Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Кликаш Update и готово:)
Шала настрана како прво треба да знаеш што матична користиш и кој верзија на биос ја имаш моментално инсталирано па да видиш дали како прво има апдејт за неа, најверојатно има, па после ќе ти кажеме што треба понатаму да правиш. Пиши точен модел на матична.
Motherboard Name : ECS GF7050VT-M5

Bios version : American Megatrends Inc. 080015, 7/7/2008

Btw, Ми треба update за да ми проработи графичката...
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Пробувам да составам рандом компјутер за фб, мејл и општо, интернет... имам DDR2 1GB 667, Intel Celeron 3.2GHz, 80GB SATA HITACHI... што/какво напојување, матична, куќиште и слично да набавам за евтини пари... монитор имам :)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Значи цел компјутер ми беше полн, спор, и викам ај еден реинстал на виндоус ќе му напраам.. Очекував повеќе FPS али добив помалку.. втф? Сите драјвери ми се инсталирани..
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Значи цел компјутер ми беше полн, спор, и викам ај еден реинстал на виндоус ќе му напраам.. Очекував повеќе FPS али добив помалку.. втф? Сите драјвери ми се инсталирани..
na koja igra dobi pomalku fps? Vertical sync mozebi ti e seuste upalen, namesti go disabled... Vsync-Off
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Motherboard Name : ECS GF7050VT-M5

Bios version : American Megatrends Inc. 080015, 7/7/2008

Btw, Ми треба update за да ми проработи графичката...
Значи еве ти страна од твојата матична ги имаш сите потребни драјвери вклучувајќи и BIOS Update, доколку имаш проблеми пиши ми ќе ти објаснам подетално сега немам време за тоа :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Имам екстерен харддиск од 300гига. Кога ќе го уклучам кај мене на компјутер трепка сијаличката на хардот и не се подига (на сите усб порти пробав), додека на лаптопот со го отвара без проблем -.- Знае ли некој како да го решам ова ? :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Си знам што ми е проблемот..нова матична плоча...но пред да фрлам пари ....за да не ме јаде јанѕа... ќе си пишам...
Историјат на болеста... се работи за ASUS матична стара околу година дена... од околу 180 евра
... се почнува пред два/три месеца...
..прво почна да ме заебава ДВД-то... на сред режење прекинуваше, на друг компјутер работеше супер... си реков кој го е.. имам пун к...ц компјутери.
...после почна со лош пренос на податоците... копи, кат, пест...
.. откажа интегрираната мрежна... купив/ставив засебна мрежна..
... еден по еден откажаа четири од шест усб влеза..
... компјутерот никако не се исклучуваше... освен директно од кабел...
... за да добие слика мониторот требаше два присилни рестарта... графичката на друг компј. работи супер
... последно и капак на се почна да не ја препознава и новата мрежна... на друг компјутер работи супер

... и најчудно од се... ја свртев на него Call Of Duty MW3 скоро без никаков проблем освен само еден единствен краш...

УПМ.. не се заебавам веќе со неа. (MB).. попладнево порачувам друга..
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Значи еве ти страна од твојата матична ги имаш сите потребни драјвери вклучувајќи и BIOS Update, доколку имаш проблеми пиши ми ќе ти објаснам подетално сега немам време за тоа :)
Абе ги иам симнато овие две само незнам кој е точниот, страв ми е да пробам незнам како иде тоа..... затоа барам step by sptep објаснување... :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Пробувам да составам рандом компјутер за интернет... имам
RAM: DDR2 1GB 667,
CPU: Intel Celeron 3.2GHz,
HDD: 80GB SATA HITACHI
... што/какво напојување, матична, куќиште и и се што е потребно да набавам за евтини пари... монитор имам (пишав погоре никој ме ми одговори, мн ми е битно момци)
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
121
Поени од реакции
66
Drugari
Mi treba pomos, kako da formatiram KINGSTON USB drive, posto celo vreme mi pokazuva WRITE PROTECTED.
Odnapred blagodaram
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Имам еден постар компјутер (веројатно 4-5 години) и седи кај татко ми на работа, си го користат кога им затребува... Прво ми се пожали дека почнал маусот почнал да откажува после саат време, после и тастатурата. Ми го донесе дома, го упалив најнормално, ама едноставно не добивав никаква слика на мониторот од ниеден од излезите (графичката 2 излези и онборд графичката уште еден што има... а незнам на работа преку кое му бил поврзан, битно од 3те не излага ништо). Екранот си седеше црн како кога е поврзан исклучен компјутер.
Откако го упалив компјутерот, кулерот на секој 5 секунди почна се појако и појако да врти... и не се гасеше/рестартираше преку копчињата што се на куќиштето. Држев 5 секунди, пак ништо. Го исклучив од струја и од тогаш навака (покрај тоа што нема никаква слика) самиот се пали штом го уклучам кабелот во напојувањето а механичките копчиња воопшто не реагираат. А првиот пат преку Power копчето го упалив нормално.

Проверив ги отштекав од матичната двете копчиња (ресет и повер) но и без нив сам си се пали...

Совет некој што да му правам?

Матичната е ABIT IS-85
Рам има 512МБ DDR1 веројатно
Процесор Pentium 4 3.0 GHz
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
А бутира или не? (прави кратко beep?)
Ако не, пробај со Clear CMOS (извади ја батеријата, поиграј си со jumper-от, од 1 и 2 пин стави го на 2 и 3 пин, по неколку секунди врати го на 1 и 2 пин и врати ја батеријата) па пиши што си направил.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А бутира или не? (прави кратко beep?)
Ако не, пробај со Clear CMOS (извади ја батеријата, поиграј си со jumper-от, од 1 и 2 пин стави го на 2 и 3 пин, по неколку секунди врати го на 1 и 2 пин и врати ја батеријата) па пиши што си направил.
Само што ќе го стиснам 0/1 копчето од напојувањето, почнува да врти кулерот како да си работи најнормално системот...

Батеријата преска ми текна да ја извадам, али ништо не смени. 2-3 минути ми беше извадена. Со џамперите сега пробав, ги преместив на 2 и 3, па ги вратив после 20 секунди (батеријата цело време беше внатре, барем така стоеше во упатството) но ништо не се дешава...

Една работа заприметив, тастатурата воопшто не светнува т.е. Нум лок диодата нели би требало да светне одма што добие струја?
--- надополнето: Dec 3, 2011 6:04 PM ---
Сега пробав со безжична тастатура на УСБ што е, светнува предавателот кога ќе го запалам компјутерот.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Само што ќе го стиснам 0/1 копчето од напојувањето, почнува да врти кулерот како да си работи најнормално системот...

Батеријата преска ми текна да ја извадам, али ништо не смени. 2-3 минути ми беше извадена. Со џамперите сега пробав, ги преместив на 2 и 3, па ги вратив после 20 секунди (батеријата цело време беше внатре, барем така стоеше во упатството) но ништо не се дешава...

Една работа заприметив, тастатурата воопшто не светнува т.е. Нум лок диодата нели би требало да светне одма што добие струја?
--- надополнето: Dec 3, 2011 6:04 PM ---
Сега пробав со безжична тастатура на УСБ што е, светнува предавателот кога ќе го запалам компјутерот.
Уфф незнам ондак... пробај со рамот стави го на друг слот, или као имаш повеќе плочки, извади една и пробај со една, а потоа само со другата. Исто така провери ја матичната за надуени кондензатори, мада не верувам дека е до ова... и пробај батеријата извади ја пред да го мрдаш џамперот. Сигурно е нешто со матичната проблемот.
If all else fails - однеси го на сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom