Повторно Нагорно Карабах ?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Ако се десило случајно, тогаш ретардирано е да се истрчаат со реакција. Ако се десило намерно (провокација) тогаш провокацијата ќе се деси повторно - и тогаш реакцијата може да биде за сите пари... Ама не се замарај ти толку да мислиш за стратегија и дипломатија, остани си на подјeбaвањe и сеир. :)
Автоматски споено мислење:

Абе добра ти е таа стратегија и дипломатија. Некако случајно, цело време Руските војници се наоѓаат од ебаната страна.
Автоматски споено мислење:

Добро е што се растураат вакви сепаратистички/терористички творевини кои беа основи за да се дојде до нови пракси во меѓународното право како што се случи со косово и крим.

Сега фали уште да се повратат Јужна Осетија и Абхазија во власт на Грузија, тие и те како имаат за враќање после толку години терор од Русија.
Вајда Косово би било следно? Дека до тоа е, до меѓународното право и пракса.
Ебате меѓународното право ако според него Азербеџан има право да врши геноцид над регион населен со Ерменци 2000 години.
Автоматски споено мислење:

Па така, во добри односи се. Ерменија не може без Иран, но и Иран без Ерменија.

Самата Ерменија се откажа од Карабак, што може овде Русија да направи?
Автоматски споено мислење:


Не им е дебакл. Ерменија како држава ништо не направи за Ерменците во Азербејџан, треба таму да се насочи прстот, а не кон Русите кои и онака глава не можат да кренат од војната во Украина.
Никој не очекува да им помогнат на Ерменците од хуманитарни причини. Како што Иран има интерес да се вмеша тука, така има и Русија.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.494
Поени од реакции
28.551
Абе добра ти е таа стратегија и дипломатија. Некако случајно, цело време Руските војници се наоѓаат од ебаната страна.
Што? Као демек си „изненаден и навреден“ од фактот дека грантови (обични војници) секогаш и редовно гинат за интересите на државите? Амери не гинеа/гинат во Ирак/Авганистан/Сирија/итн (да не ги редам и Виетнам/Кореја/итн). Сеа сме „изненадени“ дека Руси погинале за руски интереси, и тоа на терен каде дефакто се води војна?
Автоматски споено мислење:

Антон ти па толку неук и прост остана да не навистина ми е јасно... Читаш нешто? Макар насловите од линковите што ти се посочуваат?

Тие поделби и граници (ерменска енклава во Азер, и азерска енклава во Ерменија), тие се такви направени - не од Русија (царска или било каква) - туку баш од твоите западни „демократии“ (не дека и рускиот цар не ќарил нешто за да ќути, ама поентата си стои).

Држ историја, можеби нешто и ти ќе научиш (не дека го задржувам здивот):

The agreement led to the division of Turkish-held Syria, Iraq, Lebanon, and Palestine into various French- and British-administered areas. Negotiations were begun in November 1915, and the final agreement took its name from the chief negotiators from Britain and France, Sir Mark Sykes and François Georges-Picot.


Итн.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Па така, во добри односи се. Ерменија не може без Иран, но и Иран без Ерменија.

Самата Ерменија се откажа од Карабак, што може овде Русија да направи?
Автоматски споено мислење:


Не им е дебакл. Ерменија како држава ништо не направи за Ерменците во Азербејџан, треба таму да се насочи прстот, а не кон Русите кои и онака глава не можат да кренат од војната во Украина.
Никој не очекува да им помогнат на Ерменците од хуманитарни причини. Како што Иран има интерес да се вмеша тука, така има и Русија.
Што? Као демек си „изненаден и навреден“ од фактот дека грантови (обични војници) секогаш и редовно гинат за интересите на државите? Амери не гинеа/гинат во Ирак/Авганистан/Сирија/итн (да не ги редам и Виетнам/Кореја/итн). Сеа сме „изненадени“ дека Руси погинале за руски интереси, и тоа на терен каде дефакто се води војна?
Автоматски споено мислење:

Антон ти па толку неук и прост остана, не ми е јасно... Читаш нешто? Макар насловите од линковите што ти се посочуваат?

