Помош, проблеми, прашања, совети...

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Прво, графичка што најмалце би ти ја препорачал за апгрејд од 8800GTS G80 е 5750/6750 за околу 5500-6000 ден.
Е сега за проблемот, што пиштело, картата ли? А и да, кога пиштело, компјутерот POST-ирал, влегол во OS и сл. или не давал слика воопшто и не POST-ирал? (дали прави кратко beep по вклучување или не?)
А и да, не си требал да зимаш ново напајање, па 700W за 700 денари :pos: тоа е некое ѓубре што за 2-3 дена ќе ти рикне и ќе понело со себе и карта и све (8800GTS G80 трошеа прилично струја)
Можно е да е до картата, само не сум читал досега за ваков проблем искрено.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
mozam napajanjeto da go vratam ako ne e problem do nego, kaza covekot ke mi nabavi drugo no so pogolem izbor na kabli i so 5 godini garancija. Ne davase slika koga pistese. Palis, cekas i koga treba ona kratko beep da kaze deka se e vo red, pocnuva da pisti pa prestane pa pak pisti. Ne e bitno toa, bitna mi e sega tvojava preporaka za graficka, znaci podobra ke e dosta od 8800gts 640mb ram, koj e tocniot model so kolku ram, kolku ghz? Fala.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Па да едно 50% е подобра, плус доста помалце троши струја и помалце грее.
BTW пробај и Clear CMOS, издави ја батеријата од матичната, помести го џамперот на 2 и 3 пин, па по 10 секунди врати го на 1 и 2 пин, врати ја батеријата и пушти го компјутерот. Ако нејќе и вака тогаш мислам (не сум сигурен баш) дека е до графичката.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
toa veke bidna, kaj majstorot e kompjuterot, utre nema da sum tuka ke go prasam sto e kako e, pa ke vidam sto ponataka. Daj mi tocen detal okolu grafickata koja e, kolku ram ima i sl..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
5750 ја нема на залиха, ако сакаш да доплатиш 300 ден. за 6770 (5770)? 15% помоќна е од 5750/6750 (6700 серијата е ребрандирана 5700 серија, буквално исти карти се)

Еве ја 6770, 5750 ќе ја најдеш на страната пред оваа: http://anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=33493

И да, не ја гледај 5750 2GB DDR3, поради тоа што има DDR3 рам, а со тоа и значително понизок мем. проток. (128битен бус имаат 5700/6700 картите, па ако додадеш кон тоа и DDR3 меморија, се доаѓа до мал проток, DDR5 комбинирано со 128битен бус од друга страна е доста подобар избор)

BTW што се тиче рам, сите 5700/6700 карти имаат 1GB DDR5 меморија (освен тие кастом моделите со пониски перформанси како таа 5750 со DDR3 меморија погоре)
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
22
ај ако сака некој нека ми состави гејминг конфигурација до околу 700 евра
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
CPU: i5 2500K - Анхоч
MB: Asus P8P67 Pro - Сет/Вортекс
RAM: 2x4GB DDR3 1600MHz Kingston HyperX - Анхоч
GPU: Sapphire HD 6950 2GB - Анхоч
PSU: CM Real Power 620W - Вортекс

Хард диск од стариот PC ќе користиш додека не паднат цените, (незнам по кој пат го споменувам ова :icon_lol:) се испаѓа некаде околу 38000 ден.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Пријателчиња ми треба малце помош.

Вака. Од вчера Двд - ромот на Лаптопот откако ќе го затворам ми испушта чуден звук. Не е нешто многу чудно, мислам за некој што првпат ќе го слушне би било нормално, но за мене не е, бидејќи знам каков звук имаше пред овој.
Иначе овој звук сега што го испушта е како да му пречи нешто, како да има внатре нешто.

Некој совет што би можело да биде ?
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
Кога се купува нов PC/Lap-top вреди ли да се даде разликата од 4-5 илјади денари за i7 наместо i5 процесор ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво дечки

Кога ќе ставам цд во DVD - ромот ( Поконкретно цд од игра ) и кога ќе отидам Extract files по некое време ќе добијам Error --- Cycling Redundancy check, и автоматски цдето престанува да се врти.
Побарав на интернет но не наидов на таков проблем со WINRAR, туку со Utorrent.
Некој од вас да не го имал овој проблем порано ?
Некој совет ?

Благодарам однапред.
При крај ти е ласерот во DVD-ромот, ќе си смениш нов.
Ме буни тоа EXTRACT FILES..... што има врска тоа со проблемов твој? На сите CD / DVD вака ли ти прави?


da pobaram pomos od strucni lica:

mi crkna nesto na pc-to, ili e samo napajanje ili e graficka ili ram ili procesor ili ploca.
Imav napajanje 400w koe mi e dosta staro bidejki go trgnav koga kupiv novo spire 650W so nova gigabit ploca. toj spire:pos: pocna da brci pa go vrativ starovo da ne me zaebe spire.
veke 4 dena po red snemuva struja a imam ups intex 1050Va.
Deneska go palam, piiiiiisti, pa prestane pa piiiiiiiisti i tn.
resiv da go izvadam ova 400w, da go stavam spire kolku da proveram dali e toa. Proveriv, se upali pc bez problem.
Vikam aj na starovo mozda nesto imalo slab kontakt pa ke go vratam pak, i pak pistese nejkese da se upali. Tuka mozebi i mi e greskata sto go vracav pak "rasipanoto 400w".:(
Kupiv novo 700denari 700W, go donesov doma go priklucuvam, gledam mi falat kabli na nego za graficka dodatno napajanje, kako i priklucok dole na ploca pred procesorot ima eden prikllucok so 8 konektori.
vikam aj ke probam ke go upalam, pak pisti nejke.
go nosam na servis, go priklucuvame pak stariot spire 650W, pisti, i majstorov kaza graficka e mozno da e i mi kaza ne si trebal da go vklucuvas pak na staroto, ke zaebes nesto i izgleda sum zaebal.

Imav en8800gts 640mb graficka, koja preporacuvate, da mozat da se igraat ponovite igri kako sto bea moden warfare 3, battlefield3 i slicni, ne gi ni znam cenite ama primer do kaj 4-5000den.
Ako e do ram, ke go poslusam majstorot sto ke mi preporaca, ako e do procesorot ke zemam phenom nekoj jak, bidejki plocava mi e prilicno nova, ne daj boze pa ona da e problem....

Pisete, jas utre popladne ocekuvam odgovor od majstorot, blizok covek mi e.
За 700 ден. 700 ватно напојување.... на кило што не ти го дал тој, поевтино да те фати :pos:

Кога пишти така, графичката е проблем т.е. на нормален компјутер кога ќе му ја извадиш графичката, така ќе пишти.
Или си ја изместил со рацете додека си го мењал напојувањето или рокнала. Ако е првово, само извади ја и стави ја пак, убаво и се ќе си биде таман.

И со кој памет си ставал по 15 пати старо напојување кога си купил ново (Spire??)?


Пријателчиња ми треба малце помош.

Вака. Од вчера Двд - ромот на Лаптопот откако ќе го затворам ми испушта чуден звук. Не е нешто многу чудно, мислам за некој што првпат ќе го слушне би било нормално, но за мене не е, бидејќи знам каков звук имаше пред овој.
Иначе овој звук сега што го испушта е како да му пречи нешто, како да има внатре нешто.

Некој совет што би можело да биде ?
Може да му биде се.... или ништо. Од овие информации, толку помош. Ако ти работи супер, терај. Или отвори го и дувни внатре, ако мислиш дека влегло нешто.


Кога се купува нов PC/Lap-top вреди ли да се даде разликата од 4-5 илјади денари за i7 наместо i5 процесор ?
Чим прашуваш, не вреди. Ти го кажувам ова затоа што ако РАБОТИШ со тој лаптоп, тогаш ќе знаеше дали ти треба јак процесор или не и за која причина.
Не давај пари.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
KORUN, ili ne sum napisal tocno ili ne si procital. IMav porano 400W i asus ploca, imav problemi so usb portovi pa si doplativ i zemav gigabit 790xds4 ploca i novo napojuvanje 650W 3600den Spire. Pocna da brmci jako ventilatorot na spire i go udirav da se pribere. No morav lani letoto da go vadam i go iscistam i podmackam ventilatorot, i koga go staviv pak brmcese i glavese nejkese da vrti. Go vrativ staroto ispravno 400W koe go koristev do zavcera koga pocna da pisti kompjuterov. Go staviv pak spire i prorabote kompjuterov bez pistenje, no si vikam aj mozebi ne e do toa, mozebi nesto se otkacilo pa ke go vratam starovo 400W i gledam pisti pak. I togas majstorov go proba i na spire pak pistese i rece graficka e. Deneska si go zemav, ne bilo problem do napojuvanja nego nekoj laden lem trebalo da se napravi na grafickata i se e ok, napajanjeto si go zema sto go placav, mi naplati samo 300den. Fala na site za pomosta!
P.S. covekot sto mi go popravase kompjuterov mi dade sovet ventilatorite nikako da ne gi podmackuvame so masinsko ulje, samo so alkohol da se kapne da provrti malku da se ocisti i nisto poveke.
--- надополнето: 5 јануари 2012 во 15:50 ---
Dali se prodavaat ventilatori za napojuvanja, ovoj sto go imam na spire 650W mislam deka e 12cm?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Што е работата, грее многу напојувањето или?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
KORUN, ili ne sum napisal tocno ili ne si procital. IMav porano 400W i asus ploca, imav problemi so usb portovi pa si doplativ i zemav gigabit 790xds4 ploca i novo napojuvanje 650W 3600den Spire. Pocna da brmci jako ventilatorot na spire i go udirav da se pribere. No morav lani letoto da go vadam i go iscistam i podmackam ventilatorot, i koga go staviv pak brmcese i glavese nejkese da vrti. Go vrativ staroto ispravno 400W koe go koristev do zavcera koga pocna da pisti kompjuterov. Go staviv pak spire i prorabote kompjuterov bez pistenje, no si vikam aj mozebi ne e do toa, mozebi nesto se otkacilo pa ke go vratam starovo 400W i gledam pisti pak. I togas majstorov go proba i na spire pak pistese i rece graficka e. Deneska si go zemav, ne bilo problem do napojuvanja nego nekoj laden lem trebalo da se napravi na grafickata i se e ok, napajanjeto si go zema sto go placav, mi naplati samo 300den. Fala na site za pomosta!
P.S. covekot sto mi go popravase kompjuterov mi dade sovet ventilatorite nikako da ne gi podmackuvame so masinsko ulje, samo so alkohol da se kapne da provrti malku da se ocisti i nisto poveke.
--- надополнето: 5 јануари 2012 во 15:50 ---
Dali se prodavaat ventilatori za napojuvanja, ovoj sto go imam na spire 650W mislam deka e 12cm?
Прочитав тоа што ти брчело, ама во 90% од случаите бречењето го снемува после 1-2 мин. од кога ќе се уклучи компјутерот. А и ме збуни зашто би имал такво брчење на ново и солидно напојување?

Битно си го решил проблемот, и нареден пат, не купувај РС опрема на кило :D
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
pa i ne e bas novo, koristeno e primer godina dena koga pocnalo da brmci. Sega najdov ventilator 250den obicen za napojuvanje, a imaat i cooler master 800den. Se isplati li?
Ne gree napojuvanjeto ama mi se sluci ednas da zastane ventilatorot, a sega isto si brci, ne e tivko voopsto.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
У школо ни се расипа еден компјутер (не од тие Haier) ова е едно друго со ITX куќиште (opera)..Професорката одеднаш ми вика и се расипа..Ја да го упалам она се пали али не ми дава никаков сигнал (нити БИОС-от не ми го покажува)...Мислев да не е до графичката, му намонтирав друга графичка и преку неа пробав - ништо...Дали може да се напраи или готова е матичната?? Пошо у моментов е кај мене дома и добро би ми дошла да би била исправна...Штета што стариов PC има socket 477 процесор, а не lga775 :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom