Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.796
Поени од реакции
12.677
Ова година сум во план да скокнам пак до УСА ме интересира дали вреди да го заменам таму Canon 60D со Canon 7D со оглед на тоа дека мојот Canon 60D е стар само 7 месеци. Зборувам за нов canon 7D ако ми се пружи шанса да го продам 60 таму и да земам 7ка. Вреди ли ?
 
Член од
29 јули 2007
Мислења
71
Поени од реакции
3
nov canon amerika ti e 699 dolari, e sea racunaj kolku pari mozes da mu zemes ti... Razlikata e samo pomejgu focus point 7d imat 19 a 60d 9 i shoots faster 8 so 5.3 so ne e i golema razlika
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 04:39 ---
psssss za video poubava ti e 60d so imat flip screen
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ова година сум во план да скокнам пак до УСА ме интересира дали вреди да го заменам таму Canon 60D со Canon 7D со оглед на тоа дека мојот Canon 60D е стар само 7 месеци. Зборувам за нов canon 7D ако ми се пружи шанса да го продам 60 таму и да земам 7ка. Вреди ли ?
Зависи шо и како сликаш, предноста на 7Д е повеќе автофокус точки и побрз бурст, 19 точки наспрема 9 и 8слики секунда наспрема 5,3.
Спрема мене 7Д е “сиромашна“ верзија на 1Д (по намена) да се сликаат брзи акции, спортски настани, природа животни - птици каде треба брзо да се реагира да се фокусира што поточно за што пократко време и да се испука рафал слики.
Освен тоа, друга некоја битна разлика нема.
ако веќе менуваш, менувај на нешто подобро - 6Д на пример (али е поскап)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
177
Дечки ја сакам да си зеам апарат некој, не ептен професионален, пошо ја сум ептен почетник и сакам да си сликам чисто за мене. Неќам дигитален обичен, имаат моите ама не ми се свиѓа и сакам да зеам некој шо ќе извади троа подобри слики. Планирам да потрошам до кај 10000 максимум. Ако имате предлози може да ми предложите, ако не барем кажете ми кои работи треба да ги гледам кај апаратот кога бирам пошо ептен не се разбирам :) Фала :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Дечки ја сакам да си зеам апарат некој, не ептен професионален, пошо ја сум ептен почетник и сакам да си сликам чисто за мене. Неќам дигитален обичен, имаат моите ама не ми се свиѓа и сакам да зеам некој шо ќе извади троа подобри слики. Планирам да потрошам до кај 10000 максимум. Ако имате предлози може да ми предложите, ако не барем кажете ми кои работи треба да ги гледам кај апаратот кога бирам пошо ептен не се разбирам :) Фала :)
За 10000 максимум апарати разгледав што се нуди во Пиксплус па прегледав мислења и тестови низ интернет и мислам дека Canon Powershot 150IS е добар избор, тие модели меѓусебе се доста слични по карактеристики но Canon малце повеќе одскокнува од другите.

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1373&directoryid=+154&ctrl=productdetails
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
177
За 10000 максимум апарати разгледав што се нуди во Пиксплус па прегледав мислења и тестови низ интернет и мислам дека Canon Powershot 150IS е добар избор, тие модели меѓусебе се доста слични по карактеристики но Canon малце повеќе одскокнува од другите.

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1373&directoryid= 154&ctrl=productdetails
Фала ептен :) А може некако да можам да ти пишам приватна порака?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.647
Поени од реакции
18.623
Добар објектив за Canon EOS 600D ? Цената не е битна, ама препорачајте нешто во теков на денот ако е можно :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
па друже кажи каков,фиксен,теле,за што ти треба и тн,па да ти кажеме некој предог,вака...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom