Помош, проблеми, прашања, совети...

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Уфф незнам ондак... пробај со рамот стави го на друг слот, или као имаш повеќе плочки, извади една и пробај со една, а потоа само со другата. Исто така провери ја матичната за надуени кондензатори, мада не верувам дека е до ова... и пробај батеријата извади ја пред да го мрдаш џамперот. Сигурно е нешто со матичната проблемот.
If all else fails - однеси го на сервис.
И мене ми личи дека матичната е отидена... Рамот ако е расипан нема БИОСот воошто да го појавува?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
И мене ми личи дека матичната е отидена... Рамот ако е расипан нема БИОСот воошто да го појавува?
Чекај сега, бутира и дава слика и си влегол во BIOS или не дава слика и не бутира? :)
Пробај уште еднаш со Clear CMOS, но овојпат и батеријата извади ја. Иначе што се однесува до рамот, и мене не ми беше сеигурно дека е до рамот, обично кога има проблеми со рамот се замрзнува кога веќе си влезен во OS итн. но го наведов како можен виновник.
 
T

Torchyrus

Гостин
Имам проблем кулеров брчи по цела деннн и ептен ме нервирааа чаре некое ???​
ќе го мавнам малце ке престани за момент и после тоа одма пак почнува ептен ме нервира искршив се ... :confused:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Колку се нервирам значи нема логика ова шо се дешава, коа играм со слушалки звукот коа ќе му текне се зголемува и се намалува, ептен ме нервира?!?!!?1
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Колку се нервирам значи нема логика ова шо се дешава, коа играм со слушалки звукот коа ќе му текне се зголемува и се намалува, ептен ме нервира?!?!!?1
хх... изглеа до слушалките ти е... кабелот...или нешто.....
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Имам екстерен харддиск од 300гига. Кога ќе го уклучам кај мене на компјутер трепка сијаличката на хардот и не се подига (на сите усб порти пробав), додека на лаптопот со го отвара без проблем -.- Знае ли некој како да го решам ова ? :)
Некој ? :(
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Пак јас, играм Skyrim и одеднаш компјутерот ми се изгаси. Испадна дека било CPU overheat. Али без никакви симптоми, играта ниеднаш не сецна, компјутерот не беше спор, само одеднаш се изгаси и коа го упалив пишуваше CPU overheat warning. Ме интересира што го предизвикува ова и дали со купување нов кулер ќе се реши? Имам Q9400 2.66GHz.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Пак јас, играм Skyrim и одеднаш компјутерот ми се изгаси. Испадна дека било CPU overheat. Али без никакви симптоми, играта ниеднаш не сецна, компјутерот не беше спор, само одеднаш се изгаси и коа го упалив пишуваше CPU overheat warning. Ме интересира што го предизвикува ова и дали со купување нов кулер ќе се реши? Имам Q9400 2.66GHz.
Пробај исчитси го прво, па иди купи нова паста исмени ја, па ако не функционира и тоа, провери како врти кулерот, дали е спор, дали шушти, заглавува, крцка пука... пробај подмачкај го со машинско масло... па ако не функционира ни тоа иди купи си нов кулер, и нова паста и смени го... =) (се ова е ок, ако си 100% сигурен дека е до загревање на процесорот..)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Пробај исчитси го прво, па иди купи нова паста исмени ја, па ако не функционира и тоа, провери како врти кулерот, дали е спор, дали шушти, заглавува, крцка пука... пробај подмачкај го со машинско масло... па ако не функционира ни тоа иди купи си нов кулер, и нова паста и смени го... =) (се ова е ок, ако си 100% сигурен дека е до загревање на процесорот..)
Сеа го отворив куќиштето, сосема е чист и врти добро, но приметив дека не е зацврстен доволно и е лабав... незнам дали треба да биде вака..
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Сеа го отворив куќиштето, сосема е чист и врти добро, но приметив дека не е зацврстен доволно и е лабав... незнам дали треба да биде вака..
Ne treba da bide labav ic..... Step by step ;) - izavadi go kulerot, iscisti go ubavo kulerot, nanesi malce termalna pasta vrz procesorot, vrati go kulerot ramnomerno i pricvrsti go ubavo.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Абе не го замарајте со работи со кои нема потреба да се замара освен ако не му испаднат проблеми. Башка чим не знае каде и што пипа може само проблеми да си направи. :)
Од многу стручни корисници/ривјуа како и од искуство знам дека е a must да направиш disable на онбор звучната, кога користиш дискретна. Не само заради можни проблеми, него и заради подобар звук, и постигнување на што подобар playback

Колку се нервирам значи нема логика ова шо се дешава, коа играм со слушалки звукот коа ќе му текне се зголемува и се намалува, ептен ме нервира?!?!!?1
Конфликт со драјвери/кодеци, симни CCCP, и избриши ги другите кои што ги имаш. Симни најнов драјвер за графичката, или ако го имаш најновиот стави 1/2 верзии постари, одкако ќе ги избришеш претходните, симни Driwer Sweeper, AMD display- анализа, clean- рестарт и после инсталирај ги другите драјвери, полека со рестарти помеѓу.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.279
Поени од реакции
3.639
Се надевам сум во вистинската тема , ако грешам извинете молам :)

Имам USB од 8гб



Сакам да копирам внатре .zip од нецели 6гб



Но ми го дава следниов зезнат ерор :confused:



Некоја идеја што може да е проблем и како да се реши истото?
Фала предвреме :)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Се надевам сум во вистинската тема , ако грешам извинете молам :)

Имам USB од 8гб



Сакам да копирам внатре .zip од нецели 6гб



Но ми го дава следниов зезнат ерор :confused:



Некоја идеја што може да е проблем и како да се реши истото?
Фала предвреме :)
Форматирајго усб то во NTFS и пробак пак :
 

Kajgana Shop

На врв Bottom