Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Сакам да купам квалитен велосипед, сити бајк. Кога сум купувал автомобил, многу полесно и побрзо сум донесувал одлука, ама велосипедиве не ги разбирам толку :)

Од тоа што досега го имам видено, а немам шетано по продавници и гледано по нет многу, како фаворити за сити бајк ми се издвојуваат неколку модели на Specialized и на КТМ. Буџетот е до 30.000 денари. Би ценел совет/предлог од поискусните што да одберам.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Сакам да купам квалитен велосипед, сити бајк. Кога сум купувал автомобил, многу полесно и побрзо сум донесувал одлука, ама велосипедиве не ги разбирам толку :)

Од тоа што досега го имам видено, а немам шетано по продавници и гледано по нет многу, како фаворити за сити бајк ми се издвојуваат неколку модели на Specialized и на КТМ. Буџетот е до 30.000 денари. Би ценел совет/предлог од поискусните што да одберам.
Оди на форумов во Хоби (Велосипедизам), таму пиши има доста дечки што се разбираат од велосипеди. :)
 
M

Moon Child

Гостин
Ја преместив темава таму :)


Мојот сопруг го има овој велосипед, и презадоволен е. Мислам дека и во буџетот ти се вклопува.
Јас го имам возено неколку пати, додека не се сторив со сопствен, можам да ти кажам дека многу лесен велосипед е, не се осеќа кога го возиш. А лесен е и ако сакаш да го подигнеш да го пренесеш пример преку скали и слично.
Јас кога го купи го сакав за себе, арно ама не одговара за мојата висина, куса сум јас за ова.

А од женски велосипеди имам споделено на форумов каков поседувам, и супер сум задоволна од него, плус напред му наместив корпа и си ринев секаде, сега во овие труднички денови седи затворено, едвај чекам следното лето да можам пак да го возам.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.567
Поени од реакции
20.818
Сакам да купам квалитен велосипед, сити бајк. Кога сум купувал автомобил, многу полесно и побрзо сум донесувал одлука, ама велосипедиве не ги разбирам толку :)

Од тоа што досега го имам видено, а немам шетано по продавници и гледано по нет многу, како фаворити за сити бајк ми се издвојуваат неколку модели на Specialized и на КТМ. Буџетот е до 30.000 денари. Би ценел совет/предлог од поискусните што да одберам.
http://pro-sport.com.mk/ - specialized, gt
http://outdoor.mk/ - bianchi, corratec
http://modusbike.com.mk/ - trek
http://www.bikestop.com.mk/ - trek
http://www.bikemarket.mk/ - scott
https://www.facebook.com/Prodavnica-za-velosipedi-i-sportska-oprema-333115016727646/ - giant
https://www.facebook.com/Probike-Skopje-101133469927220/?fref=ts - cube
https://www.facebook.com/rabotilnica?fref=ts - ram

Посети ги продавнициве, што и да купиш од горенаведените брендови нема да згрешиш, со напомена дека CITY BIKE = HYBRID е сосема различно од MTB (бајк за планински велосипедизам).

+ https://www.facebook.com/CikloAs/ - drag
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809


Мојот сопруг го има овој велосипед, и презадоволен е. Мислам дека и во буџетот ти се вклопува.
Јас го имам возено неколку пати, додека не се сторив со сопствен, можам да ти кажам дека многу лесен велосипед е, не се осеќа кога го возиш. А лесен е и ако сакаш да го подигнеш да го пренесеш пример преку скали и слично.
Јас кога го купи го сакав за себе, арно ама не одговара за мојата висина, куса сум јас за ова.

А од женски велосипеди имам споделено на форумов каков поседувам, и супер сум задоволна од него, плус напред му наместив корпа и си ринев секаде, сега во овие труднички денови седи затворено, едвај чекам следното лето да можам пак да го возам.
Ова е Sport / XC (Cross country) велосипед, и не е баш соодветен, доколку се вози исклучиво во град. Јас би препорачал прво да се разгледаат моделите за 2017-та на официјалните сајтови (пример CUBE имаат преку 20 модели на city bikes, а во дуќан Probike носат 2-3 модели), да се види што фаќа око во тој ценовен ранг, па после тоа да се отиде во соодветните дуќани и да се преговара за цена (во пред-нарачка даваат солидни попусти, некои 20-25%).
 
