Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
7 јуни 2013
Мислења
125
Поени од реакции
69
Decki sakam da so kupam tocak. Najmnogu za niz grad, ama znam deka ke sakam nekolku pati da odqm do Markov manastir ili vodno. Problemot e shto sakam city bike (epten mi se cute - zensko sum). Neznam Dali so tocak so 6 brzini bi mozela da se kacam do Vodno. Iskustvo? Inaku budzetot mi e do 300 evra.
За Водно и такви дестинации со повисока елевација би ти препорачал точак со freehub задна главина. На нив обично има 11-32 касета во споредба со поевтините (на навој) 14-28. Поголемите запчаници многу значат, поготово за почетници, и поготово на големини на тркала поголеми од 26.

Ако го возиш низ град, и од време на време некоја по-захтевна тура, V-brake ти е сосема доволно. На ново во тој ценовен ранг имаш поевтина хидраулика, и механика (што не би ја препорачал за градско возење поради послаба сила на кочење, и почест "glazing" на пакните како резулат од неа)

Брзините се по личен вкус. Мене сосема доволно ми се 24 (3х8), преку сила 27 (3х9). Рамот е истотака по личен вкус.

За цената веќе е спомнато. На ново изборот е ограничен на тоа што го носат тука, на старо иако е поголем ти треба стручно лице да процени дали вреди за парите.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Препорака за добар велосипед до 20.000 небитно половен или нов.МТБ,некој подобро опремен ^_^
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.054
Поени од реакции
432
Препорака за добар велосипед до 20.000 небитно половен или нов.МТБ,некој подобро опремен ^_^
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.440
Поени од реакции
3.398
Би сакал да го префарбам велосипедот со мат бои. Планирам подлогата да биде црна, а делови да бидат во цијан/сијан. Па ме интересира каде би можел да најдам таква боја во спреј? На интернет има некои, ама или се многу скапи или нема достава до кај нас.
 
На врв Bottom