Помош, проблеми, прашања, совети...

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Не сум баш сигурен дали би ми билд добар за очите бидејќи сум на растојание од мониторот (ЦРТ моментално) околу 70-80 цм кога би зел ЛЦД сигурно растојанието би се зголемило но незнам дали 1 метар е добро растојаније за поголем монитор.Исто така поголем монитор би ми правел проблем за игри бидејќи имам 9600гт а новиве игри бараат се повеќе и повеќе перформанси.Па ако мислиш дека сепак 19" монитор не би правел проблем во наредните 2 години (за игри) и не би ми штетел на очите би земал и поголем.
Имам 22 инчен монитор и седам на 40 сантима одприлика од него и немам гајле, а сум по најмалце 4 саати на ден на компјутер, така да не му се замарај со тоа ич. За резолуцијата на игрите ќе можеш да ја намалиш и нема да осетиш некога огромна разлика ако не си некој страстен ентузијаст на игри.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Благодарам на советите.А сега дали може да ми препорачате некоја марка на монитор кој е добар?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
како прво.. Quart, BenQ, Hisense.. :pos2:

се шалам.. тражи некој Samsung или Philips.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Ми треба нешто поконкретно.Сега ме интересира дали овој е добар?
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=25618&id=89&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=A
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?ctn=223E1SB/00&slg=en&scy=US

ја би ти го препорачал овој.. го земав пред 3-4 месеца од амц 7490 или 7990 беше не знам точно.. презадоволен сум :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Имаш search функција.......
Можеби сум досаден, ама се што ми најде од тебе на темава поврзани со батерија на лаптоп се следните две:


Зошто сите производители на лаптопи даваат гаранција на лаптопот 1-3 години, а на батеријата 6 месеци?:smir:
Исклучена од струја.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Добар е овој?Во нико е 6000 денари.
Мислам дека е добар бидејќи користам Самсунг скоро 5-6 години и сум мноогу задоволен до сега не сум имал никаков проблем.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Другар ај ти отвори си го компиутерот и види колку ти грее гфафичката картица... не е чудно да ај преоптеретуваш па да ти мрзне сликата а нишо чудно и да ти ко кочи цел компиутер ради графиката.. баш птимети кога ке се укочи ѕирни ја картицата и ако можеш да најдеш некое програмче на нет за мерење температура на графичка симни си го...


П.С ај едно прашање до сите вас

Знае ли некој во македонија да се продава VGA to SCART кабел.. ми треба за лаптопчето.. има VGA излез а на телевизоров имам SCART i PIN влезови.. ако некој знае кај можам да најдам нека пише одма пом ожност и цена..
Ај, препорачај некое програмче за следење на темп. Оти јас побарав, ама нешто не ми одеше работата па оставив така. Фала однапред.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Добар е овој?Во нико е 6000 денари.
Мислам дека е добар бидејќи користам Самсунг скоро 5-6 години и сум мноогу задоволен до сега не сум имал никаков проблем.
Тој е прастар антички модел. Земи си ваков, ваков или ваков. Јас лично би го земал третиот, оти е единствениот од овие 3 со DVI приклучок.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не ми се даваат до толку пари ако има некој 19" или 20" кој е до 6500 а е добар во ред ако ќе чекам подобри времиња.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Во СЕТ имаа некои на распродажба јави се и провери дали ги има уште.
 

ivanco

Herbie the Love Bug
Член од
17 јануари 2008
Мислења
175
Поени од реакции
0
Ако мозе еден брз одговор, колку HDD подрзува матичнава немозам да најдам никаде на нетов.
Foxconn NF3UK8MA-RS
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако мозе еден брз одговор, колку HDD подрзува матичнава немозам да најдам никаде на нетов.
Foxconn NF3UK8MA-RS
Колку HDD???

Мислиш колку GB (?) или колку хард дискови?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom