Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.355
Поени од реакции
31.281
за видео види си 650Д тој аутофокусира за време на снимање на видо
Oд кај знае апаратот што сакам да фокусирам? Ако е само поради ауто-фокусот, никако не земај апарат само поради тоа. Не е ни приближно совршен, а видеата ќе изгледаат аматерски.
Сите DSLR видеа се снимаат со мануелен фокус. Ауто фокусот се користи само за почетно фокусирање на објектот/субјектот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Oд кај знае апаратот што сакам да фокусирам? Ако е само поради ауто-фокусот, никако не земај апарат само поради тоа. Не е ни приближно совршен, а видеата ќе изгледаат аматерски.
Сите DSLR видеа се снимаат со мануелен фокус. Ауто фокусот се користи само за почетно фокусирање на објектот/субјектот.
Секогаш можеш да префрлиш на мануел фокус и да си фокусираш што сакаш али аутофокус е и те како користен пошто 100% од снимањата нема да бидат со акцент на фокус ниту секој кој купува ваков апарат (ентри левел) оди на снимање на уметнички филмови, многу од нив на ум имаат снимање на клипови на спортски настани, забави, друштво.... каде е пополезно да притсниш дугме и следиш она што сакаш да снимаш (да ти е во фокус) од колку да се мислиш сцена по сцена дал овде да му префрлам на позадина овде на лице..... Кажа дека е почетник и прв дслр, 650 ќе направи одлични клипови, сака мануел сака аутофокус значи ќе има и ауто фокус а може и со мануел да си работи.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.271
Поени од реакции
229
Фокус строго мануелен, неколку пати безвезе сум снимал досега со DSLR, дури и со 5D Mark II (закон, устав, ама далеку ми е од буџетот) и сум употребувал мануал и секако така ми е подобро, навикнат сум веќе. Само дојде време да си купам јас свој DSLR. :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Сега ќе купувам и да купам со литиумска батерија или да купам со АА батерии што се мењава цело време? И ако имате дајте предлог некој до 100 евра... :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Сега ќе купувам и да купам со литиумска батерија или да купам со АА батерии што се мењава цело време? И ако имате дајте предлог некој до 100 евра... :)
Ај уште еднаш да пробаме дека итно ми е! :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
епа зашто си толку паметен не ти пишува никој,зашто прашуваш за батеријата,како тоа да е битно кога купуваш апарат,баш си стручњак,дај прашај каква боја да земеш:facepalm:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
епа зашто си толку паметен не ти пишува никој,зашто прашуваш за батеријата,како тоа да е битно кога купуваш апарат,баш си стручњак,дај прашај каква боја да земеш:facepalm:
Мојата стручност е рамна на твојата, ете гледаш дека не знаеш што сум прашувал..(n) Нема да ти дадам одговор сега, чекај од другите и фала на сите се снајдов веќе.. ;)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.536
Поени од реакции
5.018
Батерија знае да биде значаен фактор у цената до 150 евра. Квалитетот е мање-више ист во таа класа, па сеа види што е подобро: Да користиш литиумска батерија помала од батерија за мобилен и да ти се троши по 100-150 фотки или да си купиш АА на полнење па да праиш 1000+ фотки со едно полнење.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Батерија знае да биде значаен фактор у цената до 150 евра. Квалитетот е мање-више ист во таа класа, па сеа види што е подобро: Да користиш литиумска батерија помала од батерија за мобилен и да ти се троши по 100-150 фотки или да си купиш АА на полнење па да праиш 1000+ фотки со едно полнење.
Ете фала тоа ми требаше друже.. :)
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Батерија знае да биде значаен фактор у цената до 150 евра. Квалитетот е мање-више ист во таа класа, па сеа види што е подобро: Да користиш литиумска батерија помала од батерија за мобилен и да ти се троши по 100-150 фотки или да си купиш АА на полнење па да праиш 1000+ фотки со едно полнење.
И плус ако ти се испразнат а немаш кај да ги наполниш или немаш време да чекаш да се наполнат, идеш у најблиска трафика и земаш едно кило батерии :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Земав за 4 300 Sony DSC W610 и за тие пари сум презадоволен, ама со литиумска батерија не сакав со АА батерии.
Сестра ми ќе зема Samsung Digimax ST-77 шо викате:
?
ДИГИТАЛЕН ФОТОАПАРАТ16.1 MЕГАПИКСЕЛИ2.7 TFT LCD (QVGA)ОПТИЧКИ ЗУМ: 5XOБЈЕКТИВ: SAMSUNG, F = 4.5 - 22.5MMСТАБИЛИЗАТОР: OPTICAL IMAGE STABILIZATIONВИДЕО ЗАПИС: HD КЛИП, 1280 X 720 @ 30 FPSБАТЕРИЈА: LI-ION BP70AОПЦИИ:ДИРЕКТЕН ПОРТРЕТ, ПАМЕТЕН СИСТЕМ НА ПОРТРЕТИ,НАД 60 СЦЕНСКИ И ТИП НА МОДОВИ, ПАМЕТНИ АЛБУМИ
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.536
Поени од реакции
5.018
ЈА САКАМ ЦАРЕВАТА ЌЕРКААААА!!!!!

Се извинувам за офтопик, ама ко што пишав погоре, до 150 евра апаратчињата и нема некоја разлика. Види кое повеќе ти се фаќа у око, повеќе ти лежи на рака, и шибај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom