Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
Мислам нема. Едино ако земеш скап апарат, тек тогаш нема голема разлика. И пак може да не ти се допаѓаат, така јас со мобилен супер, е супер доаѓам дома ми иде да скршам после кога ќе видам на цело. :D
Па мислам дека Canon EOS 600d е доволно скап апарат, како и да е .. фала :icon_lol:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па мислам дека Canon EOS 600d е доволно скап апарат, како и да е .. фала :icon_lol:
Ондак до резулуцијата е, како и да е може да корегираш на фотошоп ако знаеш да го користиш. Или ако сакаш да фатиш така повеќе бои сликај пред заоѓање на сонцето... Има поискусни од мене овде они нека ти кажат повеќе. :D
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.386
Поени од реакции
31.403
Зошто кога сликам на апарат сликата е многу добра и на телефон е исто така а на лаптоп се намалува квалитетот, не се толку добри боите ? Со фотошоп може да биде исто ама не е тоа тоа, во тој случај на телефон е многу потемна и никаква :(
Добредојде во светот на колор профилите :pos:
И јас сум го јадел истиот секс како тебе при префрлување на сликите. На дисплејот на апаратот супер, на во Lightroom супер, во Photoshop супер, на монитор - океј... На друг монитор - срање, на телефон - срање, испечатена слика - срање ипол! За да скратам со описот и да те поштедам од небитните информации, само ќе ти ја кажам причината: различни color профили!

Секој од овие уреди (апарат/монитор/друг монитор/телефон и тн.) па дури и софтвери за обработка и прегледување на фотографии (Photoshop/Windows Photo Viewer/ACDSee/Lightroom и тн.) се калибрираат и најчесто содржат различни color профили. Па често, она што ти го гледаш е сосема различно од тоа што другите го гледаат или каква е всушност фотографијата. Да, можеби некои слики ќе ти испаднат океј, ама при конвертирањето се губат доста особености (ОСОБЕНО ЦРВЕНАТА БОЈА), па сликите ќе ти изгледаат како „испрани“ или посрани од гулаб.

Преиспитај се:
Каков апарат користиш?
Во кој софтвер ги обработуваш фотографиите?
Во кој софтвер ги прегледуваш фотографиите?

Третото и нема да ти биде толку битно, доколку ги подесиш правилно колор профилите на првите две работи...

1) Влези во подесувањата на апаратот и во опцијата за Color space (или Color profile) наместо sRGB;
2) Влези во подесувањата на софтверот за обработка на фотографии, прочепкај низ менијата, побарај го соодветното подесување за Color space и наместо го исто така во sRGB;

Мене на пример во апаратот ми беше sRGB, во Lightroom Prophoto, во Photoshop нешто сосема трето... И можеш да замислиш каков резултат излегуваше на крај. Јас ги гледав фотките некогаш супер, некогаш со слабо-црвена боја, некогаш тиња, но никогаш не беа како што треба да бидат :)

Доста читав за ова, има еден куп решенија и одговори, но наједноставната и најфункционалната варијанта е таа што ти ја пишав погоре. Ќе ја видиш и сам разликата :)
 

dR3

Член од
9 септември 2009
Мислења
918
Поени од реакции
542
Знае некој каде можам да најдам книги за фотографија (на англиски или македонски) во Скопје?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.562
Поени од реакции
5.071
Јас најдов две мошне фини во англискиот културен центар пред 2 години. Едната беше нешто над 2000, другата беше под 2000 ако добро ме држи сеќавањето.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Знае некој каде можам да најдам книги за фотографија (на англиски или македонски) во Скопје?
Има доста ПДФ книги на таа тема, ако не ти пречи читање од екран. Јас имам околу 40 ПДФ изданија за фотографија и за обработка на фотографија.
 

dR3

Член од
9 септември 2009
Мислења
918
Поени од реакции
542
Не ми е баш по кејф читање од компјутер, ама добра варијанта е принтање на ПДФ фајловите како што ми препорача Зоран.

Фала ви на сите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Не ми е баш по кејф читање од компјутер, ама добра варијанта е принтање на ПДФ фајловите како што ми препорача Зоран.

Фала ви на сите.
Па во недостиг на принтани изданија , и ПДФ е добар, кај нив е корисно што можеш со search веднаш да најдеш шо ти треба, по збор, поим... јас не ги читам така страна по страна повеќе ги користам кога нешто конкретно ќе мми затреба
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.839
Едно прашање... дали ваква батерија "EN-EL3e Rechargeable Lithium-Ion Battery" е компатибилна со Nikon D7000...?
Ви благодарам однапред :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ок :) , ондак да не знаеш нешто слично на таа батерија што би била компатибилна..?
Има на Реклама5 една фирма од Скопје која има во понуда доста батерии (и полначи) и оригинални и компатибилни, јас на времето за еден апарат од таму зедов, укуцај таму во пребарување батерии (за Скопје) и ќе излезе, тие би требало да знат шо се компатибилно на неа има.
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
119
Iako sum Canon-as (he he ) se obidov da prasam kaj cicko Google.
Izgleda ne e kompatibilna .Taa odgovara za modelite:Nikon D50, D70, D80, D90, D100, D200, D300, D300s, D700
Za D7000 tipot e EN-EL15
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.839
Фала ви многу...:) како и да е ќе се снајдам некако, еве видов и на пиксплус има нешто ама за никон д7000 ќе да нема, ај негде странство сигурно има... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom