Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Здраво кајганџии..
Има едно прашање до вас.
Ако некој знае го молам да ми објасни (или барем некаков link да ми прати) начинот како да инсталирам CS 1.6 сервер на WEB простор на домеин или слично..заедно со се контрол панел и такви апликации за контрола на серверот..
WEB Space имам и само ми треба објаснување..

Благодарам Однапред и Секое Добро
 

vmd

mafijas
Член од
26 јануари 2007
Мислења
153
Поени од реакции
1
jas mozam da ti pomognam prati mi mail i se ki ti objasnam
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.165
Поени од реакции
103
Еј јас имам тука едно програмче за правење на сервер го слегнав заедно со пачот од локалниот сервер на кабелнет (интернетот ми е таков) и сега кога ке го стартувам серверот се убаво се гледа во Favorites , ке ја аднам Ип адресата 89.185.194.174:27015 и кога ке одам конект ми пишува вака : Valve Validation Rejected ..??!!
Немам појма шо е ова ако знае некој нека помогне .
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
MeToNo1[MkD] напиша:
Еј јас имам тука едно програмче за правење на сервер го слегнав заедно со пачот од локалниот сервер на кабелнет (интернетот ми е таков) и сега кога ке го стартувам серверот се убаво се гледа во Favorites , ке ја аднам Ип адресата 89.185.194.174:27015 и кога ке одам конект ми пишува вака : Valve Validation Rejected ..??!!
Немам појма шо е ова ако знае некој нека помогне .
друже пробај кога ке го уклуцис серверот да пишеш у конзола
sv_lan 0
и после пиши
restart (не sv_restartround туку само restart)
Со тоа (како што знам јас) се исклучува Valve authorization
Не наведе дали се обидуваш од истата машина на која е серверот да се конектираш како клиент.. во тој случај се прави грешка кај портовите (на пример на серверот ти е 27015 и на клиентот ти е 27015) што значи дека е зафатен и мора да се смени.. на пример портот на клиентот ке го направиш 27016 (нажалост не знам кај се менуваше ама побарај на гугл ке се снајдеш мислам)

Поздрав и со среќа..
п.с. ако може да ми го дадеш линкот или да ми го пратиш некако програмот и пачот? пиши ми на меил bp_scout_mkd@hotmail.com
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.165
Поени од реакции
103
[MkD]Scout напиша:
друже пробај кога ке го уклуцис серверот да пишеш у конзола
sv_lan 0
и после пиши
restart (не sv_restartround туку само restart)
Со тоа (како што знам јас) се исклучува Valve authorization
Не наведе дали се обидуваш од истата машина на која е серверот да се конектираш како клиент.. во тој случај се прави грешка кај портовите (на пример на серверот ти е 27015 и на клиентот ти е 27015) што значи дека е зафатен и мора да се смени.. на пример портот на клиентот ке го направиш 27016 (нажалост не знам кај се менуваше ама побарај на гугл ке се снајдеш мислам)

Поздрав и со среќа..
п.с. ако може да ми го дадеш линкот или да ми го пратиш некако програмот и пачот? пиши ми на меил bp_scout_mkd@hotmail.com
Абе друже работата е шо јас кога ке одам да го креирам серверот .. знаеш правам колко време кој мапи да вртат .. и после само одам у Адд Сервер и таму ја аднувам ип .. ( го сменив и порталот , ама несака) и после кога ке го видам јас мојот сервер одам конект и нејке .. а незнам ти за каде говориш јас да пишувам рестарт таму .. ?? Ај те аднвам мо мојот мсн .. прифати ме ти тама ке се договориме :zver:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.165
Поени од реакции
103
Јееее Јееее Го средив .. хихихи .. ако може ке го рекламирам .. за ако нема место на кајгана да дојдете на мојот сервер .. мислам ако треба ке го напишам и со името кајгана нема веза тоа .. Бај Бај
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Е ај стварно објаснете како се инсталира кантер сервер на web Хост!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
55
Поени од реакции
0
Daj pomognete mi na mene i jas da napravam cs server na WEB prostor
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.165
Поени од реакции
103
Treba da imas mn jaka konekcija na internet jas taka mislam .. jas napraviv server ama zs konekcijata mi e 128/64 mn lag imase .. soznam sega ..
 
P

Princ

Гостин
1. Ви треба SSH пристап.
2. На обичен WEB хостинг е забрането да инсталирате работи кои користат ресурси. А кантер серверот користи многу ресурси. Значи ви треба дедикејтед сервер (целиот PC ваш да е а не да го делите со уште 1000 други) кој е платен чесно (не ми изигрувајте "хакери") и кој мислите да го држите уште долго. Не се исплаќа толкав труд и мака за да изиграме една партија.
3. Мој минимум на конекција е 10 Mbps download и upload и ниска латенција.

Ако не ги исполнувате овие предуслови, не ми го трошете скапоценото време.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
GLeam imase mnogu interes za instaliranje na server... Pa aj rekov da vi pomognam...

Od pocetok treba da go downloadirate

hldsupdatetool.exe kliknete ------>>> http://www.cstrike-planet.com/download?type=file&id=11

od koga ke ja downloadirate i instalirate programata ke vi se pojavi edno folderce vo C:\Program Files\VALVE\HLServer serverot ke vi bide tuka nigde ne bega :P :D:D:D

sega pritisnete START > Run > i pisete cmd... Ke vi se pojavi edno crno prozorce.

Sega tamu pisete:

cd C:\Program Files\Valve\HLServer

Sega sme podgotveni da go instalirame serverot...

Pisete pak vo crnoto prozorce:

HldsUpdateTool.exe -command update -game cstrike -dir .

Ako se e vo red instalacijata ke zapocne. Sega vasata rabota ke bide samo da docekate 30-60 min.

Instalacijata koga ke bide gotova ke vi se pojavi edna poraka "HLDS installation up to date"...

SERVEROT E GOTOV!!!!!

No sega ke recete "moite drugari pak ne mozat da vlezat vo mojot server"... Epa zatoa cicko Doan ke vi pomogne i toa da go sredite... :D

Sega go downloadirate non steam patchov http://ul53.rapidshare.com/files/11589595/hldsw32-provision.rar

od koga ke go downloadirate patchot kopirajte gi fajlite vo C:\Program Files\VALVE\HLServer....

Samo vi ostana da go zapocnete serverot od hlds.exe i od consolata vo cs 1.6 da pisete connect <VASA IP ADRESA:27015> ( vasata ip adresa mozete da ja najdete vo www.whatismyip.com nesto vaka 62.12.23.34 i na kraj ke dodadete :27015 ) znaci toa ke bide 62.12.23.34:27015

Tolku od mene vi gi cekam cekam komentarite byesss... :smir: :smir:
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Princ напиша:
1. Ви треба SSH пристап.
2. На обичен WEB хостинг е забрането да инсталирате работи кои користат ресурси. А кантер серверот користи многу ресурси. Значи ви треба дедикејтед сервер (целиот PC ваш да е а не да го делите со уште 1000 други) кој е платен чесно (не ми изигрувајте "хакери") и кој мислите да го држите уште долго. Не се исплаќа толкав труд и мака за да изиграме една партија.
3. Мој минимум на конекција е 10 Mbps download и upload и ниска латенција.

Ако не ги исполнувате овие предуслови, не ми го трошете скапоценото време.
Taka e.... :D
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
а некаде да се направи да немора компјутеров да ми е уклучен а серверот да е онлајн може?
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
unforgiven А да ми го пратиш пачов по пп или по мсн те молам,изгледа неможам да го симнам од страницата

Едит: Добро е се снајдов ама сеа ми вика Invalid Cd Key:toe:
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Invalid cd key e ako nemas steam zatoa treba da go simnete patchot no steam... F*uck STEAM :D:D:D:D:D
 
На врв Bottom