Последно уредено:

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Да да, потенцирав дека барам сити бајк. Фала за линкови и инфо, ќе си разгледам попладне на танане :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Некој од тука да не продава велосипед планирам да купам до кај 350е.. моментално имам пикирано еден кјуб еве слики би требало до 300 да го спуштат..
17857271_664103620446095_306219622_n.jpg 17888310_664103513779439_812026532_n.jpg 17909468_664103397112784_1597801140_n.jpg 17910957_664103640446093_285023020_n.jpg 17911101_664103480446109_1352087164_n.jpg
Ќе мора чистење на ланецов според сликиве утре задутре ќе одам во живо да го видам.
Исто и овој ми се свиѓа
18738917_1589916567685625_5124102766066277360_o.jpg 18816608_1590350404308908_1425238137_n.jpg 18834510_1590350277642254_1464124041_n.jpg 18834535_1590350567642225_550651776_n.jpg
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.567
Поени од реакции
20.818
Некој од тука да не продава велосипед планирам да купам до кај 350е.. моментално имам пикирано еден кјуб еве слики би требало до 300 да го спуштат..
сите овие се канта извозени којзнае колку а и стари модели антика се, независно од "добрата" опрема ја би ги скокнал.
еве пример добро точаче, Kattler scorpion 2016, 27.5 со солидна опрема rockshox xc 30 + топ гуми ... 400 евра го дава.


евентуално ова 500 евра ... Trek Xcaliber 8 18.5

иако не ти се во ценовен ранг, сепак х 100 пати подобри од горенаведените. со мала доплата вредат секој денар :)
 
Последно уредено:
R

red.devil

Гостин
Што мислите за Michelin Protek Max и општо за внатрешни со гел?
Претпоставувам се поиздржливи, но ако има некој појќе искуство, нека сподели. И дали се исплаќа таков вид на внатрешна.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Дечки, да ве прашам, значи сакам да купам велосипед ама имам буквално 0 познавање, па така да ме интересира дали некој од овие вреди за парите:

http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=59&product_id=662
http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=59&product_id=663

или било кој шо мислите дека вреди за парите и шо е во границите мојов буџет.

Буџет макс 13000-14000 апсолутен макс 15000

Висок сум 171цм и како шо прочитав би ми одговарала М рамка?

И не, не сакам да купам на старо пошто како шо кажав немам врска од велосипеди.

Инаку обично ќе биде возен по асфалт и понекогаш оф роуд (ако воопшто земам :D).
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
86
Дечки, да ве прашам, значи сакам да купам велосипед ама имам буквално 0 познавање, па така да ме интересира дали некој од овие вреди за парите:

http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=59&product_id=662
http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=59&product_id=663

или било кој шо мислите дека вреди за парите и шо е во границите мојов буџет.

Буџет макс 13000-14000 апсолутен макс 15000

Висок сум 171цм и како шо прочитав би ми одговарала М рамка?

И не, не сакам да купам на старо пошто како шо кажав немам врска од велосипеди.

Инаку обично ќе биде возен по асфалт и понекогаш оф роуд (ако воопшто земам :D).
Ако не сакаш на старо, барем одбери некој без амортизер бидејќи за таа цена виљушките со амортизер не ги бива дури ни на асфалт и за неполна година ќе ти се отвори неоправлива луфта. Најдобра варијанта ако веќе си решен за амортизер е да купиш накнадно некој квалитетен.

За асфалт најдобро ти е некоја 28-ца со тенки гуми бидејќи ако набиваш голема километража годишно полесен ти е за возење, поготово стартувајќи од место и ќе можеш да постигнеш поголема максимална брзина.

Бидејќи ќе возиш претежно по асфалт најдобра варијанта ти е некој со V-brake кочници кои се полесни и поедноставни за одржување а и можеш да најдеш поевтини потрошни материјали (гумички).

За опрема сите гледаат да е што повисока во хиерархијата, но според мене тоа е субјективно (мене лично ми е ок со пониско ниво, само задната касета и ланецот ми е побитно да се со подобар квалитет)

Види во Треска спорт и во Цикло Ас што имаат останато, кај нив имаш според мене најповолни цени и добра понуда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom