Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Ми треба да фотографирам месечина,за еден награден конкурс.Може ли некој да ми даде некој сајт кога месечината е полна млада???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
овде можеш да видиш на кој ден месечината е најблиску (најдалеку) од земјата - исто корисно за сликање на месечина, како и кога е млада а кога полна месечина.
Сега на 25 фебруар ќе има млада месечина, но месечината исто така ќе биди и доста одалечена од земјата, иделано би било некаде 23 јуни кога ем ќе имаш млада месечина ем 40.000 километри поблиску.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
788
Ми треба да фотографирам месечина,за еден награден конкурс.Може ли некој да ми даде некој сајт кога месечината е полна млада???
А зошто не фотографираш едноставно а не да бараш од нет?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
788
Зато што тоа е крадење. Награден конкурс не можеш да користиш слики од други автори без нивно одобрение.
Абе викам самиот да си ја слика месечината.
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
А зошто не фотографираш едноставно а не да бараш од нет?
Веројатно бара поволен ден да ја слика месечината и затоа ви бара сајт каде што пишува кога е полна а не на готово слики да симне :)
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Da,mi treba koga mesecinata ke dojde zad krstot i koga ke e blisku.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Имам еден проблем .. избришани ми се многу битни слики од апаратот ина4е е професионален НИКОН .. е сеа можам ли да ги вратам некако тие слики или???
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.355
Поени од реакции
31.281
Имам еден проблем .. избришани ми се многу битни слики од апаратот ина4е е професионален НИКОН .. е сеа можам ли да ги вратам некако тие слики или???
Не е битно каков е апаратот. Ако е форматирана картичката, нема враќање.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Не е битно каков е апаратот. Ако е форматирана картичката, нема враќање.
Напротив, ако е форматирана има враќање, ако се делитнати тогаш нема, кога купив картица SanDisk заедно со неа добив и 1 година гага претплата за Rescue Pro и само еднаш го употребив онака од љубопитност и ми извади фотографии со полн капацитет на картицата 8 гиги картица 8 гиги слики ми врати од гробишта, како и да е нека ја однесе картицата у сервис ( Анхоч или нешо слично )а дотогаш нека не ја пуни или пак форматира картицата ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Имам еден проблем .. избришани ми се многу битни слики од апаратот ина4е е професионален НИКОН .. е сеа можам ли да ги вратам некако тие слики или???
можеш да вратиш, има програми за враќање на податоци од картици јас скоро имав таков случај ми врати и понови слики а излегоа и слики кои сум ги сликал а потоа сум форматирал 2-3 парти картицата, форматирање на картица не ги брише сликите туку само запишува на картицата дека може на неа пак да се складираат слики, значи ако не си ја користел пак картицата повеќе пати има шанси да вратиш барем дел од сликите
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.271
Поени од реакции
229
Се мислам да земам Canon 600D, отприлика цената е 700 евра. Има можност да улетаат некои парички и да имам уште 400 евра плус, за Nikon D7000. Дали се исплати да се дадат тие 400 евра, или да се вложат во друга опрема?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.355
Поени од реакции
31.281
Се мислам да земам Canon 600D, отприлика цената е 700 евра. Има можност да улетаат некои парички и да имам уште 400 евра плус, за Nikon D7000. Дали се исплати да се дадат тие 400 евра, или да се вложат во друга опрема?
Сега имаш нешто? Фотографираш?
Ако си почетник, подобро не фрлај толку пари на нешто како Nikon D7000. Canon 600D ти е 40.000, со 18-55мм објектив, торбица и картица...
Другите пари „фрли“ ги на нешто што ќе ти остане. Блиц, статив, друг објектив (фиксна 50-ка) и тн. Јас така би изиграл (и така играм) :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.271
Поени од реакции
229
Главно ми е за видео, инаку досега со камери аматерски, сега планирам со DSLR. Најбитна ми е основата, па после ќе се надоградувам со објективи. Ми фати око D7000, а какво мислење имате за Canon 60D?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Главно ми е за видео, инаку досега со камери аматерски, сега планирам со DSLR. Најбитна ми е основата, па после ќе се надоградувам со објективи. Ми фати око D7000, а какво мислење имате за Canon 60D?
за видео види си 650Д тој аутофокусира за време на снимање на видо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom