Повторно Нагорно Карабах ?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.945
Не бркај муви, не се однесуваше на тебе.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
859
Поени од реакции
1.095
па зошто вие лубрикантиве сте се опседнале со Нагорно Карабах? Има тука нешто. Многу сте ми некако стресени за русите на оваа тема.
Интересно е да се гледаат куртони каков вас како леат солзи за терористички вукојебини на другата страна на светот.

Вака ко што цвикате по темиве, да излезевте на еден протест дома може и ќе не бидеше како држава.(n)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.945

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Не е за подјебавање и сеир, за жалење е. Од светска сила веќе и Турција да ти ровари во дворот.

Уств, ти мислиш дека Турција е Руски сојузник или неутрална заради ова видео :icon_lol:
Kako ja kaza Turcija, kako da e nekoja drzavicka na nivo na Luksemburg. Turcija i bese svetska sila, ili ajde ako ne svetska togas seriozna regionalna sila so koja nemase zaebancii i toa do pred neceli 100 godini. Ne bilo toa taka oddamna. Za sporedba SAD pred sto godini ne bese nikakov faktor vo svetot, pata pata bea so Meksiko, so niv si go mereja.
Si imaat Turcite istorija, vo krvta im e da bidat sila i faktor vo regionot.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
748
Поени од реакции
923
Во дискустирање, паралела се обично прави за да се долови поентата/тезата преку паралелен пример кој би бил едноставен за разбирање од секој (и за баба му), па дури и за @Constrictor... За жал некогаш и поедноставниот пример не е доволно едноставен за некои
Ne e vo red tuka offtopici, ama zalno e ova vaka sto citam... Na sekoe vtoro mislenje od nekogo odgovaras so napadi ad hominem, nesto probuvas pametni dosetki koj kakov bil i sl... U redu e citas ruska propaganda gleame, ne e toa najinteligentnata rabota vo svetot :)))
Diskutiraj so fakti, tezi, ne ti kako mislis drugite kakvi bile...
Sorry na site za offtopic...

On topic, mislam deka Ermenija nema izbor, sekako e najostetena. Ako prifati zaguba i primirje so Azerite, samo moze da dobie eventualno izbegnuvanje na exodus od Karabakh i mozebi nema da i vlezat da se spojat so Nakhcivan. Ama toa tesko deka Rusija i Iran kje go dozvolat, da se prosiri Tursko vlijanie do tolku... Od druga strana, USA kje pritiska da se izbrkaat Rusite i da napustat... Na USA sekako i odgovara sekoe scenario, ovoj konflikt po mene samo moze da se komplicira...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
А божем Путин мене ќе ме чита па ќе влета да се тепа за Ерменија. Само фаќам сеир на некакви мастер потези кога ситуацијата е јасна, Турците подржани од западот ја исклоцаа Русија во оваа прокси војна. Ерменците видоа колку е саатот и решија да сменат страна за да си го задржат и тоа малце територија што им остана.

Тоа е што е, и ја се сложувам дека кога веќе заглавија во срањето во Украина немаат сила за втор фронт. Според мене подобро да си ги чуваа силите за тука.
Го замислувам Путин на ТВ испаѓа да прогласи СВО во НК и ти си причината, па се мачи да ти го изговори никот правилно.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.071
Поени од реакции
4.717
Добро е што се растураат вакви сепаратистички/терористички творевини кои беа основи за да се дојде до нови пракси во меѓународното право како што се случи со косово и крим.

Сега фали уште да се повратат Јужна Осетија и Абхазија во власт на Грузија, тие и те како имаат за враќање после толку години терор од Русија.
Место да ги менуваме границите во согласност со луѓето кои припаѓаат таму, да ги менуваме луѓето во согласност со границите?

Да ја одбереме опцијата што скоро секогаш води до геноцид?

Држ историја, можеби нешто и ти ќе научиш (не дека го задржувам здивот):

The agreement led to the division of Turkish-held Syria, Iraq, Lebanon, and Palestine into various French- and British-administered areas. Negotiations were begun in November 1915, and the final agreement took its name from the chief negotiators from Britain and France, Sir Mark Sykes and François Georges-Picot.
А ти да научиш, или барем да прочиташ? :D
Овој договор не е исполнет во целост.
Овој договор не ја вклучува Ерменија (или Азербејџан) во сегашните територии.
Русија дава амин за договорот.

Или накратко, денешните територии на Ерменија и Азербејџан не се под контрола на тогашната Турска империја. Оттука, ниту договорот се однесува на нив.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.626
Никој не очекува да им помогнат на

Не сум изненаден што гинат ,,грантови,,. Изненаден сум што во Руски Турските односи изминативе години, само Руските војници гинат и тоа проаша со извинување. Наводно тоа е пушење :unsure:
И директно и индиректно Русија убила доста турски и туркиски војници, што преку Карабак (азерски, а за турски немам инфо) и што надвор од него.


 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
859
Поени од реакции
1.095
Место да ги менуваме границите во согласност со луѓето кои припаѓаат таму, да ги менуваме луѓето во согласност со границите?

Да ја одбереме опцијата што скоро секогаш води до геноцид?
Не знам, тебе која страна и теоретски пристап ти држи повеќе вода?

Косоварите викаа геноцид им се дешавало, никна држава, како што никнаа еден куп руски терористички државички на истокот, и еве планираат уште да праат.

