Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Ако амери и совјети правеле експерименти на свои и туѓи граѓани, како тоа го оправдува поведението на фејк-Кинеската узурпаторска власт, нивното лажење, затварање на новинари кои известувале за вирусот, незатварање граници и тоа што го имаат СЗО во џеб?
Никогаш до сега биолошки агенс од лабораторија не направил ваков зулум на светската сцена, тие погоре што си ги навел биле локални.
Огромна е кривицата на лажната Кина и власта во таа држава е директно одговорна за сето ова.
Но и за ова ќе треба долго време, да излезе некакво реалистично инфо, сеуште сме во водите на шпекулации, некои подобро оформени некои послабо.
Значи само инает да тераш.
Кој тоа оправдува експерименти на било која власт врз било кој народ, знам дека го знаеш одговорот не се срами повели ќе ти биде полсено.
Може да посочиш каде кинеските власти лажеле, затварале новинари во врска со заразата, и дали знаеш што е карантин, знаеш ли колкава поипулација во Кина беше под карантин, кога и која земја прва ги затвори границите???
Знам дека и на овие прашања го знаеш одговорот, не е здраво да се лаже, веќе рековме денес е април 2020 свет кој наголемо се користи со интернет и информациите патуваат многу брзо, значи спин и лага не поминува!
На другите глупости не би одговарал, само да прашам кое е твоето решение за лажната Кина?
Дали треба да се затворат, да се убијат со гилотина или да им се фрли некоја атомска, за што би се одлучил ти?
Ако ти сметат шпекулациите престани да се користиш со истите.
..................

“Поранешен руски разузнавач Владимир Квачков пред два месеци имаше интервју во кое даде серија изјави што ја разоткриваат хистеријата со коронавирусот. Според него целите на сто оваа се: I- депопулација на населението, II- целосната политичка контрола, III- дефлација на тековниот финансиски „меур“ и IV- ликвидација на гео-економските конкуренти. Со оглед на сегашното сеприсутно лудило, овој и ваков вид на информации може да помогне да се фрли светлина врз вистинските намери на „сенките во владата“.


Можеби би требало да го поставиме и следново прашање:
Зошто било што би требале да му веруваме на полковникот Владимир Каваков, човек од руската ГРУ - седиште на сите воено разузнавачки и разузнавачки служби на Руската Федерација?
Сепак ви препорачувам да го погледнете видеот пред да го отстранат од мрежата, а подоцна може со прашања...

Перспективата е она што треба да се истражи. Не од аспект на јавното здравство или епидемиолошка перспектива феноменот Коронавирус, кој е лажно прогласен за пандемија, треба да се гледа од перспектива на глобалните сили. И тоа од, религиозен, политички, финансиски, економски и национален аспект.

Коронавирус феноменот, т.н. пандемија, и само да се знае, нема пандемија, се е лага, треба да се гледа како на глобална, специјална, стратешка операција.

Токму така треба да се гледа на нештата. Овие се командни и кадровски вежби на елитата во сенка за контрола на човештвото.

Ова е целта зад коронавирусот.

Уште еднаш, .... Значи, целта на елитите во сенка (ционисти и финансиски сили) е да се намали светското население. (депопулација)
...
...
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Сепак треба све да се зема со резерва, сеуште има премногу дезинформации, полувистини, лаги, пропаганда, но една работа ќе биде интересна во блиска иднина, имено ако вирусот реши да се одомаќини и како и сите грипови и овој си стане сезонска појава...
verojatno ke bide slicno kako i so drugite gripovi, znaci se poslabo ke vlijae na ljuge koi veke go imale i so toa ke stane prilicno bezopasen. normalno nagagam, no bidejki i taka virusov spored mene e precenet uste pomalku se grizam za toa sto bi bilo vo idnina so toj virus.

Кризава може да создаде ефект на амнезија кај гласачкото тело.
За многу работи им се погоди на СДСМ.
koga nemalo amnezija kaj glasackoto telo vo makedonija^^

Епа добро тогаш кажи кои земји најмногу и помогнаа на Италија???

Наброј ја листата барем на топ 5 земји од ЕУ којшто и помогнаа на Италија...
ako sakas da bides realen sredi nekoja statistika za poslednite 20 godini a ne za poslednite 20 dena. so italijancite e slicno kako so grcite, koj znaj kolku pati imale problemi i EU im pomagala, no imaat slaba memorija i placat ko malo dete koe ne se zamara sto bilo vcera i sto ke bide utre. ne da ja stitam EU, ama smesno e kako sea rusija i kina bile super deka ispratile nesto vo vrednost od mozda nekolku milioni evra, a toa sto preku decenii lapale pari ili im popustale za dolgovi vo vrednost od milijardi ne igra uloga. ne deka pobogatite drzavi od EU nemale korist od toa, imale, biznis e toa, no bidi siguren deka se ova koga ke pomine italija pak ke se svrti kon EU bidejki znaat deka od rusija i kina finansiski nema da imaat tolku golem benefit. zakani za izlez od EU ke ima i ponatamu za da mozat da imaat dodaten argument pri razni pregovori, no toa ke bide samo fake zakana isto kako sto bese i kaj grcite (grcite da iskocija od EU i evroto ke potonea i sea ke bea recisi na levelot na bugarija, sekogas bea svesni za toa iako nanadvor tvrdea nesto drugo).
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
verojatno ke bide slicno kako i so drugite gripovi, znaci se poslabo ke vlijae na ljuge koi veke go imale i so toa ke stane prilicno bezopasen. normalno nagagam, no bidejki i taka virusov spored mene e precenet uste pomalku se grizam za toa sto bi bilo vo idnina so toj virus.


koga nemalo amnezija kaj glasackoto telo vo makedonija^^


ako sakas da bides realen sredi nekoja statistika za poslednite 20 godini a ne za poslednite 20 dena. so italijancite e slicno kako so grcite, koj znaj kolku pati imale problemi i EU im pomagala, no imaat slaba memorija i placat ko malo dete koe ne se zamara sto bilo vcera i sto ke bide utre. ne da ja stitam EU, ama smesno e kako sea rusija i kina bile super deka ispratile nesto vo vrednost od mozda nekolku milioni evra, a toa sto preku decenii lapale pari ili im popustale za dolgovi vo vrednost od milijardi ne igra uloga. ne deka pobogatite drzavi od EU nemale korist od toa, imale, biznis e toa, no bidi siguren deka se ova koga ke pomine italija pak ke se svrti kon EU bidejki znaat deka od rusija i kina finansiski nema da imaat tolku golem benefit. zakani za izlez od EU ke ima i ponatamu za da mozat da imaat dodaten argument pri razni pregovori, no toa ke bide samo fake zakana isto kako sto bese i kaj grcite (grcite da iskocija od EU i evroto ke potonea i sea ke bea recisi na levelot na bugarija, sekogas bea svesni za toa iako nanadvor tvrdea nesto drugo).
E не е само оваа година со Кина!

Уште во 2011 година Кина ги спасуваше ДОЛЖНИЦИТЕ ВО ДРЖАВИТЕ НА ЕУ...

Италија бараше пари од Пекинг ако се сеќаваш...

А, не беше само Италија! Кинески пари влегоа во Грција, Шпанија и Унгарија... Уште од тогаш експертите сметаа дека се случува еден вид кинеска "колонизација" на Европа, а тогашниот премиер на Кина, Вен Џибао, од Светскиот економски форум во Далан уверува: "Забавувањето на глобалната економија ќе се одрази врз стабилниот темел на кинеската економија"

