тие две ( од аспект на играње игри ) е да направиш една од тие две да биде дедицирана картичка за физика. Можно е тоа ама е исто така безвезно со тие две картички - ПРЕСЛАБИ се. Технички е можно, ама е многу глупо.

Ако можеш продај ги двете и земи некоја како на пример GeForce 8800/9800 ( или слична од AMD-ATI ) .

За плочка - кај најде сега да бараш на ново LGA 775 плочка... Ко што гледав набрзина моментално на лагер само со G41 chipset плочки има по продавнициве ( околу 2500 ден ). Со среќа во барање на појака.

Мој совет ти е да продадеш се што имаш и да идеш на нова платформа. Ако си во можност батали LGA 775 ( продај све ) ИЛИ ако баш мораш да земеш плочка - земи некоја од 2500 денари и со 1500-те денари што ќе ги заштедиш + ~1000-2000 ден ( зависи колку добар продавач си ) од двете картички што ги имаш заедно купи си појака графичка ( 8800/9800 ).
За ова, Ок, фала на совет... ама не те разбирам што сакаш да кажеш со матичната....
Сакам да земам нова матична. Пошто изгорен ми е слотот за графичката ( знаеш, ако се сеќаваш :)), тоа со двете графички, нема потреба штом не е можно. Само сакам да ми предложи некој добра матична , да не се заебам. Секако да не биде послаба од оваа што ја имам.
Тоа е тоа.
--- надополнето: 25 декември 2011 во 01:20 ---
А за графичка ќе видам понатаму...
--- надополнето: 25 декември 2011 во 01:26 ---
Оваа, разумна е ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom