Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0

еве ова го направив(мислам дека така се отвара порт 27015,барем така глеав туториали) .е сеа после ова правам сервер и јас можам а другите неможат да влезат. е сеа ме интересира што е проблемот. дали е до рутерот или до нешто друго (од кај другар што е на адсл можат да сеприклучат). а и ме интересира дали мора да го направам public серверот или може и обично нешто како home сервер:??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
еве ова го направив(мислам дека така се отвара порт 27015,барем така глеав туториали) .е сеа после ова правам сервер и јас можам а другите неможат да влезат. е сеа ме интересира што е проблемот. дали е до рутерот или до нешто друго (од кај другар што е на адсл можат да сеприклучат). а и ме интересира дали мора да го направам public серверот или може и обично нешто како home сервер:??
Која IP адреса им ја даваш? И дали можат да те пингаат на таа адреса? Ти нормално дека ќе можеш, локално влагаш.

И креирај преку HLDS за да е Dedicated Server па таму влезете сите.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Која IP адреса им ја даваш? И дали можат да те пингаат на таа адреса? Ти нормално дека ќе можеш, локално влагаш.

И креирај преку HLDS за да е Dedicated Server па таму влезете сите.

вака го правам серверот и оваа IP им ја давам и им вика дека неможе да го најде серверот?? а и што е пингање уствари?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301

вака го правам серверот и оваа IP им ја давам и им вика дека неможе да го најде серверот?? а и што е пингање уствари?
Таа IP ти е локална, затоа ти реков надворешната, екстерната да им ја дадеш. Оди тука, види која е и таа адреса дај им ја плус со 27015 портот.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Таа IP ти е локална, затоа ти реков надворешната, екстерната да им ја дадеш. Оди тука, види која е и таа адреса дај им ја плус со 27015 портот.
и така пробав пак неќе. нешто друго ??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
и така пробав пак неќе. нешто друго ??
Или рутерот не ти ги отвара портите како што треба или провајдерот не ти дозволува.
Играјте преку Hamachi сервер. Инсталирајте го софтверот, направете виртуелна LAN мрежа и играјте локално.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Или рутерот не ти ги отвара портите како што треба или провајдерот не ти дозволува.
Играјте преку Hamachi сервер. Инсталирајте го софтверот, направете виртуелна LAN мрежа и играјте локално.
ок фала ти у секој случај :icon_lol:
 

Bridger

fb.com/fitclaw
Член од
21 март 2014
Мислења
378
Поени од реакции
165
Продава ли некој сервер машина ?
Сакам да знам отприлика цените...??
 
Член од
28 август 2014
Мислења
9
Поени од реакции
2
4 igrame na lokalen server, kakva e moznosta da se stavat botovi? Probav so H add bots nejke :)
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
GLeam imase mnogu interes za instaliranje na server... Pa aj rekov da vi pomognam...

Od pocetok treba da go downloadirate

hldsupdatetool.exe kliknete ------>>> http://www.cstrike-planet.com/download?type=file&id=11

od koga ke ja downloadirate i instalirate programata ke vi se pojavi edno folderce vo C:\Program Files\VALVE\HLServer serverot ke vi bide tuka nigde ne bega :P :D:D:D

sega pritisnete START > Run > i pisete cmd... Ke vi se pojavi edno crno prozorce.

Sega tamu pisete:

cd C:\Program Files\Valve\HLServer

Sega sme podgotveni da go instalirame serverot...

Pisete pak vo crnoto prozorce:

HldsUpdateTool.exe -command update -game cstrike -dir .

Ako se e vo red instalacijata ke zapocne. Sega vasata rabota ke bide samo da docekate 30-60 min.

Instalacijata koga ke bide gotova ke vi se pojavi edna poraka "HLDS installation up to date"...

SERVEROT E GOTOV!!!!!

No sega ke recete "moite drugari pak ne mozat da vlezat vo mojot server"... Epa zatoa cicko Doan ke vi pomogne i toa da go sredite... :D

Sega go downloadirate non steam patchov http://ul53.rapidshare.com/files/11589595/hldsw32-provision.rar

od koga ke go downloadirate patchot kopirajte gi fajlite vo C:\Program Files\VALVE\HLServer....

Samo vi ostana da go zapocnete serverot od hlds.exe i od consolata vo cs 1.6 da pisete connect <VASA IP ADRESA:27015> ( vasata ip adresa mozete da ja najdete vo www.whatismyip.com nesto vaka 62.12.23.34 i na kraj ke dodadete :27015 ) znaci toa ke bide 62.12.23.34:27015

Tolku od mene vi gi cekam cekam komentarite byesss... :smir: :smir:
Помош со тоа што не работи ни еден download сепак години се во прашање :)
 
На врв Bottom