2011 година Италијанската Влада и се обрати на Кина за помош во надеж дека Пекинг, кој располага со големо количество готови пари, ќе ја спаси од финансиската криза преку купување дел од италијанските обврзници и инвестирање во стратешки компании.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
И да е се онака како што пишуваш, а не е, би те потсетил денес е 21 век и многу лесно е да се провери што е вистина а што не е, ама ете нека ти биде, да се вратиме на темата и понатаму останува прашањето која и во каква корелација е и има тој Мао со коронавирусот, како со каква ментална гимнастика успеа да ги доведеш во врска????
Да не сакаш да речеш дека вирусот има идеолошка позадина и дека ги напаѓа само демонкратите а комунистите ги сака?
Зарем до таму ја дотеравме работата?
(сепак да речеме дека не е така, велат дека во Чикаго над 70% од починатите од корона биле Црнци и сиромашни, значи не е вирус-комунист туку вирус-капиталист :yid:)

Темата, како пред се ја разбирам е како откако оваа епидемија ќе заврши, во каков свет ќе се разбудиме, дали некој ја користи целава работа за да си ги оствари своите цели, дали под завесата се воспоставува нов светски поредок и каков според ... тој ќе изгледа!!!!

Ете така гледам на темата-насловот ако згрешив се извинувам, никаде не видов дека ќе млатиме празна слама ќе се служиме со strawman технологија само за да ги отргнеме мислите од тиранијата која владее и истата да ја воздигнуваме како некоја цивилизациска придобивка.

@кнез, се работи за координиран настап на САД и Германија (написите во Билд) против Кина, ако премногу ја притиснат, состојбата може многу лесно да ескалира, а Трамп тој се изгуби јадниот, на почетокот тврдеше дека епидемијата не била ништо сериозно и опасно за откако се виде дека нема 3 чисти се обидува својата грешка да ја префрли врз Кина...

Играта е секој против секого, секој игра со сите и против сите, од една страна имаме протекционисти(тнр Трамписти), па глобалисти(Сорошевци, хајл Хитла и Макрон се јавни фаци) па трета страна мултиполарен свет и нови вредности односно распределба на интересните сфери, и една голема маса која сето тоа го гледа збунето од страна и се прашаву а за кого тоа тие водат борба несвесна дека се работи за неа.
Друже,во овој пост одлично си загатнал неколку клучни прашања од политиката но сепак не се за оваа тема.
Прашањата за протекционизмот сувереноста мултиполарноста а се контекст на глобализмот и ГОЛЕМАТА ИГРА на големите играчи која трае со влечење на потези по која некој стануваат партнери, некој непријатели на одредено време а некој дури и сојузници се разбира на одредено време.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
Значи само инает да тераш.
Кој тоа оправдува експерименти на било која власт врз било кој народ, знам дека го знаеш одговорот не се срами повели ќе ти биде полсено.
Може да посочиш каде кинеските власти лажеле, затварале новинари во врска со заразата, и дали знаеш што е карантин, знаеш ли колкава поипулација во Кина беше под карантин, кога и која земја прва ги затвори границите???
Знам дека и на овие прашања го знаеш одговорот, не е здраво да се лаже, веќе рековме денес е април 2020 свет кој наголемо се користи со интернет и информациите патуваат многу брзо, значи спин и лага не поминува!
На другите глупости не би одговарал, само да прашам кое е твоето решение за лажната Кина?
Дали треба да се затворат, да се убијат со гилотина или да им се фрли некоја атомска, за што би се одлучил ти?
Ако ти сметат шпекулациите престани да се користиш со истите.
..................

“Поранешен руски разузнавач Владимир Квачков пред два месеци имаше интервју во кое даде серија изјави што ја разоткриваат хистеријата со коронавирусот. Според него целите на сто оваа се: I- депопулација на населението, II- целосната политичка контрола, III- дефлација на тековниот финансиски „меур“ и IV- ликвидација на гео-економските конкуренти. Со оглед на сегашното сеприсутно лудило, овој и ваков вид на информации може да помогне да се фрли светлина врз вистинските намери на „сенките во владата“.


Можеби би требало да го поставиме и следново прашање:
Зошто било што би требале да му веруваме на полковникот Владимир Каваков, човек од руската ГРУ - седиште на сите воено разузнавачки и разузнавачки служби на Руската Федерација?
Сепак ви препорачувам да го погледнете видеот пред да го отстранат од мрежата, а подоцна може со прашања...
И ти како децата мали, со викање лопов лопов а ти крадеш сливи до даска ццц...не е добро тоа.
Линкови ти пратив еднаш, ако е за арно доста е, неам време да барам сега, нит пак тој начин на виртуелна комуникација ми е нешто потребен, ајде ќе разменуваме линкови...
Може живееш во паралелен свет каде што фејк Кина веднаш реагираше, веднаш затвори граници и не затвараше новинари кои предупредуваа за ова, каде СЗО не е во џебот на власта на фејк Кина, којзнае колку е интересно во тој свет во твојата глава :)

E не е само оваа година со Кина!

Уште во 2011 година Кина ги спасуваше ДОЛЖНИЦИТЕ ВО ДРЖАВИТЕ НА ЕУ...

Италија бараше пари од Пекинг ако се сеќаваш...

А, не беше само Италија! Кинески пари влегоа во Грција, Шпанија и Унгарија... Уште од тогаш експертите сметаа дека се случува еден вид кинеска "колонизација" на Европа, а тогашниот премиер на Кина, Вен Џибао, од Светскиот економски форум во Далан уверува: "Забавувањето на глобалната економија ќе се одрази врз стабилниот темел на кинеската економија"

2011 година Италијанската Влада и се обрати на Кина за помош во надеж дека Пекинг, кој располага со големо количество готови пари, ќе ја спаси од финансиската криза преку купување дел од италијанските обврзници и инвестирање во стратешки компании.

Лажната Кина (НР, пошто вистинската е Р.Кина, во привремен егзил на о.Формоза) може да зајми само ако купи долари и евра па потоа ги пласира по свет, нивните две валути се тоалетна хартија. Па сега рачунај како оди тоа и колку Кина губи тука :)
Лажната кинеска власт игра опасна игра, кој било да дефолтира на долговите, Кина нема начин да ги натера да платат, во тоа светло може да се гледа на нивната поморска експанзија последнава деценија каде потрошија повеќе од трилион долари за бродови и подморници, со цел еден ден да имаат стап, а не само морков.
Но и тоа не ги бидува, Кина не може да направи carrier battle group во 2020 година, па зарем една Франција и Италија не може да ги достигне?! :facepalm:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
E не е само оваа година со Кина!

Уште во 2011 година Кина ги спасуваше ДОЛЖНИЦИТЕ ВО ДРЖАВИТЕ НА ЕУ...

Италија бараше пари од Пекинг ако се сеќаваш...

А, не беше само Италија! Кинески пари влегоа во Грција, Шпанија и Унгарија... Уште од тогаш експертите сметаа дека се случува еден вид кинеска "колонизација" на Европа, а тогашниот премиер на Кина, Вен Џибао, од Светскиот економски форум во Далан уверува: "Забавувањето на глобалната економија ќе се одрази врз стабилниот темел на кинеската економија"

2011 година Италијанската Влада и се обрати на Кина за помош во надеж дека Пекинг, кој располага со големо количество готови пари, ќе ја спаси од финансиската криза преку купување дел од италијанските обврзници и инвестирање во стратешки компании.
ne gi negiram tie raboti, samo ti rekov da napravis sporedba preku podolg period, statistika, pa posle da sporedime koj kolku dal. ovaka so "kinezite dale maski", "italijancite vo godina xy pobarala kredit od kina" nisto ne pravime bidejki toa e samo mal del od vistinata.

ete za sporedba grcija postojano se buni, a niv ako ne se lazam poslednite godini im ponistija 100+ milijardi od dolgovite (a toa ti e bas podarok bidejki tie pari grcite preku godinite gi lapnale, toa se pari koi zavrsile preku razni kanali kaj grckoto naselenie, kaj nekoj povise, kaj nekoj pomalku). kolku maski i respiratori bi trebale rusija i kina da im doniraat na grcite za da stignime do brojka od 100 milijardi evra^^
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Наброј ја листата барем на топ 5 земји од ЕУ којшто и помогнаа на Италија...
Никој не сака да одговори, може јас?
1. (п)Андора
2. Лихтенштајн
3. Монако
4. Монтенегро
5. Сан Марино
6. Ватикан
... ...

проблемот е што Италија и Италијанците се неблагодарни, и покрај големата и братска љубов од страна на Германија и другите факторијали во ЕУропска тие Италијанците дури над 71% сакаат да ја напуштат таа возвишена творба на наци-фашизам таа ЕУропска ( да нема забуна зошчо наци-фашистичка творба, па затоа што насилно брише еден народ Македонците и создава друг народ Северџгани, брише една држава Македонија и создава Северџистан ете затоа наци-фашистичка творба, а тие кои ја сакаат ваквата творба според логиката се нацифашисти, друго логично нема иш).
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.303
Поени од реакции
36.747
Нека не ве лажи фармакомафијата, Трамп, го објави лекот за Корона
Лечете се луѓе беСпари

https://www.mkd.mk/svet/vesti/tramp-predlozhi-da-se-vbrizguvaat-sredstva-za-dezinfekcija-vo-gradite-lekarite-vo-shok


Orange man bad.


"I see the disinfectant that knocks it out in a minute, one minute. And is there a way we can do something LIKE that by injection inside or almost a CLEANING? As you see, it gets in the LUNGS, it does a tremendous number on the lungs, so it would be interesting to check that."

Гледаш колку е битно кога ќе се изостави дел како тоа SOMETHING LIKE THAT, и одма имаш сензационален наслов за кликање.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.901
Поени од реакции
7.291
Никој не сака да одговори, може јас?
1. (п)Андора
2. Лихтенштајн
3. Монако
4. Монтенегро
5. Сан Марино
6. Ватикан
... ...

проблемот е што Италија и Италијанците се неблагодарни, и покрај големата и братска љубов од страна на Германија и другите факторијали во ЕУропска тие Италијанците дури над 71% сакаат да ја напуштат таа возвишена творба на наци-фашизам таа ЕУропска ( да нема забуна зошчо наци-фашистичка творба, па затоа што насилно брише еден народ Македонците и создава друг народ Северџгани, брише една држава Македонија и создава Северџистан ете затоа наци-фашистичка творба, а тие кои ја сакаат ваквата творба според логиката се нацифашисти, друго логично нема иш).
Германија и Холандија јасно им кажаа: намерно го оптоваривте здраствениот систем, ја злоупотребивте ситуацијата, нема пари за вас од фондовите.
Долгот на Италија е над 2.5 трилиони, слично и Шпанија е катастрофа, кај одеа тие пари досега... Германија и Холандија и да прифатат да се издаде заедничка ЕУ обврзница, популарно наречена корона, (божем претходно супер им идеше на ЕУ државите), само на кратко ќе се одложи неизбежното.

Не лажи дека ЕУ насилно брише народ/држава. Народ со прст не мрда, бојкотира или пак е ЗА, така да нема ништо насилно, освен лицемерно оправдување за својата незаинтересираност / пасивност.
Автоматски споено мислење:

Добро стварно HIV не предизвикува СИДА ?
Твое мислење?
А што е AIDS, имаш претстава некоја ...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.901
Поени од реакции
7.291
Немам претстава, сум немал досега ...
Ако немаш претстава, од каде знаеш дека си немал досега :cautious: :свиркам:
И за ковид19 си немал, ама специјалист си :P


Еве за Фаличниот колку е вреден и способен:

А таа колешката од тимот, до него што стои, Брикс, едната ќерка и работи за Гејтс фондацијата, а другата во организација која добива милијарди $$$ од државниот буџет, а ефекти од нивното користење никој не ги контролира.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084


Orange man bad.


"I see the disinfectant that knocks it out in a minute, one minute. And is there a way we can do something LIKE that by injection inside or almost a CLEANING? As you see, it gets in the LUNGS, it does a tremendous number on the lungs, so it would be interesting to check that."

Гледаш колку е битно кога ќе се изостави дел како тоа SOMETHING LIKE THAT, и одма имаш сензационален наслов за кликање.
I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.
Vladimir Putin
 

Kajgana Shop

На врв Bottom