Ти се свиѓа тој тренд? Мене не.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.869
Поени од реакции
4.670
Руските мировници се таму за да бидат мирни се додека Мирко не заигра по нив, после ќе бидат мртовци
Руските мировни сили таму се во согласност со Ерменија и Азербејџан, за почеток на 5год а ако треба и подолго.

Чекај сега нели оваа влада на Ерменија е со Сорош и САД и русите заради тоа не сакаат да ги бранат иако имаат договор за безбедност. Како сега Иран ќе ги брани , нели овие се со непријателите на Иран?
Пред се Ерменија е во скутот на Франција, а САД тука се само заради .... па знаеш како и секаде да ги демократизираат.

Bi rekol Rusija vadi maksimum vo Gruzija koja e tradicionalno so anti rusko raspolozenie.
Ако Грузија е до толку анти-руско расположение, зошто не воведе санкции кон РФ како и демокративе атлантисти?

Како што Иран има интерес да се вмеша тука, така има и Русија.
Кој би бил интересот на Руската Федерација според тебе? (за Иран веќе знаат нели)

Го замислувам Путин на ТВ испаѓа да прогласи СВО во НК и ти си причината, па се мачи да ти го изговори никот правилно.
Припази малку така секогаш почнува прво го замислуваш, како си тргнал гледај да не почнеш да го сонуваш.
Кога си веќе во замислувањето дали се случува да го замислиш и да дојде овде во Северџганистан, замисли и што би се случило со Северџганите :pos:

------------
Во главно на случувањата се гледа од перспектива која се пласира преку медиумите, но има неколку клучни прашања.

- Зошто токму сега Азерите одлучија да ја покренат оваа акција?
- На кого му одговара РФ да се вмеша и во овој галаматијас, дали со вмешувањето покрај 30 и охохо земји ќе треба и со Исламскиот свет да закрви и на кого би му било тоа во интерес?
- Дали Ерменија се обрати до ОДКБ да бара помош, или пак побара помош од “партнерите-ЕУСА“ на РФ?
- Ако не побара помош од ОДКБ дали е тоа затоа што Ерменија и не е нападната во случајов?
- Зошто пред некое време во ерменскиот парламент се ратификуваше “Римскиот статут“ со кој и Ерменија ќе го апси Путин, па се поставува прашањето дали ќе го апси или ќе го моли да ги спасува?!

Се разбира дека од морален аспект РФ би требало да интервенира и да ги заштити Ерменците но денес кога против таа РФ војува целиот запад(ЕУСА), воена интервенција на РФ би била само ..., дипломатски сигурно ќе интервенира но, дипломатија без војска е резервирана за малите и никогаш не носи резулатати.
Во секој случај одличен потез на ЕУСА, ако РФ интервенира се става во позиција да целиот исламски свет стане против неа ако не интервенира овие ќе продолжат са јадат г... и да говорат дека РФ не ги штити своите сојузници (ова условно оти во моментов Ерменија и не е баш некој сојузник односно е ама на Франција и САД).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Руските мировни сили таму се во согласност со Ерменија и Азербејџан, за почеток на 5год а ако треба и подолго.


Пред се Ерменија е во скутот на Франција, а САД тука се само заради .... па знаеш како и секаде да ги демократизираат.


Ако Грузија е до толку анти-руско расположение, зошто не воведе санкции кон РФ како и демокративе атлантисти?


Кој би бил интересот на Руската Федерација според тебе? (за Иран веќе знаат нели)


Припази малку така секогаш почнува прво го замислуваш, како си тргнал гледај да не почнеш да го сонуваш.
Кога си веќе во замислувањето дали се случува да го замислиш и да дојде овде во Северџганистан, замисли и што би се случило со Северџганите :pos:

------------
Во главно на случувањата се гледа од перспектива која се пласира преку медиумите, но има неколку клучни прашања.

- Зошто токму сега Азерите одлучија да ја покренат оваа акција?
- На кого му одговара РФ да се вмеша и во овој галаматијас, дали со вмешувањето покрај 30 и охохо земји ќе треба и со Исламскиот свет да закрви и на кого би му било тоа во интерес?
- Дали Ерменија се обрати до ОДКБ да бара помош, или пак побара помош од “партнерите-ЕУСА“ на РФ?
- Ако не побара помош од ОДКБ дали е тоа затоа што Ерменија и не е нападната во случајов?
- Зошто пред некое време во ерменскиот парламент се ратификуваше “Римскиот статут“ со кој и Ерменија ќе го апси Путин, па се поставува прашањето дали ќе го апси или ќе го моли да ги спасува?!

Се разбира дека од морален аспект РФ би требало да интервенира и да ги заштити Ерменците но денес кога против таа РФ војува целиот запад(ЕУСА), воена интервенција на РФ би била само ..., дипломатски сигурно ќе интервенира но, дипломатија без војска е резервирана за малите и никогаш не носи резулатати.
Во секој случај одличен потез на ЕУСА, ако РФ интервенира се става во позиција да целиот исламски свет стане против неа ако не интервенира овие ќе продолжат са јадат г... и да говорат дека РФ не ги штити своите сојузници (ова условно оти во моментов Ерменија и не е баш некој сојузник односно е ама на Франција и САД).
Imaat proruska(odnosno pragmaticna vlada).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
е добро де не се лути, ама одговорот ти е за 2-, затоа дополнително прашав.
Праша зашто немаат санкции стаено иако ги мразат русите, ти одговорив. Имаат прагматична влада која нејке да се сили и да јаде ќотек после таквото искуство во 2008ма.
На просечно паметен човек ова објаснување му е доволно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom