Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
Ако имаш некој Cisco/Linksys рутер, ќе можеш многу лесно. А вака ако си директ од бандера (???) без модем, не знам што да ти кажам, не е можно :)
Хехе имам сега рутер не сум више од бандера (??? xD), а иначе рутерот е tp-link е сега ако знајш да помогниш молим те :D
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
44
Поени од реакции
8
дечки кажете како да си напрам од дома сервер и да можам со друштвото да плескаме на кантеро 1.6 , рутеро ми е од ОНЕ а серијата е : ZXV10 H201L. Благодарам :LOL:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
дечки кажете како да си напрам од дома сервер и да можам со друштвото да плескаме на кантеро 1.6 , рутеро ми е од ОНЕ а серијата е : ZXV10 H201L. Благодарам :LOL:

1. Нема да можете да играте повеќе од 3ца со интернетов што го имаме во Македонија т.е. со овој UPLOAD. Ако имаш некоја оптика со 10-20 Mbps Upload, тогаш нема да имате проблем.
2. Не ми се верува дека ONE рутерите имаат опција за Port Forward, ама не сум сигурен. Мораш да отвориш порт 27015 за да можат да ти го најдат серверот на нет.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
некој доброволец да ми напиша во порака како се прави cs online server да опиша како се
итно ми е
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
некој доброволец да ми напиша во порака како се прави cs online server да опиша како се
итно ми е

Најубаво закупи си онјалн сервер, зашто инаку ќе ти треба многу брз UPLOAD за да играте повеќе од 3-4ца. Исто и асален рутер (Cisco/Linksys препорачливо)
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Најубаво закупи си онјалн сервер, зашто инаку ќе ти треба многу брз UPLOAD за да играте повеќе од 3-4ца. Исто и асален рутер (Cisco/Linksys препорачливо)
imam linksys 1 gb/s ne e problem za internet kazi ako sakas kako se pravi
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
imam linksys 1 gb/s ne e problem za internet kazi ako sakas kako se pravi

1gb/s UPLOAD имаш?! Кај живееш и кој нет? :)

Треба да отвориш порт 27015 за твојата локална IP адреса преку рутерот
Пушташ Dedicated Server за кантер (HLDS.exe - треба да го имаш во фолдерот кај играта)
Им ја даваш на другарите твојата јавна IP адреса и нека се конектираат.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
1gb/s UPLOAD имаш?! Кај живееш и кој нет? :)

Треба да отвориш порт 27015 за твојата локална IP адреса преку рутерот
Пушташ Dedicated Server за кантер (HLDS.exe - треба да го имаш во фолдерот кај играта)
Им ја даваш на другарите твојата јавна IP адреса и нека се конектираат.

исти проблем имам. како да отворам порт 27015?
зашто јас се уклучувам на серверот ама другите неможат
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
исти проблем имам. како да отворам порт 27015?
зашто јас се уклучувам на серверот ама другите неможат
Влези во рутерот, оди на Port Forwarding делот и отвори го тој порт за твојата IP адреса (таа од твојот РС).
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Влези во рутерот, оди на Port Forwarding делот и отвори го тој порт за твојата IP адреса (таа од твојот РС).
а дали е можно да неможат да се конектираат другите зашто сум на ONE, зашто од кај другар што е на t-home пробав и можат да влезат, или нема врска се е до заштитата на рутерот.
а иначе напраив порт за 27105??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
а дали е можно да неможат да се конектираат другите зашто сум на ONE, зашто од кај другар што е на t-home пробав и можат да влезат, или нема врска се е до заштитата на рутерот.
а иначе напраив порт за 27105??
Ако имаат дополнителна забрана од ONE ама не ми се верува. 99% е до рутерот. Пробај нека ја пингаат твојата адреса (не таа од рутерот), таа од твојот РС.
Ако помине пингот, таман си.
 

LBJ

Член од
28 март 2012
Мислења
259
Поени од реакции
166
Има некој асален сервер? пошо овие макс на кои играв сите се празни а другите Unknown македонски шо се се пуни со неодговорни и слаби админи.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0

еве што ми јавува. неможам да средам никако , ако има некој на оне напраено па да ми каже да не има некој заштита рутерот или па некоја друга заебанција со не ја знам ??
 

LBJ

Член од
28 март 2012
Мислења
259
Поени од реакции
166
Шо ти треба , помош со порт - форвардирање?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301

еве што ми јавува. неможам да средам никако , ако има некој на оне напраено па да ми каже да не има некој заштита рутерот или па некоја друга заебанција со не ја знам ??
Што е ова?
 
На врв Bottom