Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Има ли воопшто Никон официјален сервис у Скопјево ? И ако има каде се наоѓа?
Официјален сервис у скопјево Видео Дата, а официјален сервисер мислам дека имаат у Србија :drk:
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
грешно си дознал,не се видео дата за никон ,за канон се,има Рефото сервис за никон во скопје,ама за по ситни раб,другото е во белград.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Постои ли начин некако да компресирам слика за да можам да ја аплоадирам на имиџ шак, оти сликава ми е 6мб и не ми дава да ја аплоадирам, голема била. м?​
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.562
Поени од реакции
5.071
Постои ли начин некако да компресирам слика за да можам да ја аплоадирам на имиџ шак, оти сликава ми е 6мб и не ми дава да ја аплоадирам, голема била. м?
Само смали и резолуција со било кој софтвер за едитирање на фотографии и немаш гајле. Нешто ко 1024х768 или слична резолуција, ќе биде таман за Имиџшек :)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Само смали и резолуција со било кој софтвер за едитирање на фотографии и немаш гајле. Нешто ко 1024х768 или слична резолуција, ќе биде таман за Имиџшек :)
На пример кој софтвер?

едит: ок, се снајдов. фала ;)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Леле помагајте стрина ми ме отече: Има апарат Voigtländer Brillant AF motor Kleinbildkamera и нешто филмот го мота само, не сака да слика и го гребе во една линија. Шо може да биди и дајте предлог за некои сервис во Скопје ИТНО!!!!!!!!
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.386
Поени од реакции
31.403
Леле помагајте стрина ми ме отече: Има апарат Voigtländer Brillant AF motor Kleinbildkamera и нешто филмот го мота само, не сака да слика и го гребе во една линија. Шо може да биди и дајте предлог за некои сервис во Скопје ИТНО!!!!!!!!
Биди добар внук и некако соопшти и' дека дојде време да го замени за друг :)
Ем нема да дава пари за филм, ем ќе добие многу поквалитетни фотографии.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Биди добар внук и некако соопшти и' дека дојде време да го замени за друг :)
Ем нема да дава пари за филм, ем ќе добие многу поквалитетни фотографии.
Оваа е од тие што се луди по стари работи, никако да и објасниш. И го вратив и реков немам време... :pos:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Колку пари е батерија за SONY CYBER-SHOT DSC-W610 да имам резерва? :)
 

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
Зошто кога сликам на апарат сликата е многу добра и на телефон е исто така а на лаптоп се намалува квалитетот, не се толку добри боите ? Со фотошоп може да биде исто ама не е тоа тоа, во тој случај на телефон е многу потемна и никаква :(
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Зошто кога сликам на апарат сликата е многу добра и на телефон е исто така а на лаптоп се намалува квалитетот, не се толку добри боите ? Со фотошоп може да биде исто ама не е тоа тоа, во тој случај на телефон е многу потемна и никаква :(
Колку е голем екранот на апаратот или мобилниот, а колку ти е голем мониторот? :D
 

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
Колку е голем екранот на апаратот или мобилниот, а колку ти е голем мониторот? :D
Добро знам дека е до резолуцијата, ама некое фајде има као да не ми се уништува квалитетот на сликата :) ?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Добро знам дека е до резолуцијата, ама некое фајде има као да не ми се уништува квалитетот на сликата :) ?
Мислам нема. Едино ако земеш скап апарат, тек тогаш нема голема разлика. И пак може да не ти се допаѓаат, така јас со мобилен супер, е супер доаѓам дома ми иде да скршам после кога ќе видам на цело. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom