Повторно Нагорно Карабах ?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.320
Rasplamsali se sukobi oko Nagorno-Karabakha
------------------------------------------------------------------------
Sukobi ukazuju na opasnost od širenja nasilja na jugu Kavkaza, odakle se prebacuju nafta i plin u pravcu Evrope.

Najmanje 15 ljudi poginulo je u sukobima azerbejdžanskih vojnika i armenskih snaga koje kontroliraju regiju Nagorno-Karabakh, otcijepljenu enklavu Azerbejdžana, potvrdili su zvaničnici.

Ranije je javljeno da je u sukobima posljednjih dana poginulo najmanje deset ljudi.

Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopćilo je u subotu da su poginula četiri njihova vojnika u sukobima na liniji razdvajanja Azerbejdžana i Nagorno-Karabakha, dok su pripadnici armenskih snaga tome dodali da je poginuo i jedan njihov vojnik.

Armenija je okrivila Azerbejdžan za najnovije krvoproliće.

"Takvo ponašanje snaga Azerbejdžana u suprotnosti je s logikom dolaska do rješenja putem pregovora i moglo bi voditi širim vojnim akcijama", navodi se u saopćenju Ministarstva odbrane Armenije.

Zabrinutost Rusije i SAD-a

Ovi sukobi ukazuju na opasnost od širenja nasilja na jugu Kavkaza, odakle se prebacuju nafta i plin iz regije Kaspijskog mora u pravcu Evrope.

U međuvremenu su Moskva i Washington izrazili zabrinutost zbog narastajućih tenzija oko Nagorno-Karabakha.

Rusija je nove sukobe nazvala "ozbiljnim kršenjem sporazuma o primirju" i poručila kako je "dalja eskalacija neprihvatljiva".

SAD je, također, obnovio apel upućen predsjednicima Armenije i Azerbejdžana da održe pregovore.

"Odmazde i dalje nasilje samo će otežati nalaženje mirnog rješenja", rekla je predstavnica za medije State Departmenta Marie Harf.

Armenija i Azerbejdžan su u dugogodišnjem konfliktu zbog te većinski armenske regije unutar Azerbejdžana, koji je de facto nezavisan, podsjeća AFP.

------------------------------------------------------------------------

Дали тоа САД отвора нов конфликт во регионот. Како интро конфликтот во Нагорно Карабах заврши со катастрофален пораз на Азербејџан и губење на 20% од територијата, иако беше воено супериорен, и позади себе имаше отворена поддршка од муслиманската интернационала (Талибан и Чеченците на чело со Шамил Басаев), а на спротива имаше само 1% ерменско православно население, на почеток наоружано само со лесно вооружување.

Во меѓувреме војската на Азербејџан е зајакната со пари од нафта, но и американски инструктори.

За да ситуацијата биде позамрсена, Азербејџан се претежно шиити(но Иран моментално нема речиси никакво влијание). Што го доведува во знак прашање повторното делување на муџахединските групи во Нагорно Карабах. Но тука е сепак силната поддршка од Турција.

Мислам дека овој конфликт, доколку се разгори, би можел целосно да го дестабилизација на Кавказот, со што преку Грузија, Чеченија, Дагестан, Ингушетија. Имајќи во предвид дека тогаш би имало судири во граничен регион на Иран во кој има малцинства (Курди и Азери), тогаш можеме да заклучиме дека би можел да следи обид и за дестабилизација на Иран. Додека Абхазија, Јужна Осетија, Дагестан и Ингушетија, но и Украина би служеле за парализирање на Русија.

Ќе видиме што ќе се случи и како ќе напредуваат работите, меѓутоа како и да е, доколку се разгори конфликт на Кавказот веќе може да се каже дека ќе бидеме сведоци на една поширока регионална војна.
 
Член од
12 април 2014
Мислења
108
Поени од реакции
45
zabrinutost Rusije i SAD-a.Е што е тука САД загрижен?да не трошам букви се знаеме веке знаеш што мислам за ова срање.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Знаете дека Америчката економија се опоравува благодарејќи на тоа што шиткаат оружје на големо сега каде што има кризни жаришта т.е. каде што направија војни? Ако се земе во предвид дека таа индустрија им е главна сега сметајте што ќе се случува.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.320
Знаете дека Америчката економија се опоравува благодарејќи на тоа што шиткаат оружје на големо сега каде што има кризни жаришта т.е. каде што направија војни? Ако се земе во предвид дека таа индустрија им е главна сега сметајте што ќе се случува.
Во случајот со Азербејџан, не е само воената индустрија во прашање, туку енергенсите и патот на енергенсите, но и геостратешката положба.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Во случајот со Азербејџан, не е само воената индустрија во прашање, туку енергенсите и патот на енергенсите, но и геостратешката положба.
Тоа нормално за гасот. Азербеџан знам има доста големи резерви.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Тоа нормално за гасот. Азербеџан знам има доста големи резерви.
Доволно големи уште од времето на СССР, со оглед дека Азербејџанската ССР обезбеедувала повеќе од полвина на горивото на РККА.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.320
Русија има база во Ерменија со 3.000 персонал. Ерменија е во CSTO, било кој напад врз Ерменија е и напад врз Русија. ;)

Collective Security Treaty Organization
Russian 102nd Military Base
Русија имаше база и во 90тите години во Ерменија, меѓутоа не учествуваше во конфликтот во Нагорно Карабах, ниту пак им испорачуваше оружје на Нагорно Карабах. И на крајот на краиштата Нагорно Карабах не е во Ерменија.
Така да официјално Русија и нема причина да реагира доколку се нападне Република Нагорно Карабах.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Русија има база во Ерменија со 3.000 персонал. Ерменија е во CSTO, било кој напад врз Ерменија е и напад врз Русија. ;)

Collective Security Treaty Organization
Russian 102nd Military Base
Русија исто ја обезбедува(ше) ерменско-азербејџанската граница.
Не е напад на Русија од причина што Карабах е опкружено со Азербејџан.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.683
Поени од реакции
21.651
Русија имаше база и во 90тите години во Ерменија, меѓутоа не учествуваше во конфликтот во Нагорно Карабах, ниту пак им испорачуваше оружје на Нагорно Карабах. И на крајот на краиштата Нагорно Карабах не е во Ерменија.
Така да официјално Русија и нема причина да реагира доколку се нападне Република Нагорно Карабах.
Учествуваа единици на руската армија на двете страни од конфликтот. Па и Осетија не е во Русија но Русија официјално реагираше.

@Liviu Напад на Карабах значи и напад на Ерменија. Јужна Осетија е опкружена со Грузија и официјално дел од Грузија. Видовме како заврши војната.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.320
Учествуваа единици на руската армија на двете страни од конфликтот. Па и Осетија не е во Русија но Русија официјално реагираше.
Каде бе учествувале Руски единици? Од ракав ли ги вадиш овие информации. Официјално ниту Ерменија се немаше замешано во конфликтот, само праќаше доброволци, а од страната на Азербејџан учествуваат Талибанци, Чеченци, Турци и разни платеници, најчесто Американски инструктори, Украинци и Грузијци.

Русија е присутна во Ерменија и тоа само на граница со Турција.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.683
Поени од реакции
21.651
Каде бе учествувале Руски единици? Од ракав ли ги вадиш овие информации. Официјално ниту Ерменија се немаше замешано во конфликтот, само праќаше доброволци, а од страната на Азербејџан учествуваат Талибанци, Чеченци, Турци и разни платеници, најчесто Американски инструктори, Украинци и Грузијци.

Русија е присутна во Ерменија и тоа само на граница со Турција.
Јас од тука ги вадам информацииве. Ако се погрешни тогаш океј моја грешка, ако се точни твоја грешка.
Nagorno-Karabakh War
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.320
Јас од тука ги вадам информацииве. Ако се погрешни тогаш океј моја грешка, ако се точни твоја грешка.
Nagorno-Karabakh War
Претпоставувам оваа реченица:
Russia was widely viewed as supporting the Armenian position. Much of this perception stemmed from the fact that Russia transferred military support to Armenia during the Nagorno-Karabakh War.

Значи ај види што имам горе напишано. Точно е дека Руски трупи се префрлени во Ерменија, но не да учествуваат во војната (која патем речено не е во Ерменија и во која Ерменија официјално не учествува), туку како гарант дека Турција нема да ја нападне Ерменија.

Земи прочитај малце повеќе за овој конфликт, а не само површно. Патем речено овој конфликт има епски димензии имајќи го во предвид соодносот на силите, каде што Азербејџан имале војска, колку што Нагорно Карабах има жители, а да не збориме за опрема, авијација, тенкови итн.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Не требаше некој нафтовод да помине од таму, што би бил конкуренција на "Јужен тек"?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.683
Поени од реакции
21.651
Претпоставувам оваа реченица:
Russia was widely viewed as supporting the Armenian position. Much of this perception stemmed from the fact that Russia transferred military support to Armenia during the Nagorno-Karabakh War.

Значи ај види што имам горе напишано. Точно е дека Руски трупи се префрлени во Ерменија, но не да учествуваат во војната (која патем речено не е во Ерменија и во која Ерменија официјално не учествува), туку како гарант дека Турција нема да ја нападне Ерменија.

Земи прочитај малце повеќе за овој конфликт, а не само површно. Патем речено овој конфликт има епски димензии имајќи го во предвид соодносот на силите, каде што Азербејџан имале војска, колку што Нагорно Карабах има жители, а да не збориме за опрема, авијација, тенкови итн.
Мислам на ова
Operation Goranboy
"...The thrust made by the Azeris ground to a halt when their armor was driven off by helicopter gunships.It was claimed that many of the crew members of the armored units in the Azeri launched assault were Russians from the 104th Guards Aairborne Division based out of Ganja and, ironically enough, so were the units who eventually stopped them. According to an Armenian government official, they were able to persuade Russian military units to bombard and effectively halt the advance within a few days. Russian also supplied arms to the Armenians. This allowed the Armenian government to recuperate for the losses and reorganize a counteroffensive to restore the original lines of the front.Given the reorganization of the NKR Defense Army, the tide of Azeri advances was finally stopped. By the autumn of 1992, the Azerbaijani army was exhausted and suffered heavy loses. Faced with an imminent defeat, Suret Huseynov moved what was left of his army out of Aghdara and back to Ganja, where it could be recuperated and restocked by the 104th Guards Airborne Division of the Soviet Airborne Troops. In February–March of the following year, the NKR Defense Army helped turn the tide into an unprecedented wave of advances."

Јас не викам дека Русија официјално подржала некоја страна во војната но сепак руски војници во тој регион зеле учество во војната. Ерменија оставила голем број војници дома од страв дека Турција ќе ги нападнела. Азербејџанскиот претседател му рекол на Турскиот премиер да не ја напаѓа Ерменија бидејќи ќе преминела војната во поголем Христијанско-Муслимански конфликт. Договорот со Русија и Ерменија е подоцна.

Ај да не почнуваме со работи како земи читај врска немаш итн итн.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom