Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Господ не верува во атеисти! Атеистите,хм, не ја зборуваат вистината кога ќе ви кажат дека не веруваат во Бог. Секој човек има совест, а тоа е глас дека има поголема сила од него. Создавачка, одржувачка, спасителна.
и атеистите во него :pos2:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
Јас сум атеист...не коментирам многу нејкам да се караме сеа на форумоф...секој си имат свое мислење...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
какво карање само заклучок вадев..... од постот :) немам ништо против атеистите билив ми..............
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
1
Ако бог не постои тогаш што го создало овој свет?
Ако човекот настанал од мајмун тогаш од што настанал мајмунот?
Ако јајцето е постаро од кокошката тогаш од што настанало јајцето?
Ако ти си способен да ми одговориш на овие прашања јас тогаш ќе речам дека бог не постои. А бог си го направил своето и го покажал своето постоење. За сите оние кои не веруваат во тоа тие се луѓе без душа и без срце осудени на попаст и вечен немнир.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Колку глупави прашања !

Ако бог не постои тогаш што го создало овој свет?
Светов настанал исто како и сите други планети .. али пошто ме мрзи да ти објаснувам .. еве ти па прочитај

Ако човекот настанал од мајмун тогаш од што настанал мајмунот?
Тоа се вика Еволуција .. ти што мислиш, господ го создал мајмунот ? :pos: .. земи прочитај нешто и ке видиш како све почнало .. ке видиш колку животињи имало пред мајмунот ..

Ако јајцето е постаро од кокошката тогаш од што настанало јајцето?
:pos::pos::pos: .. а ти знаеш ли зашто пилето ја преминало улицата ? :pos:

Ако ти си способен да ми одговориш на овие прашања јас тогаш ќе речам дека бог не постои.
Ај сеа речи дека бој не постои ..

За сите оние кои не веруваат во тоа тие се луѓе без душа и без срце осудени на попаст и вечен немнир.
Како тоа ја не верувам во господ а имам и срце и душа .. чудна работа !
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Еј кој избор си го дал Бог или Наука. Може некоја наука или некој научник го негира постоењето на Бог, ама Бог не го негира правото на луѓето да ги испитуваат стварите. Така да Бог и наука не се црно и бело, туку се вака и онака, а има и муабет од типот вака-така. Неколу физичари кариерата или формулата ја завршиле со Бог постои. Науката ги нема дадено сите одговори, ова не е свет кој функционира исклучиво по физички закони полн е со паррадокси така да...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
1
Слушај да ти кажам не ми одговори на ниту едно прашање. Што е еволуцијата и која е причината за нејзината појава? Како настанале останатите планети со биг бен никој нема точно со факти докажано.
Која е силата што го движи универзумот никој нема докажано. Науката можеби докажува некои работи но секогаш доаѓа до прашања кои немаат одговор.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
А ти да не си го видел господ ? .. ај докажи дека постои !

ти одговорив на сите глупи прашања !
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
40
Поени од реакции
2
a neli haukata vika deka prvo bile zivotnite od vodniot svet pa posle vodozemci itn...a koj gi sozdal zivotnite od vodata?koj go dal prviot zivot na ovaa planeta bez razlika dali bilo riba,alga,koral???
nitu sum ateista nitu pripadnik na nekoja religija t.e hristijanka sum po majka i tatko ama neznam dali se osekam kako takva...ke znam koga ke go doznaam odgovorot na ova prasanje...i koja e taa energija sto ne povrzuva...ima nesto mnogu misteriozno vo svetot...ama da razmisluvam na taa tema djabe e i onaka izgleda nikogas nema da go doznam odgovorot..kor sokak e rabotava
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
какво карање само заклучок вадев..... од постот :) немам ништо против атеистите билив ми..............
Океј ај билив ју...:):) иначе не значеше карањето за твојот пост туку општо ама ај пак ти билив :)::pos2:
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Верата во Бога е вродена човечка особина. Секој човек во своето детство верува во нешто натприродно,и сега што се случува понатаму. Многу пати по форумите се сретнува изразот перење мозок. Во минатиот политички систем се настојуваше верата да се уништи кај жителите во поголем број на држави почнувајќи од Русија, Албанија,Југославија...И сега последици од сето тоа имаме и ден денес. Но остана верата во луѓето(кај повеќето од нив) Верата е човечка особина,на оној што верува не му треба доказ,тој ја носи во себе како вградена особина. Христијаните велат,го има Бога како што го има и сонцето. Некој некогаш рекол:Само слепиот од раѓање може да рече ,,сонцето не постои,али само за себе,зошто тој и никогаш не го видел. Така и оној што верата ја изгубил може да рече Бог не постои,но и тој само за себе,зашто никогаш и не го осетил. Телесните здрави луѓе го гледаат и го чувствуваат сонцето,духовните или со вера луѓе го чувствуваат и го гледаат Бога.
Оние кој во Бога веруваат, Него и го гледаат во сите дела негови (творби)од најмалиот инсект до најголемата планета во вселената-и што е најважно оние кои веруваат Го чувствуваат Бога,го чувствуваат во своите срца како што се чувствуваат љубовта и пријателството. Верата не е објект за да се види туку се чувствува. Во целата вселена се чувствува дека Бог постои совршеното духовно постоење од КОГО Е; НИЗ КОГО Е; И ВО КОГО Е СЕ. Во кого и ние живееме и постоиме. И да кажеме дека терминот еволуција се спомнува како дел од науката но пак колку е точна кажува самиот назив теорија на еволуцијата.Ништо докажано само една од многуте идеи и затоа ќе си остане теорија.
 

nik

Член од
2 јануари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kruzna tema, izlez nema?:) Ama ima: Biblija! Site odgovori se tamu. Samo koj gi bara? Toj veruval vo visa sila ama ne u bog. SMEH. Jas sum patot vistinata i zivotot..............neboto i zemjata ke preminat no Moite zborovi NE!!! Isus e svetlinata...... SLEDI JA!
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Колку глупави прашања !



Светов настанал исто како и сите други планети .. али пошто ме мрзи да ти објаснувам .. еве ти па прочитај

А, од што настанало тоа од што настанале сите планети, а од што ова, а од што тоа настанало.. тоа е ланец на кој никој не може да одговори. Така да.. одговорот твој, не држи вода.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
А, од што настанало тоа од што настанале сите планети, а од што ова, а од што тоа настанало.. тоа е ланец на кој никој не може да одговори. Така да.. одговорот твој, не држи вода.
Иди лечи се !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom