Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
7 јуни 2013
Мислења
132
Поени од реакции
72
Max-овите се нешто што само има форма на точак. Башка што имаат неквалитетна изработка, башка и што не знаат да ги склопуваат како што треба. Маст и уље ако имаш среќа, компатибилни и оригинални делови чат-пат.
Добри се за некој што се разбира во точаци, и знае да го растури, и склопи и подмачка како што треба, за да трае.
За тие пари би зел Trinx, бидејќи грчките Ideal се малку скапи (со оправдание поради опремата што ја носат) a Viper-ите се скоро исто лоши како Max-овите.

Во куќата ќе начекаш стари, но солидни велосипеди со подобра опрема (стара, ама ретко гледам некој да купува ново BMW, и тоа со фул опрема...), провизорно склопени и полуспремни за возење.
Малку забегуваат со цените, кога ќе израчунаш што се треба да смениш на велоспиедот, но барем носат квалитетни марки со средна класа Shimano опрема.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
2.971
Сакам да зеам велосипед и немам баш многу многу искуство ( така да за на старо например лесно би ме нашалтале ) а буџетот ми е само околу 12к, да зиам TRINX пошо глеам овие max viper итн демек се полоши од TRINX или па да си ја пробам среќата на старо со некој сочуван Polar или Giant itn...иначе за mountainbike се работи би го возел до водно матка итн
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.893
Сакам да зеам велосипед и немам баш многу многу искуство ( така да за на старо например лесно би ме нашалтале ) а буџетот ми е само околу 12к, да зиам TRINX пошо глеам овие max viper итн демек се полоши од TRINX или па да си ја пробам среќата на старо со некој сочуван Polar или Giant itn...иначе за mountainbike се работи би го возел до водно матка итн
Јас мислам на старо, глеј да го погодиш бројот на рамот, или собери уште некое евро и Polar од продавница.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
28
Decki sakam da so kupam tocak. Najmnogu za niz grad, ama znam deka ke sakam nekolku pati da odqm do Markov manastir ili vodno. Problemot e shto sakam city bike (epten mi se cute - zensko sum). Neznam Dali so tocak so 6 brzini bi mozela da se kacam do Vodno. Iskustvo? Inaku budzetot mi e do 300 evra.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
346
Поени од реакции
68
да не знае некој каде се продаваат велосипеди на старо(користени, украдени)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
502
Член од
27 април 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
2.971
Сакам да зеам велосипед и немам баш многу многу искуство ( така да за на старо например лесно би ме нашалтале ) а буџетот ми е само околу 12к, да зиам TRINX пошо глеам овие max viper итн демек се полоши од TRINX или па да си ја пробам среќата на старо со некој сочуван Polar или Giant itn...иначе за mountainbike се работи би го возел до водно матка итн

Го кренав буџетот па сеа се мислам меѓу овие два

1. https://velosiped.mk/product/ideal-prorider/

2. http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&product_id=999

ај помош :)
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
28
Help :) Каков да земам?
Автоматски споено мислење:

I ova :)
 

Attachments

Член од
19 февруари 2016
Мислења
346
Поени од реакции
68
ако имаш гаража или подрум најсигурно, другото......:toe:,
на син ми му го украдоа точакот од влез, врзан со ланец
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
28
ако имаш гаража или подрум најсигурно, другото......:toe:,
на син ми му го украдоа точакот од влез, врзан со ланец
Дома го чувам. И од подруми крадат... Ова ми е за ако застанам пример во маркет да одам, и да го врзам.
Автоматски споено мислење:

Зошто? Некој друг вид препорачувате?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
502
Дома го чувам. И од подруми крадат... Ова ми е за ако застанам пример во маркет да одам, и да го врзам.
Автоматски споено мислење:


Зошто? Некој друг вид препорачувате?
Вакво ќе си купиш:https://www.decathlon.bg/velokatinar-skoba-920-u-id_8331481.html
Автоматски споено мислење:

Дома го чувам. И од подруми крадат... Ова ми е за ако застанам пример во маркет да одам, и да го врзам.
Автоматски споено мислење:


Зошто? Некој друг вид препорачувате?
ако сакаш во град да заклучуваш точак тогаш ќе си земеш MAX од 4000 денари и со него кај сакаш оди додека поскап низ град не се остава никаде дури и со најбезбедносен предмет.
 
Член од
8 април 2014
Мислења
107
Поени од реакции
9
Го кренав буџетот па сеа се мислам меѓу овие два

1. https://velosiped.mk/product/ideal-prorider/

2. http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&product_id=999

ај помош :)
За овој буџет можеш да купиш половен велосипед со опрема од вселенски брод,би ти препорачал да ги избегнуваш овие марки како Polar,Max,Trinx затоа што нови велосипедисти го гледаат рамот,бојата и дизајнот(исто како мене кога почнав да возам) а останатата опрема ја занемаруваат.За 400 евра имаш Cube,Scoot,Merida,Specialized со 30 брзини,хидраулика,квалитетни главини,осовини,амортизери и слично.
 
На врв Bottom