Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Гасење микрофони, толку остана од отпорот дпмнеовски.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Ова ти се вика со свој камен по своја глава, сам себе убијал, со помош на вмровската гласачка машинерија и Јакимовски во Карпош, како и Арсовска станаа градоначалници, во спротивно ќе победеа кандидатите од власта. Не помина ни цела една година, а веќе и Стевчо и Данела се испрдеа со ДПНЕ поради одредени несогласувања секако од нечив финансиски интерес.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
На Европа баш и се прди за нас, за некои гологузи и ментално шашави Балкански племиња, ние сме тотално бескорисни, бетер сме и од Афричка колонија, тие колонии барем имаат/имале и природни и човечки ресурси, ние сме една голема нула, ништо !
Да вредевме и да не биваше ќе бевме во ЕУ уште пред многу години, а немаше вака да не шупчат и подјебаваат со децении и никогаш нема да влеземе таму !
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.501
Поени од реакции
4.839
На Европа баш и се прди за нас, за некои гологузи и ментално шашави Балкански племиња, ние сме тотално бескорисни, бетер сме и од Афричка колонија, тие колонии барем имаат/имале и природни и човечки ресурси, ние сме една голема нула, ништо !
Да вредевме и да не биваше ќе бевме во ЕУ уште пред многу години, а немаше вака да не шупчат и подјебаваат со децении и никогаш нема да влеземе таму !
Абе како вака сега, па уште името да го смените требаше и одма влегувавте во еу, па бесплатно здравство, бесплатни вакцини, мед и млеко, инвестиции, гугле фејзбук, курци палци, шо е работата сега. Кога ви велевме дека кур ќе добиете и сто пати да го смените името ни се смеевте, вмровци, небањати, заостанати, вакви, такви, името немало да ни ги рани децата, историјата не се мачкала на леб, е сега на здравје нека ви е клецкањето.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.990
Мицковски дури и да речеме дека е најчесен и најпамтен лидер што сме го виделе, треба да си ги спакува куферите уште утре затоа што рејтингот му е во минус влезен, пола од членството нема да му гласа а да не зборуваме за привлекување на неодлучните гласачи. Во моментов има репутација на дибек кој не знае да повлече правилен потег и делува сосема изгубено на политичката сцена. Било кој лидер на ВМРО со минимум харизма ќе ја прегазеше ваквата власт, по сите гомнарии што ги направија.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.383

Како не им е срам на ДПМНЕ воопшто да го спомнат Рамчиловиќ кога тие самите си го имаа ставено на листа и тој самиот се оддели од нивната пратеничката група?!?! Факт е дека од нивната пратеничката група гласаа за промена на името. Кој е крив за погрешната процена за тоа кој да биде пратеник? Ама затоа за балансерот каде се дискриминираат Македонците ни збор.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.173
Поени од реакции
8.351
Можно само во највештачката држава населена со највештачкиот народ...

СО АМПУТИРАНА НОГА ГО ИСФРЛИЛЕ ОД БОЛНИЦА Прилепчанец починал на клупа пред здравствената установа

Едно време дојдоа некои личности ко боди-гарди, и во униформа и без униформа, дојдоа и ги фрлија ранците од брат ми. Не видов јас ни кога пакувале, ни што спакувале, ни што имало во ранците, и му рекоа – ти, да те нема од Болницава. Зошто како – не знам - вели рече Зоран Димески, брат на сега починатиот Горан.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.285
Стварно е импресивно колку политички неталентиран е даскалот. Толку е тоа интензивно, што само по себе преминува во достигнување.
Pa si sakaa lugjeto reformirano DPMNE. Neznam dali pamtis tuka kolku pati bese toa posoceno.
DPMNE mora da se reformira. I ete se reformira, dodusa vo SDSM za siromasni no bitno se reformira. I sega istite tie sto sakaa reformirano DPMNE placat kako istoto nema vrska, ne go biva i tamu neznam sto.
Jas si velam bas taman si e, takvo kakvo sto si posakuvaa.
Se mi se cini mnogu brzo zaboravija kako bese za vreme na rezimot :cautious: .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.774
Pa si sakaa lugjeto reformirano DPMNE. Neznam dali pamtis tuka kolku pati bese toa posoceno.
DPMNE mora da se reformira. I ete se reformira, dodusa vo SDSM za siromasni no bitno se reformira. I sega istite tie sto sakaa reformirano DPMNE placat kako istoto nema vrska, ne go biva i tamu neznam sto.
Jas si velam bas taman si e, takvo kakvo sto si posakuvaa.
Se mi se cini mnogu brzo zaboravija kako bese za vreme na rezimot :cautious: .
Тоа не може да му се одземе. Попроевропска и напредна опозиција, сами да ја измислуваа немаше да ја смислат.

Исто е точно дека најмногу им пречи на најсилните европјани.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.324
„Вклучувањето на ЕИБ во прегледот на постапката за набавка за горенаведениот проект е ограничено на проверка дали се исполнети условите поврзани со неговото финансирање, при што се бара, за секој чекор на набавка, ЕИБ да даде одобрување. ЕИБ ја одобри стратегијата за набавки и постапката за евалуација во 2019 година. Две меѓународни набавки – за работи и услуги – се во тек со двата договори во нивната финална фаза на евалуација на понудите. ЕИБ може да потврди дека од почетокот на проектот се почитуваат условите и преземените обврски за исплата на средствата. Набавките се спроведени во согласност со водичот за набавки на ЕИБ и во согласност со одобрената стратегија за набавки. До денес, Комитетот за евалуација, потпомогнат од искусен тим од меѓународни консултанти, ги извршуваше своите задачи на посветен начин. Ја следеше тендерската документација и бараше совети од ЕИБ кога тоа беше потребно“, објаснуваат од ЕИБ.

„Обидите да се ревидира стратегијата за набавки без соодветно оправдување во оваа фаза од процесот на евалуација, или неусогласеноста со важечките принципи за доверливост, може да предизвика значително одложување во процесот на набавка и на тој начин може да ја загрози достапноста на средствата. ЕИБ со нетрпение го очекува успешното завршување на тековната евалуација на понудите и доделување на соодветните договори без никакво одлагање“, порачуваат од Европската инвестициска банка.

„Епа градоначалничке, ќе имате доста за објаснување“, напиша Перински на Фејсбук по одговорот на ЕИБ.

Извор: http://lm.facebook.com/l.php?u=http://dw.com/p/4Grra&h=AT0iIXoQggJbCyI3qxSUe5vwbA0A8coB2s4cDwFrrDnmlQ5ULve4xShWrPCY3G_Wle9YKUNrrfRW7raqaT_FCK4zYFBmSRfxpdYtqVJD3U2cinh0Yl6nFp9xRH7Ib3z34g

Баш како што мислев - не фатила Данелче никого со рачиња в мед, туку сакала да ги брцне нејзините, а Перински не и дозволил па затоа го разрешува. Simple as that.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.258
Поени од реакции
36.048
Еден ебан тендер не може да помине без да се намести некој да лапне пари. Еден ебан тендер. Еднаш да речат, еве тука немаме човек, нека помине овој тендер нека го добие најдобриот. Ама не, ќе го поништуваат десет пати ако треба дур не се најде човече со фирма за да го наместат.

Гомно народ, гомно држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom