Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

Член од
7 мај 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Еј дечки имам напраено еден сервер од HLDS.На истиот сервер можам да влегвам само јас а другите не :nenene: !!!
Ипот секогаш почнува со 192.168.178- На неколку страни читав дека серверите кои почнувале 192.168 биле лански ?? Знае некој што да направам ?? :salut:
 
Член од
15 август 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,
Имам едно потешко прашање на кое што неможев да најдам одговор на интернет. Значи вака, имам комплетно подесен сервер,работи најокеј. Е сеа прашањето ми е како на пример да напраам redirect со subdomian на ip:port. Еве пример што сакам да направам.. Имам домен на различен сервер и на него направив sub domain (cs.SAJTOT.com). Тој Subdomain сакам да прави редирект до ИП адресата и портот на кантер серверот. Значи кога ќе пуштат Кантер...во конзола да пишат "connect cs.sajt.com" за да немораат да ја пишуваат IP адресата на секое. Значи ИП адресата на серверот да ја нема никаде, луѓето да немораат да пишуваат ип адреса и порт за да го додадат серверот во favorites или при секое конектирање , туку серверот да се пушта преку subdomainot (cs.sajtot.com.mk).

Најдов нешто на нет но не успева, сака само редирект да направи на ип адресата но не и на портот.
"You would need to add an A record in the DNS Zone of the domain to point to the IP."

Благодарам однапред на било каква помош од ваша страна :)
Поздрав.
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Ова ти што го бараш не е возможно :) МОЖЕ само следново: cs.sajtot.com.mk:porta ( pr 27015 ) и во конзола да пишеш connect cs.sajtot.com.mk:porta
Ова можа, а тоа што ти го сакаш не :)
 
P

Princ

Гостин
Ако ја користи серверот дифолт портата (27015) мислам дека автоматски се конектираше на неа, односно доволно ќе биде да се запише: connect cs.sajtot.com.mk
 
Член од
15 август 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ова ти што го бараш не е возможно :) МОЖЕ само следново: cs.sajtot.com.mk:porta ( pr 27015 ) и во конзола да пишеш connect cs.sajtot.com.mk:porta
Ова можа, а тоа што ти го сакаш не :)
Епа тоа кажи ми како... cs.sajtot.com.mk:porta
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
672
Eee luge kako da go podesam mojot server.

Koga se doblizam do nekoj igrac i pocne da lagira site igraci go kazuvaat toa a neznam kako da go podesam ! Pomagajte !!!!!
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
брат многу сакам да имам мој сервер ако не успеам со ова ке си купам еден сервер ! :)
ај дај ми твое мсн зашто неможам да го симнам пачот те молам мн сакам да имам мој сервер ! :)
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
39
Поени од реакции
1
[MkD]Scout;466820 напиша:
Здраво кајганџии..
Има едно прашање до вас.
Ако некој знае го молам да ми објасни (или барем некаков link да ми прати) начинот како да инсталирам CS 1.6 сервер на WEB простор на домеин или слично..заедно со се контрол панел и такви апликации за контрола на серверот..
WEB Space имам и само ми треба објаснување..

Благодарам Однапред и Секое Добро
Здраво....
Ме интересира дали постои сеуште МКД кланот?
Јас бев тој што ви креира страница и ви ја дизајнираше.... :)
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
689
Поени од реакции
20
Зошто кога креирам сервер преку Hlds неможе да влезат други , а ни самиот јас ?

Дали е тоа затоа што имам рутер ?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.108
Нека ми казжи некој која програма или веб страна ми требит за да направам сервер плс
Фала однапред позз
Добро бе е*аго. Темата е голема ЦЕЛИ 11 страни, зашто ве мрзи да читнете малце... се` што ти треба е веќе барем по 3 пати објаснето. ЧИТАЈ МАЛЦЕ наназад низ темава!
Добро е шо не јаде манје... :D
 

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
Значи, имам направено кантер страјк сервер но кога ке пробам да го ставам на интернет нејке !? Иначе не користам ни рутер ни модем туку работам преку кабел а исто така имам пробано да направам опен портс во фајрвал на виндовс 7.Ај некој дали може да ми помогне ? Фала однапред !
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Значи, имам направено кантер страјк сервер но кога ке пробам да го ставам на интернет нејке !? Иначе не користам ни рутер ни модем туку работам преку кабел а исто така имам пробано да направам опен портс во фајрвал на виндовс 7.Ај некој дали може да ми помогне ? Фала однапред !
A како си поврзан на интернет аконе користиш рутер/модем ? Тој кабел на што е поврзан ?
 

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
Дали некој знае како се прави "port forward" на рутер, имам се пробано на сите можни варијанти (1200,27010-27015,27020) но не работи сепак (сум пробувал тоа да го направам на cmd ип адресата несто вака е: 192.168.XX.XX? Дали некој знае нешто повеќе за ова?? :D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Дали некој знае како се прави "port forward" на рутер, имам се пробано на сите можни варијанти (1200,27010-27015,27020) но не работи сепак (сум пробувал тоа да го направам на cmd ип адресата несто вака е: 192.168.XX.XX? Дали некој знае нешто повеќе за ова?? :D

Ако имаш некој Cisco/Linksys рутер, ќе можеш многу лесно. А вака ако си директ од бандера (???) без модем, не знам што да ти кажам, не е можно :)
 
На врв Bottom