Тие поделби и граници се такви направени - не од Русија (царска или било каква) - туку од твоите западни „демократии“.
Држ историја, нешто и ти да научиш:

The agreement led to the division of Turkish-held Syria, Iraq, Lebanon, and Palestine into various French- and British-administered areas. Negotiations were begun in November 1915, and the final agreement took its name from the chief negotiators from Britain and France, Sir Mark Sykes and François Georges-Picot.


Итн.
Не сум изненаден што гинат ,,грантови,,. Изненаден сум што во Руски Турските односи изминативе години, само Руските војници гинат и тоа проаша со извинување. Наводно тоа е пушење :unsure:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.494
Поени од реакции
28.551
Абе ти реков јас - не се замарај ти толку да мислиш за стратегија и дипломатија, остани си на подјeбaвањe и сеир.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Абе ти реков јас - не се замарај ти толку да мислиш за стратегија и дипломатија, остани си на подјeбaвањe и сеир.
Автоматски споено мислење:

Не е за подјебавање и сеир, за жалење е. Од светска сила веќе и Турција да ти ровари во дворот.

Уств, ти мислиш дека Турција е Руски сојузник или неутрална заради ова видео :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.494
Поени од реакции
28.551
Applying the experience of the 2020 conflict, Baku massively used drones, in particular, Israeli Harop kamikaze drones, as well as Turkish Bayraktar TB2, whose reputation has suffered significantly after their use by the Ukrainian army. In 2020, Azerbaijan for the first time used in combat Israeli-made LORA quasi-ballistic missile. Its deployment was also reported in the current conflict.

According to the Azerbaijani MoD, the first day of the military operation resulted in destruction of more than 20 combat vehicles, more than 40 artillery installations, more than 30 mortars, 2 anti-aircraft missile systems in Karabakh.

Amid strikes on the rear areas, the Azerbaijani troops launched ground operations in various directions.

Baku engaged significant ground forces for an offensive in the direction of key settlements, Shusha in the south-west, Martuni in the south-east, Getavan in the north-west and Aghdam in the west.

The greatest progress was achieved in the northeast, where they reportedly captured Charektar and Getavan. In the east, they took control of Agdam. According to unconfirmed reports, Agdere also came under Azerbaijani control.

The Azerbaijani military also reportedly seized the Kashen copper-molybdenum deposit, which was previously sold to the British Anglo Asian Mining company.

Baku has formed three large groupings of troops of up to an army corps each. They successfully applyed the ‘pincer’ tactics in order to cut off the Artsakh military from the supplies from the center as soon as possible.

As a result of the conflict in 2020, Azerbaijan also deployed its brigades on a permanent basis in the Kelbajar and Lachin regions. In the current escalation, they were aimed to block the main roads and to contain Artsakh forces in battles.

Amid the rapid advance of Azerbaijani troops, Stepanakert clearly understood its impotence to resist on its own. The Artsakh army has neither large stocks of weapons nor ways to supply them. Armenia refused to engage in hostilities but even in the event of a coup in Yerevan, and a decision to enter into the conflict, they had no more time to deploy the necessary forces.


Автоматски споено мислење:

Не е за подјебавање и сеир, за жалење е. Од светска сила веќе и Турција да ти ровари во дворот.

Уств, ти мислиш дека Турција е Руски сојузник или неутрална заради ова видео :icon_lol:
Турција е и повеќе од фактор во регионот, воено е посилна од цело европско НАТО топтан заедно. Мислам посилни беа и пред нивната демилитариација во Украина (по амерички декрет). Сега е неспоредлива споредбата. РФ треба да се истовремено и луди и глупи за сега да почнат конфронтација со Турција, па не знам каков пантурски коридор или шоидае работата. Се бира место и се бира време - како што ова во Ерменија е одбрано.
Ама да, на ова твоево ниво на дискусија - тоа е тоа rusijanegibiva и толку од муабетот. :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.975
Поени од реакции
35.517
Ако се десило случајно, тогаш ретардирано е да се истрчаат со реакција. Ако се десило намерно (провокација) тогаш провокацијата ќе се деси повторно - и тогаш реакцијата може да биде за сите пари... Ама не се замарај ти толку да мислиш за стратегија и дипломатија, остани си на подјeбaвањe и сеир. :)
Автоматски споено мислење:

Не е ниту случајно ниту со намера. Едноставно кур ги боли дали ќе погодат руски војници или не.

Не е ова прв пат. Имаше и видео кај што азерски војници ги набркаа руските војници на контролен пункт кај Лачин. Два посто не ги ебат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Applying the experience of the 2020 conflict, Baku massively used drones, in particular, Israeli Harop kamikaze drones, as well as Turkish Bayraktar TB2, whose reputation has suffered significantly after their use by the Ukrainian army. In 2020, Azerbaijan for the first time used in combat Israeli-made LORA quasi-ballistic missile. Its deployment was also reported in the current conflict.

According to the Azerbaijani MoD, the first day of the military operation resulted in destruction of more than 20 combat vehicles, more than 40 artillery installations, more than 30 mortars, 2 anti-aircraft missile systems in Karabakh.

Amid strikes on the rear areas, the Azerbaijani troops launched ground operations in various directions.

Baku engaged significant ground forces for an offensive in the direction of key settlements, Shusha in the south-west, Martuni in the south-east, Getavan in the north-west and Aghdam in the west.

The greatest progress was achieved in the northeast, where they reportedly captured Charektar and Getavan. In the east, they took control of Agdam. According to unconfirmed reports, Agdere also came under Azerbaijani control.

The Azerbaijani military also reportedly seized the Kashen copper-molybdenum deposit, which was previously sold to the British Anglo Asian Mining company.

Baku has formed three large groupings of troops of up to an army corps each. They successfully applyed the ‘pincer’ tactics in order to cut off the Artsakh military from the supplies from the center as soon as possible.

As a result of the conflict in 2020, Azerbaijan also deployed its brigades on a permanent basis in the Kelbajar and Lachin regions. In the current escalation, they were aimed to block the main roads and to contain Artsakh forces in battles.

Amid the rapid advance of Azerbaijani troops, Stepanakert clearly understood its impotence to resist on its own. The Artsakh army has neither large stocks of weapons nor ways to supply them. Armenia refused to engage in hostilities but even in the event of a coup in Yerevan, and a decision to enter into the conflict, they had no more time to deploy the necessary forces.


Автоматски споено мислење:


Турција е и повеќе од фактор во регионот, воено е посилна од цело европско НАТО топтан заедно. Мислам посилни беа и пред нивната демилитариација во Украина (по амерички декрет). Сега е неспоредлива споредбата. РФ треба да се истовремено и луди и глупи за сега да почнат конфронтација со Турција, па не знам каков пантурски коридор или шоидае работата. Се бира место и се бира време - како што ова во Ерменија е одбрано.
Ама да, на ова твоево ниво на дискусија - тоа е тоа rusijanegibiva и толку од муабетот. :)
А божем Путин мене ќе ме чита па ќе влета да се тепа за Ерменија. Само фаќам сеир на некакви мастер потези кога ситуацијата е јасна, Турците подржани од западот ја исклоцаа Русија во оваа прокси војна. Ерменците видоа колку е саатот и решија да сменат страна за да си го задржат и тоа малце територија што им остана.

Тоа е што е, и ја се сложувам дека кога веќе заглавија во срањето во Украина немаат сила за втор фронт. Според мене подобро да си ги чуваа силите за тука.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.494
Поени од реакции
28.551
Автоматски споено мислење:

Само фаќам сеир...
Така де. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.908
Поени од реакции
37.476
Не е ниту случајно ниту со намера. Едноставно кур ги боли дали ќе погодат руски војници или не.

Не е ова прв пат. Имаше и видео кај што азерски војници ги набркаа руските војници на контролен пункт кај Лачин. Два посто не ги ебат.
нема ресурси Путин за да троши и за нив. Најверојатно ќе ги реши понатака.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.908
Поени од реакции
37.476
Мислењето што го чекавме од господинот Рон Бургунди.

Затворете тема.
па зошто вие лубрикантиве сте се опседнале со Нагорно Карабах? Има тука нешто. Многу сте ми некако стресени за русите на оваа тема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.494
Поени од реакции
28.551
Навистина, со години на темава се само неколкумина... Наеднаш еден куп падобранци улетаа. :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom