Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Абе ај не замарај и одјеби ,се гледа дека си партиски полтрон !:kuracc:
Ти слеп за прашањата, ама си гледал за други работи :confused:
По што виде бе, а и за која партија шо не кажеш, бојкотирач низаеден :tapp:

Кај нас сега сите партии се на власт, коронава испадна добра работа. Не мора веќе да има избори, нека си се мењаат на институции на 1-2 г, за бојкотирачи ко тебе таман и така не се разбираш во тендери и буџети.

Ај кога ќе биде готова вакцината ќе заборавиш на Северна, ќе бидеш зафатен со смешки како вие стадото сте заштитени, а можеби пак ќе барате да сте затворени :kuracc:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ти слеп за прашањата, ама си гледал за други работи :confused:
По што виде бе, а и за која партија шо не кажеш, бојкотирач низаеден :tapp:

Кај нас сега сите партии се на власт, коронава испадна добра работа. Не мора веќе да има избори, нека си се мењаат на институции на 1-2 г, за бојкотирачи ко тебе таман и така не се разбираш во тендери и буџети.

Ај кога ќе биде готова вакцината ќе заборавиш на Северна, ќе бидеш зафатен со смешки како вие стадото сте заштитени, а можеби пак ќе барате да сте затворени :kuracc:
Одговор во твој стил!:kuracc:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.283
Поени од реакции
18.109
Состојбава е навистина интересна и напрегната.
Трамп добро ја притиска Кина,а кинезиве се опасно испреплетени во секој смисол од економијата со Евреиве и т.н. длабока држава.
Еј ова е пресврт поголем од тепачката меѓу Крстл и Алексис, кинезиве со Килари се договарале да го заебат Трамп.
@Таксист абе овај Кнез, не е Кнез, туку Брут да ти бил. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ти слеп за прашањата, ама си гледал за други работи :confused:
По што виде бе, а и за која партија шо не кажеш, бојкотирач низаеден :tapp:

Кај нас сега сите партии се на власт, коронава испадна добра работа. Не мора веќе да има избори, нека си се мењаат на институции на 1-2 г, за бојкотирачи ко тебе таман и така не се разбираш во тендери и буџети.

Ај кога ќе биде готова вакцината ќе заборавиш на Северна, ќе бидеш зафатен со смешки како вие стадото сте заштитени, а можеби пак ќе барате да сте затворени :kuracc:
Каков импакт имаш ти, што гласаш?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
За што се однесува прашањево, оти ко џокер у бриџ ми се појави ...
ти претпоставувам гласаш... пошто ги кудиш тие што не гласаат, па те прашав каков импакт има твојот глас ?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
ти претпоставувам гласаш... пошто ги кудиш тие што не гласаат, па те прашав каков импакт има твојот глас ?
Ааааа и ти се вклучуваш на дел од муабетот со Таксистот.

Намерно мешаш баби и жаби, неочекувано од тебе, но зачестено како и во еден друг пост. Дали карантинот е причината или нешто друго, небитно како и да е, ниско се спушташ.

@Стев имаше убав пост за надеж, добро би било малку да подразмислиш на таа тема, дали така прават и тие од групата 1% .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ааааа и ти се вклучуваш на дел од муабетот со Таксистот.

Намерно мешаш баби и жаби, неочекувано од тебе, но зачестено како и во еден друг пост. Дали карантинот е причината или нешто друго, небитно како и да е, ниско се спушташ.

@Стев имаше убав пост за надеж, добро би било малку да подразмислиш на таа тема, дали така прават и тие од групата 1% .
не се вклучувам во никаков муабет, ама пошто и јас не гласам, засегнат сум. Не сакам да те навредам, ниту да те провоцирам, само сакам да знам кој е импактот од гласањето?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
не се вклучувам во никаков муабет, ама пошто и јас не гласам, засегнат сум. Не сакам да те навредам, ниту да те провоцираѓ, само сакам да знам кој е импактот од гласањето?
Претпоставувам ме прашуваш за гласањето за референдумот за името....

Штом нешто ни е многу важно, на некои дури и свето кажуваа, недозволиво е да не се бориш за тоа.
Значи доколку стварно им значело, доколку стварно биле искрени со себе дека се патриоти,борци итн, тогаш требаше општа мобилизација да се направи и сите да излезат да гласаат против менување на името. Значи требаше јасно да му се дадеше до знаење на целиот свет. (и од сдс имаше што беа против смена на името)
Живееме во џунгла, без борба, без храброст ниту ќе те почитуваат, ниту ќе добиеш нешто, само ќе те газат.

Што направи мнозинството... Си остана дома, а тоа значи не ги интересирало, нема друго објаснување. (или подоле ќе прочиташ другата причина)

Сите оние оправдувања на бојкотирачите, НЕ држат вода, само за кукавици и платеници да си исперат совеста. Името се смени без никаква мака.
Еден другар, знаејќи дека кога гласам на избори го шкртам целиот лист, ми беше љут што сум излегол и сум гласал против промена на името, ништо не сум постигнал со тоа.
После 15-20мин натегања, си призна: многу луѓе не смееле да излезат да гласат, бидејќи таква била наредбата и дека им зависела платата, вклучувајќи го и него, а мене ми било лесно, приватно сум работел.

Јас разбирам дека притисоците се големи за тие партиски вработените, ама бар нека не ми глумат демек патриоти и дека им е свето името.

Значи Курто и Мурто си завршија наредбите, "патриотите" нека си наоѓаат изговори, битно во китапот стои Северна М.

Надеж дека некој друг ќе ни среди работата, е за прости.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Претпоставувам ме прашуваш за гласањето за референдумот за името....

Штом нешто ни е многу важно, на некои дури и свето кажуваа, недозволиво е да не се бориш за тоа.
Значи доколку стварно им значело, доколку стварно биле искрени со себе дека се патриоти,борци итн, тогаш требаше општа мобилизација да се направи и сите да излезат да гласаат против менување на името. Значи требаше јасно да му се дадеше до знаење на целиот свет. (и од сдс имаше што беа против смена на името)
Живееме во џунгла, без борба, без храброст ниту ќе те почитуваат, ниту ќе добиеш нешто, само ќе те газат.

Што направи мнозинството... Си остана дома, а тоа значи не ги интересирало, нема друго објаснување. (или подоле ќе прочиташ другата причина)

Сите оние оправдувања на бојкотирачите, НЕ држат вода, само за кукавици и платеници да си исперат совеста. Името се смени без никаква мака.
Еден другар, знаејќи дека кога гласам на избори го шкртам целиот лист, ми беше љут што сум излегол и сум гласал против промена на името, ништо не сум постигнал со тоа.
После 15-20мин натегања, си призна: многу луѓе не смееле да излезат да гласат, бидејќи таква била наредбата и дека им зависела платата, вклучувајќи го и него, а мене ми било лесно, приватно сум работел.

Јас разбирам дека притисоците се големи за тие партиски вработените, ама бар нека не ми глумат демек патриоти и дека им е свето името.

Значи Курто и Мурто си завршија наредбите, "патриотите" нека си наоѓаат изговори, битно во китапот стои Северна М.

Надеж дека некој друг ќе ни среди работата, е за прости.
не само референдумот, туку општо гласање, курто и мурто, кој е импактот на тие што гласаат?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
не само референдумот, туку општо гласање, курто и мурто, кој е импактот на тие што гласаат?
Епа јас напишав дека одамна го шкртам листот (неважечки). Прашај ги другите што живеат во надеж.

Замисли така да направи мнозинството, да не им даде амин на клептоманите, се додека не почнат како Шведските политичари да се однесуваат.
Јас дури сум и изненаден од Швеѓаните (без карантини и глупости) што досега издржаа, при толкав притисок од сите страни. Или ептен се грижат за народот на општо ниво, или па сакаат да ги намалат пензионерите :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Епа јас напишав дека одамна го шкртам листот (неважечки). Прашај ги другите што живеат во надеж.

Замисли така да направи мнозинството, да не им даде амин на клептоманите, се додека не почнат како Шведските политичари да се однесуваат.
Јас дури сум и изненаден од Швеѓаните (без карантини и глупости) што досега издржаа, при толкав притисок од сите страни. Или ептен се грижат за народот на општо ниво, или па сакаат да ги намалат пензионерите :D
Дали добро те разбрав или социјалистичка Шведска ја даваш како позитивен пример?

Значи генерално се слагаме дека основниот „демократски“ процес, тоест непосредното гласање на народот е нефункционален.... Зошто е инфициран со шпекулации, лаги, озборувања, социјален инжинеринг, маркетинг и пропаганда.

Зошто тогаш мислиш дека референдумот би имал некаков импакт?

Што се однесува до борбата, неможеш да се бориш против системот со средства кои ги контролира системот. Така те имаат во џеб, го знаат секој твој чекор, и како и секого до сега или го канализираат во едната од двете партии, или го дискредитираат како личност, или го криминализираат или го ликвидираат. Системот си има заштитни механизми да се одбрани. „Ај ќе основаме партија“, не е начинот на кој се победува инфицираниот систем, туку тоа е начин на кој се постанува дел од тој систем. Мораш да постанеш сенка, да бидеш што е можно неприметлив, да изгледаш колку што е можно покорен.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Дали добро те разбрав или социјалистичка Шведска ја даваш како позитивен пример?

Значи генерално се слагаме дека основниот „демократски“ процес, тоест непосредното гласање на народот е нефункционален.... Зошто е инфициран со шпекулации, лаги, озборувања, социјален инжинеринг, маркетинг и пропаганда.

Зошто тогаш мислиш дека референдумот би имал некаков импакт?

Што се однесува до борбата, неможеш да се бориш против системот со средства кои ги контролира системот. Така те имаат во џеб, го знаат секој твој чекор, и како и секого до сега или го канализираат во едната од двете партии, или го дискредитираат како личност, или го криминализираат или го ликвидираат. Системот си има заштитни механизми да се одбрани. Ај ќе основаме партија, не е начинот на кој се победува инфицираниот систем, туку тоа е начин на кој се постанува дел од тој систем. Мораш да постанеш сенка, да бидеш што е можно неприметлив, да изгледаш колку што е можно покорен.
Кажав, позитивно сум изненаден од Шведскиот однос врска круна19 манипулациите. Не знам како функционира нивниот политички систем, оти имаа некои промени сега во однос на носење на мерките, па како ќе биде нареден период ќе видиме. Битно се доказ дека се ова со круна19 е чиста намештаљка.

Немаме демократија, имаме републиканство, од кое неминовно произлегуваат олигарсите и толку од праведноста. Само една земја колку што знам практикува демократија, ама и тие си потпишаат пресуда.


Јасно ми е тоа за системот, но тогаш ајде да извршиме харикири ... САД не станале со прифаќање, туку со борба и животи давање. Нема друг начин јбг ако искрено сакаме подобра иднина.

Плус системот е моќен, зашто се обединети, народот доколку се обедини, посилен е, ама иди обедини го. Ако дојдат да го затворат комшијата, сите комшии треба да излеземе и да ги блокираме мвр и да јавиме што поголем број да дојдат за подршка. На системот не му одговара многу да се таласа, зашто после поголема штета ќе имаат за средување, а може и да не ја средат.

Дрвото на слободата од време на време треба да се навади со крв, ако сакаме да опстои. Ако не, тогаш да не глумиме демократии, слободи, права и патриоти.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.380
И како после најновиве дебилштини од предлози да веруваме во искреноста и стручноста на функционерските ни гомна, а да не веруваме дека сето ова што го прават им е само одозгора нареден тест-драјв и опипување на пулсот при различно поставени слајдерчиња за граѓански слободи и права?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom