Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
192.168.1.254 > toolbox > Game and app sharing и сеа тука ке чепкаш нешто не знам кое беше точно одамна го праев, али ке се снајдеш сигурно
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
За тие што неможете да кренете сервер преку рутер треба да идете во подесувањата на рутерот и да направите Port Forward. Кога ке влезете во оваа опција (Port Forwarding) треба да креирате три нови сервиси со различни имиња (пр: кантер1,кантер2,кантер3). Еве кои порти треба да ги овозможите во секој од сервисите ( Start Port - End Port):
1) 1200-1200
2) 27000-27015
3) 27020-27039
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
За тие што неможете да кренете сервер преку рутер треба да идете во подесувањата на рутерот и да направите Port Forward. Кога ке влезете во оваа опција (Port Forwarding) треба да креирате три нови сервиси со различни имиња (пр: кантер1,кантер2,кантер3). Еве кои порти треба да ги овозможите во секој од сервисите ( Start Port - End Port):
1) 1200-1200
2) 27000-27015
3) 27020-27039
ги стаив портите... се у ред, и сеа коа пробувам да се конектирам на серверот, ми дава:

] connect 77.28.57.98:27015
WARNING: UDP_OpenSocket: port: 27015 bind: WSAEADDRINUSE
NET Ports: server 27015, client 27005
Could not get TCP/IP address, TCP/IP disabled
Reason: WSAENOT


:toe:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
За тие што неможете да кренете сервер преку рутер треба да идете во подесувањата на рутерот и да направите Port Forward. Кога ке влезете во оваа опција (Port Forwarding) треба да креирате три нови сервиси со различни имиња (пр: кантер1,кантер2,кантер3). Еве кои порти треба да ги овозможите во секој од сервисите ( Start Port - End Port):
1) 1200-1200
2) 27000-27015
3) 27020-27039
Кои вредности треба да се внесат за UDP а кои за TCP ?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Наместо посебно да бираш TCP или UDP немаш една опција која ги содржи и двете. TCP/UDP треба да биде.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Ako може некој да ми помогне како се прави сервер за CS
:smir:

Затоа не го пронаога серверот...јас влагам а другите неможат да влезат... Чаре
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Ako може некој да ми помогне како се прави сервер за CS
:smir:

Затоа не го пронаога серверот...јас влагам а другите неможат да влезат... Чаре
www.whatismyip.com
ке видеш која ти е ип адресата и на тоа го додаваш портот на пример :27015

и тоа го даваш на другите и ке можат да влезат
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
све што имате напишано све пробав и пак нејке :nenene: иначе делам интернет со рутер помош ако мозе
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Вака сеа сакам да си направам сервер за Кантер за да играм со другарите ако може
да ми ја објасните целата постапка како иде тоа
фала однапред:smir:


Може да ми кажете што значи ова ми викаат треба да сум симнел соодветен Пач :toe:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Вака сеа сакам да си направам сервер за Кантер за да играм со другарите ако може
да ми ја објасните целата постапка како иде тоа
фала однапред:smir:

Може да ми кажете што значи ова ми викаат треба да сум симнел соодветен Пач :toe:
Да не пробуваш од стим да се конектираш ?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
79
Поени од реакции
1
dajte be nokoj server ? za igraene
ne mozam ni preku GG ni server ne znam do so e rab ... fala
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
GLeam imase mnogu interes za instaliranje na server... Pa aj rekov da vi pomognam...

Od pocetok treba da go downloadirate

hldsupdatetool.exe kliknete ------>>> http://www.cstrike-planet.com/download?type=file&id=11

od koga ke ja downloadirate i instalirate programata ke vi se pojavi edno folderce vo C:\Program Files\VALVE\HLServer serverot ke vi bide tuka nigde ne bega :P :D:D:D

sega pritisnete START > Run > i pisete cmd... Ke vi se pojavi edno crno prozorce.

Sega tamu pisete:

cd C:\Program Files\Valve\HLServer

Sega sme podgotveni da go instalirame serverot...

Pisete pak vo crnoto prozorce:

HldsUpdateTool.exe -command update -game cstrike -dir .

Ako se e vo red instalacijata ke zapocne. Sega vasata rabota ke bide samo da docekate 30-60 min.

Instalacijata koga ke bide gotova ke vi se pojavi edna poraka "HLDS installation up to date"...

SERVEROT E GOTOV!!!!!

No sega ke recete "moite drugari pak ne mozat da vlezat vo mojot server"... Epa zatoa cicko Doan ke vi pomogne i toa da go sredite... :D

Sega go downloadirate non steam patchov http://ul53.rapidshare.com/files/11589595/hldsw32-provision.rar

od koga ke go downloadirate patchot kopirajte gi fajlite vo C:\Program Files\VALVE\HLServer....

Samo vi ostana da go zapocnete serverot od hlds.exe i od consolata vo cs 1.6 da pisete connect <VASA IP ADRESA:27015> ( vasata ip adresa mozete da ja najdete vo www.whatismyip.com nesto vaka 62.12.23.34 i na kraj ke dodadete :27015 ) znaci toa ke bide 62.12.23.34:27015

Tolku od mene vi gi cekam cekam komentarite byesss... :smir: :smir:
Абе направив се како шо треба ама коа ке го стартувам серверот ми лоадира саат и пол,и после сецка
 
Член од
17 јули 2007
Мислења
22
Поени од реакции
1
Вака сеа сакам да си направам сервер за Кантер за да играм со другарите ако може
да ми ја објасните целата постапка како иде тоа
фала однапред:smir:


Може да ми кажете што значи ова ми викаат треба да сум симнел соодветен Пач :toe:
Значи за да може да ти влагаат на серверот ти треба да го пачуваш серверот за да може да влегуваат играчи со секаков протокол. Еве ти линк-туториал за да видиш како да го напраиш серверот. Сајтот ќе ти послужи и за други работи доколку ти требаат за да научиш за серверот. Ако ти требаа друга помош , на располагање сум :P

http://www.tutorialecstrike.com/patch_server.html

све што имате напишано све пробав и пак нејке :nenene: иначе делам интернет со рутер помош ако мозе
не знам дали некој претходно ти има вратено али ако имаш рутер треба да отвориш слободен порт на рутерот. За секој рутер има различен начин на отварање на порти (port forwarding) каде што на интернет пребарувачиве можеш да најдеш . :toe:
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Ај помош.
Не можам да го најдам рутерот на portforward.com...
Linksys WRT54GH-EU
Ако може и мал guide.
 
Член од
17 јули 2007
Мислења
22
Поени од реакции
1
еве ова ако нешто ти помогне околу рутерот. ОВДЕ

Или јутуб видео :wink:
Би требало да знаете дека е ризично малце да се отвараат портите. Тие се како заштита да не ти влезе некој во компјутер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom