Подесување на Counter Strike 1.6 сервер...

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Дечки ај кажете некој како да поддесам CS сервер на линукс роот...

само да не го пишува ова оти досега направив ама ова ми го пишува не можам да се конектирам:

This server is using a newer protocol ( 48 ) than your client ( 47 ). You should check for updates to your client.
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Дечки ај кажете некој како да поддесам CS сервер на линукс роот...

само да не го пишува ова оти досега направив ама ова ми го пишува не можам да се конектирам:

This server is using a newer protocol ( 48 ) than your client ( 47 ). You should check for updates to your client.
Преку дедикатед го правиш серверот или?..
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Отвори го дедикатедот горе ти пишува Game оди Counter-Strike вака ќе ти напраам како да правиш сервер
Server Name : име на серверот
Map : која мапа сакаш да ја има на серверот
Network: Стави интернет
Max Players.:Колку играчи да има на серверот
UDP Port : 27020
Rcon Password: кој сакаш да е пасвордот на серверот
и потоа ќе го штиклираш тоа Secure (Valve-Anticehat) и ќе одис старт сервер
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
abe coek, na linux sakam server da instaliram?!!?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
кога немав амх мод х на мојот сервер имаше многу луѓе 12 на 12 игравме.
вчера ставив амх мод и го уклучив серверот и 2-3 часа не влезе никој:toe::toe:
има ли врска тоа со амх модот
бтв-ип адресата на серверот ми се менува на секое ново конектирање на нетот
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Здраво,
Аце Елемент, благодарам на тутуријалот. Но тој тутуријал е со протокол 48, а јас сакам на линуксов да си инсталирам протокол 47, за да може сите корисници да се конектираат. Некој да ми помогне што досега има инсталирано сервер на линукс околу тоа, ќе му бидам многу благодарен.
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
2
GLeam imase mnogu interes za instaliranje na server... Pa aj rekov da vi pomognam...

Od pocetok treba da go downloadirate

hldsupdatetool.exe kliknete ------>>> http://www.cstrike-planet.com/download?type=file&id=11

od koga ke ja downloadirate i instalirate programata ke vi se pojavi edno folderce vo C:\Program Files\VALVE\HLServer serverot ke vi bide tuka nigde ne bega :P :D:D:D

sega pritisnete START > Run > i pisete cmd... Ke vi se pojavi edno crno prozorce.

Sega tamu pisete:

cd C:\Program Files\Valve\HLServer

Sega sme podgotveni da go instalirame serverot...

Pisete pak vo crnoto prozorce:

HldsUpdateTool.exe -command update -game cstrike -dir .

Ako se e vo red instalacijata ke zapocne. Sega vasata rabota ke bide samo da docekate 30-60 min.

Instalacijata koga ke bide gotova ke vi se pojavi edna poraka "HLDS installation up to date"...

SERVEROT E GOTOV!!!!!

No sega ke recete "moite drugari pak ne mozat da vlezat vo mojot server"... Epa zatoa cicko Doan ke vi pomogne i toa da go sredite... :D

Sega go downloadirate non steam patchov http://ul53.rapidshare.com/files/11589595/hldsw32-provision.rar

od koga ke go downloadirate patchot kopirajte gi fajlite vo C:\Program Files\VALVE\HLServer....

Samo vi ostana da go zapocnete serverot od hlds.exe i od consolata vo cs 1.6 da pisete connect <VASA IP ADRESA:27015> ( vasata ip adresa mozete da ja najdete vo www.whatismyip.com nesto vaka 62.12.23.34 i na kraj ke dodadete :27015 ) znaci toa ke bide 62.12.23.34:27015

Tolku od mene vi gi cekam cekam komentarite byesss... :smir: :smir:
objasni poubavo pls
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Здраво,
Аце Елемент, благодарам на тутуријалот. Но тој тутуријал е со протокол 48, а јас сакам на линуксов да си инсталирам протокол 47, за да може сите корисници да се конектираат. Некој да ми помогне што досега има инсталирано сервер на линукс околу тоа, ќе му бидам многу благодарен.
Види вака, ова за протоколите 47 и 48 се јавува кога, пример, се обидуваш да се конектираш на стим сервери или пак сакаш да се конектираш преку HLTV. А за тоа како се инсталира сервер на линукс, незнам...
objasni poubavo pls
Абе ти будала се правиш или... ? Што не ти е јасно во целата постапка ?
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
2
Види вака, ова за протоколите 47 и 48 се јавува кога, пример, се обидуваш да се конектираш на стим сервери или пак сакаш да се конектираш преку HLTV. А за тоа како се инсталира сервер на линукс, незнам...

Абе ти будала се правиш или... ? Што не ти е јасно во целата постапка ?
koga odam vo c valve... mi nema HLServer
 

Kajgana Shop

На врв Bottom