Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
Момци вака...
Додека бев на модем, се ми беше во ред, игравме на мој сервер etc.
сега користам рутер, и никако да направам сервер... НИКАКО...
креирам преку HLDS се тоа, копирам IP адресата на интернет конекцијата, и џабе, не го пронаоѓа серверот...
ени ајдиа ? :raz:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Момци вака...
Додека бев на модем, се ми беше во ред, игравме на мој сервер etc.
сега користам рутер, и никако да направам сервер... НИКАКО...
креирам преку HLDS се тоа, копирам IP адресата на интернет конекцијата, и џабе, не го пронаоѓа серверот...
ени ајдиа ? :raz:
Провери ја интернет конекцијата највероватно од лагот не ти го пронаоѓа..или па имаш некоја грешка во правењето.
 

Borce Kolca

перендиче
Член од
25 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
1
имам сервер на кантер и нешто неке да се уклучи цело време ми се појавува донт сенд што мозе да биде
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Момци вака...
Додека бев на модем, се ми беше во ред, игравме на мој сервер etc.
сега користам рутер, и никако да направам сервер... НИКАКО...
креирам преку HLDS се тоа, копирам IP адресата на интернет конекцијата, и џабе, не го пронаоѓа серверот...
ени ајдиа ? :raz:
Истиот проблем го имам и јас (најверојатно имаш томсон рутер)... Незнам што повеќе да му направам, се што знаев и умеев направив и пак не работи. Најверојатно самиот рутер има заштита па не дозволува да се конектираат играчи на серверот

имам сервер на кантер и нешто неке да се уклучи цело време ми се појавува донт сенд што мозе да биде
Реинсталирај ја играта :wink:
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
.....
Момци вака...
Додека бев на модем, се ми беше во ред, игравме на мој сервер etc.
сега користам рутер, и никако да направам сервер... НИКАКО...
креирам преку HLDS се тоа, копирам IP адресата на интернет конекцијата, и џабе, не го пронаоѓа серверот...
ени ајдиа ? :raz:
Истиот проблем го имам и јас (најверојатно имаш томсон рутер)... Незнам што повеќе да му направам, се што знаев и умеев направив и пак не работи. Најверојатно самиот рутер има заштита па не дозволува да се конектираат играчи на серверот[/quote]

да, томсон рутер иам... викаш и тебе те дупи а ? :raz:
свртев на 0800 12345... и ми вика ДЕЧКО НИЕ ТИ НУДИМЕ ИНТЕРНЕТ, А НЕ СЕРВЕР ЗА КАНТЕР :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
22 март 2009
Мислења
152
Поени од реакции
0
Pa odi tupni im go od glava :)
Inace vidi Firewall , stavi go vo exceptions, i vidi dali imas staticna ip ili dynamic :)
Ako imas dynamic ke si Baras hosting :pos2:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Не трескај глупости гледаш дека му објасни...
Браво еден пост поише:aplauz::aplauz::aplauz:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Ако не можат другите да ти го додадат серверот иди на www.whatismyip.com копирај ја ип адресата и на тоа додади го портот на пример :27015
(ип адресата):27015
така ке биде
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Pa odi tupni im go od glava :)
Inace vidi Firewall , stavi go vo exceptions, i vidi dali imas staticna ip ili dynamic :)
Ako imas dynamic ke si Baras hosting :pos2:
Ѕвер си најозбилно :pos2:, и за твоја инфромација кај адсл корисниците има ДИНАМИЧКА АДРЕСА.

Ако не можат другите да ти го додадат серверот иди на www.whatismyip.com копирај ја ип адресата и на тоа додади го портот на пример :27015
(ип адресата):27015
така ке биде
Испробано и така - не работи. Едноставно не го наоѓа серверот...
 

Daniel-PrIx

cAiR-cRew
Член од
14 јули 2008
Мислења
80
Поени од реакции
2
Ѕвер си најозбилно :pos2:, и за твоја инфромација кај адсл корисниците има ДИНАМИЧКА АДРЕСА.



Испробано и така - не работи. Едноставно не го наоѓа серверот...
Ja kolku sto znam do sea ne mi pronaogalo server koa ednostavno lagira do beskraj ili pak koa serverot ne raboti:D:D

Resenie : igraj na cs.kajgana.com :D:D pozz

Момци вака...
Додека бев на модем, се ми беше во ред, игравме на мој сервер etc.
сега користам рутер, и никако да направам сервер... НИКАКО...
креирам преку HLDS се тоа, копирам IP адресата на интернет конекцијата, и џабе, не го пронаоѓа серверот...
ени ајдиа ? :raz:
Ja kolku sto znam ako ne ti pronaoga server , ili ti lagira ili ne si go sredil ko sto treba! Ja imav takov problem , nego srediv ,se otkazav i si igram na dr serveri:D
Resenie za tebe : cs.kajgana.com :helou:
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
Ja kolku sto znam ako ne ti pronaoga server , ili ti lagira ili ne si go sredil ko sto treba! Ja imav takov problem , nego srediv ,se otkazav i si igram na dr serveri:D
Resenie za tebe : cs.kajgana.com :helou:
Коа бев на модем, 24 часа се играше на мој сервер... нема теоретски шанси да правам грешка во подигањето... ми подига се у ред, и ја куцам IP адресата на интернет конекцијата, а не на мрежната.. не сум до толку нУб ебаго :)
него има некоја заштита на рутеров стаено, што незнам да ја тргнам!
а, да.. неможе да ми лагира пошто иам 8 мб/с брзина :bip:
 

Daniel-PrIx

cAiR-cRew
Член од
14 јули 2008
Мислења
80
Поени од реакции
2
Коа бев на модем, 24 часа се играше на мој сервер... нема теоретски шанси да правам грешка во подигањето... ми подига се у ред, и ја куцам IP адресата на интернет конекцијата, а не на мрежната.. не сум до толку нУб ебаго :)
него има некоја заштита на рутеров стаено, што незнам да ја тргнам!
а, да.. неможе да ми лагира пошто иам 8 мб/с брзина :bip:
Epa ok togas ali neznam so se zamarate so toa praenje serveri :D golemo cudo vlagas se pukas tepas vreme i izlagas:D
A za ova nezz koj bi ti pomognal bolje prasaj nekoj so raboti so takvi cuda , tuka neveruvam deka nekoj ke ti pomogne za ovoj problem :D pozz:smir:
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
Прашав стручно лице, и ми рече дека таа заштита на рутерите е ставена со цел да се спречи подигање на Dedicated server на кои може другите да се конектираат. Бидејќи, ако може да подигнам кантер сервер на кој други се конектираат, ќе можам да подигнам и интернет сервер, на кој други може да се конектираат... у принцип, би можал да бидам интернет провајдер благодарение на нив.. ви текнуе?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Прашав стручно лице, и ми рече дека таа заштита на рутерите е ставена со цел да се спречи подигање на Dedicated server на кои може другите да се конектираат. Бидејќи, ако може да подигнам кантер сервер на кој други се конектираат, ќе можам да подигнам и интернет сервер, на кој други може да се конектираат... у принцип, би можал да бидам интернет провајдер благодарение на нив.. ви текнуе?
лол нема врска тоа
ја чепкав нешо по рутеров(томсон) и го направив може да се игра
треба порт 27015 да го отвореш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom