Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
Zdravo. Sakam vase mislenje za velosipedi Top Life germanski velosipedi koi se prodavaat vo prodavnicata Bidifit sproti velosipedi mk.

Blagodaram odnapred. :):):)[DOUBLEPOST=1558987109][/DOUBLEPOST]https://m.facebook.com/photo.php?fbid=576233799552008&id=387118085130248&set=pcb.576236946218360&source=48&refid=13&__tn__=+>

Mislenje za velosipedov I markava na velosipedi prv pat ja slusam, germansko proizvodstvo se, ako ima nekoj iskustvo ili mislenje za ovaa marka spodelete.
100% се кинески NONAME бидејки на таа страна кај што е регистрирана фирмата не постои ни историјат ни адреса ни телефон ништо.Дури и кинеските брендирани фирми си имаат седиште со адреса,телефон и слично а оваа е како некоја илегална.За тие пари подобра варијанта ти е TRINX што ги носи HAMACHI бидејки на официјалната страна има и скапи карбонски велосипеди:http://www.trinx.com/
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Вреди ли ова за 250евриќи ? Од Декатлон гледам да го купам (Италија) , како за аматер, мометално имам еден градски кој 30 км нема мака да ме носи.. ама сакам да одам преку 100км... ќе го биде?
Triban
RC 100


 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
Вреди ли ова за 250евриќи ? Од Декатлон гледам да го купам (Италија) , како за аматер, мометално имам еден градски кој 30 км нема мака да ме носи.. ама сакам да одам преку 100км... ќе го биде?
Triban
RC 100


Со тежина од 11.5кг ти доаѓа исто како добар хибрид,за искачување можеби до кај 4 или 5% не би требало да имаш проблем но за повеќе душа ќе ти излезе бидејки запчаникот е со 44 запци а позади имаш 7 ца касета со максимум 28 запци.Што се однесува до возење над 100км нема проблем доколку нема некои јаки угорници.Најбитно е гумите да се напумпани до 90% од максималниот дозволен притисок и осовините да не се престегнати зашто знаат престегнати да ги продаваат и тркалото едвај врти но тоа дома ќе си го направиш доколку знаеш ако не кај точкар.Понатаму за преправка откако ќе го смениш предниот погон можеш да ставиш со 2 запчаника,преден менувач и шифтер но колку ќе те чини тоа треба да видиш.Ако решиш да го земеш ќе бараш поврат на ддв преку Global Blue документ и добар процент од парите околу 30 евра ќе си ги земеш во ГТЦ приземје.
 
M

mathersbe

Гостин
Здраво, планирам да земам велосипед буџетот не е баш голем, околу 13-14к. Па сакав да прашам што би ми предложиле. Има една страна Bidifit гледам има велосипеди марка Top Life, па за мојот буџет изгледаат океј. Некој искуство со таа марка, продавница? Секој совет е добродојден.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
sketch-1561150666948.png
Може цена да се одреди на ова? Чисто отприлика да знам колку кошта. Кога ми го дадоа ми рекоа околу 300 евра.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
Здраво, планирам да земам велосипед буџетот не е баш голем, околу 13-14к. Па сакав да прашам што би ми предложиле. Има една страна Bidifit гледам има велосипеди марка Top Life, па за мојот буџет изгледаат океј. Некој искуство со таа марка, продавница? Секој совет е добродојден.[/QUOTE
Прво потенцирај за што ти е намената односно каде најмногу би го возел па дури потоа спрема твоите потреби треба да бараш во тој ценовен ранг.
[DOUBLEPOST=1561400272][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 211427
Може цена да се одреди на ова? Чисто отприлика да знам колку кошта. Кога ми го дадоа ми рекоа околу 300 евра.
Точно дека е 300 евра ама нов од 2019 а не половен од 2012 година каков што е моделот на сликата што си ја пуштил.Тој велосипед е купен пред околу 7 години во Декатлон и горе долу чинел приближно колку и сега нов да купиш:https://www.decathlon.bg/velosiped-rockrider-520-275-id_8350582.html
 
Последно уредено:
M

mathersbe

Гостин
[DOUBLEPOST=1561400272][/DOUBLEPOST]
Точно дека е 300 евра ама нов од 2019 а не половен од 2012 година каков што е моделот на сликата што си ја пуштил.Тој велосипед е купен пред околу 7 години во Декатлон и горе долу чинел приближно колку и сега нов да купиш:https://www.decathlon.bg/velosiped-rockrider-520-275-id_8350582.html
Намената, градско возење, рекреација. Нема некоја посебна намена.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
Намената, градско возење, рекреација. Нема некоја посебна намена.
Тогаш ќе одиш во Рамстор и ако немаш клуб картичка ќе купиш 200 денари нова а ако имаш ок.Овој модел е сега на промоција до 3 јули во Рамстор 8090 денари со 1600 денари поени додадени на картичка што ќе си ги потрошиш таму и на таа цена со фискалната ќе одиш во градско собрание да си поднесеш барање за субвенции за купен нов велосипед на кој треба да ти субвенционираат околу 30% од цената или околу 2400 така што на крај велосипедот ќе ти излезе околу 4000 денари:http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=23566&i=2257&l=MK&q=&SupplierArticleID=RANER 5.0 CRNO CRVEN 29" SO DISKOVI&Action=
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Дечки, како се вика продавницата за велосипеди на влезот во Ченто? И дали таму има солидни велосипеди и како се движат цените? Ми треба за секојдневна употреба за низ град, ништо посебно. Или некој друг предлог?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
Дечки, како се вика продавницата за велосипеди на влезот во Ченто? И дали таму има солидни велосипеди и како се движат цените? Ми треба за секојдневна употреба за низ град, ништо посебно. Или некој друг предлог?
Тоа е последно место од каде евентуално се купува велосипед иако не би го ставил како избор по ниедна цена.Бегај подалеку од таму бидејки за истите пари имаш целосен нов 29 од Рамстор.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Тоа е последно место од каде евентуално се купува велосипед иако не би го ставил како избор по ниедна цена.Бегај подалеку од таму бидејки за истите пари имаш целосен нов 29 од Рамстор.
Добро, јас мислев дека таму продаваат поквалитетни ама ништо. А за во Рамстор не знам какви се, некако скептик сум за тие.:D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
Добро, јас мислев дека таму продаваат поквалитетни ама ништо. А за во Рамстор не знам какви се, некако скептик сум за тие.:D
Тие од Рамстор се MAX истата роба од Агротехна само по пониски цени.Ако мислиш да дадеш за челичен оригинален стар 20 до 25 години со опрема која денес е во класа со најевтината и на кој ќе дадеш уште 100 евра некаде за освежување на истиот земи што да ти кажам.Мој пријател се изгоре со таков и затоа не ти препорачувам од таму да купиш.Инаку газдата има 4 браќа од кои пола се во Швајцарија и таму имаат нивни приватни отпади од каде ги носат точаците тука.Беа познати во средина на 90 те години кога носеа половни телевизори од марките FINLUX и М Electronic и големи пари заработуваа на нив бидејки швајцарската влада им плаќаше од шлепер по 15000 франци во кој собираше по 200 телевизори и си имаа сервисер кој ги поправаше истите за да можат да ги продаваат.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Тие од Рамстор се MAX истата роба од Агротехна само по пониски цени.Ако мислиш да дадеш за челичен оригинален стар 20 до 25 години со опрема која денес е во класа со најевтината и на кој ќе дадеш уште 100 евра некаде за освежување на истиот земи што да ти кажам.Мој пријател се изгоре со таков и затоа не ти препорачувам од таму да купиш.Инаку газдата има 4 браќа од кои пола се во Швајцарија и таму имаат нивни приватни отпади од каде ги носат точаците тука.Беа познати во средина на 90 те години кога носеа половни телевизори од марките FINLUX и М Electronic и големи пари заработуваа на нив бидејки швајцарската влада им плаќаше од шлепер по 15000 франци во кој собираше по 200 телевизори и си имаа сервисер кој ги поправаше истите за да можат да ги продаваат.
А баш една другарка работеше еден период во Агротехна и ми кажуваше за точаците дека биле неквалитетни, нон стоп им доаѓале на сервис после кратко време. Можда и така се погодило тогаш. Иначе фала на помошта.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
А баш една другарка работеше еден период во Агротехна и ми кажуваше за точаците дека биле неквалитетни, нон стоп им доаѓале на сервис после кратко време. Можда и така се погодило тогаш. Иначе фала на помошта.
За низ град се одлични а нема да има проблеми и некоја пократка тура да извозиш.Јас земав за низ град 26 Мax од првитe алуминиумски и до сега имам поминато околу 26000км за 3 години.Бандажите морав да ги сменам на 9000 односно 11000км поради попуштање на слоевите,едната гума отиде на 15000км а другата на 26000км,ланци менував на секои 2000 до 2500 од евтините кинески по 150 денари и ниеден не се скинал а со такви Водно до горе го имам качувано и 3 касети.ако сакаш нешто поквалитетно од MAX разгледај TRINX во HAMACHI.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom