Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
8 март 2007
Мислења
1.405
Поени од реакции
20
Има мнг причини поради кој треба да бидеме верници.Погледнете околу себе што се има и запрашајте се од каде доаѓа сето тоа
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
222
Поени од реакции
3
Предметите од фабрики, луѓето настануваат со размножување.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Има мнг причини поради кој треба да бидеме верници.Погледнете околу себе што се има и запрашајте се од каде доаѓа сето тоа
Епа да,обично лугето кои се прашаат од каде доага сето тоа,свакаат дека не го направила некоја семокна сила наречена Бог,туку,за се околу нас,сите процеси/настани,има логично објаснување.Само треба да се следи нивнот пат на настанување и ке се види дека тоа не е контролирано од никој,туку од самото рандом движење на енергијата.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Има мнг причини поради кој треба да бидеме верници.Погледнете околу себе што се има и запрашајте се од каде доаѓа сето тоа
За што поконкретно околу нас не знаеш од каде доаѓа?
 
K

KomitaMKD

Гостин
Вечерва , или околу 2-3 часот по полноќ во Струга има обичај кадешто луѓето одат од врата на врата и пеат песна со кај го навестуваат раѓањето на Исус . Ако си атеист не можеш ни да замислиш какво е чуството да се слуша песната додека си во полусон и какво смирувачко и радосно дејство има .
 
K

KomitaMKD

Гостин
За што поконкретно околу нас не знаеш од каде доаѓа?
Ако науката е толку развиена кажи ми како настанала вселената и дали има крај и сл. работи . Двете работи и религијата и науката завршуваат до некое место кадешто не можат да објаснат.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.665
Поени од реакции
10.998
Вечерва , или околу 2-3 часот по полноќ во Струга има обичај кадешто луѓето одат од врата на врата и пеат песна со кај го навестуваат раѓањето на Исус . Ако си атеист не можеш ни да замислиш какво е чуството да се слуша песната додека си во полусон и какво смирувачко и радосно дејство има .
И во Охрид истото се дешава, ваљда сеуште, не сум сигурен :wink:
 
D

drle

Гостин
Јас сум верник и верувам дека постои нешто повозвишено но верувам и во науката.Има една интересна случка и тоа големиот Њутон кога мерел со инструментите и дошол до заклучок дека гравитацијата на Јупитер ке ја повлече Земјата и ке ја изместо од сегашната положба и Земјата ќе биде уништена и никако не можел да се помири со таа ситуација и на крајот кога немал што друго едноставно рекол дека Бог нема да дозволи да се случи такво нешто
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Ne bidete vo zabluda. Svatete zosto ste tuka koj ve ispratil i zosto. Za da se glupirate ili da bideme site zaedno(soborno) sluziteli na edniot Bog. Da bideme verni no ne samo na zbor tuku i nasite dela da se vidat. I sakam na bratot da mu kazam deka, celiot vidliv svet e sozdaden od Boga, so Negovata promisla za prvorodeniot Adam.Uste vo prvata kniga Mojceeva se spomnuva za nastanuvanjeto na svetot. Ne bidete neverni kakao apostolot Toma tuku poveruvajte vo Hristovata vistina.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Ако науката е толку развиена кажи ми како настанала вселената и дали има крај и сл. работи . Двете работи и религијата и науката завршуваат до некое место кадешто не можат да објаснат.
Вселената не настанала, таа постои од секогаш. Нема ни крај, ќе постои за секогаш. Ќе се раѓаат ѕвезди и ќе се уништуваат. Кажи ми само дали мислиш дека Господ ја создал вселената и сите галаксии во неа? Ако мислиш така тогаш зошто само на една планета создал живот. И зошто го создал човекот после неколку милиони години, а не веднаш кога ја создал Земјата. Не бил доволно моќен веднаш да го изведе тоа?

Се е еволуција. Космосот се шири. Под притисоци од ништо настанува нешто. Дали знаеш дека една коцка шекер може да тежи колку еден свет.
Човекот настанал од повеќе материјали во космосот. Ние сме деца на вселената.
Поздрав.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ne bidete vo zabluda. Svatete zosto ste tuka koj ve ispratil i zosto. Za da se glupirate ili da bideme site zaedno(soborno) sluziteli na edniot Bog. Da bideme verni no ne samo na zbor tuku i nasite dela da se vidat. I sakam na bratot da mu kazam deka, celiot vidliv svet e sozdaden od Boga, so Negovata promisla za prvorodeniot Adam.Uste vo prvata kniga Mojceeva se spomnuva za nastanuvanjeto na svetot. Ne bidete neverni kakao apostolot Toma tuku poveruvajte vo Hristovata vistina.
Ова ли е поентата зошто го "создал" човекот.....како му слугувате,со што, кога не знаете ни кој е, ни каде е,а и само верувате дека постои. Па нели е семоќен.....што ќе му се слуги.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
ne veruvam.. nemam potreba da veruvam..
sakam da znam se, a sekoj den ucam, citam ,slusam, gledam.. za da znam..
me prasale.. zosto sum ateist?!
-zatoa sto sakam da znam nesto, ne samo da veruvam vo nesto.

kasno se priklucuvam vo muabetot zosto sum nova na forumot, edvaaaj iscitav se sto ste pisuvale.. :) :) :)

nekade procitav deka gospod bil ljubov bla bla.. ma luge ve molam
site vernici se udirate vo gradi so poimot Ljubov, bozem samo vas vi e dostapna.. pateticno..

mnogu pati od vas vernicite ke recat.. ne mozes da dokazes deka postoi, ama aj dokazi deka ne postoi ..
c c c eeej ne se dokazuva nepostoenjeto na nesto, tuku se dokazuva postoenjeto na nesto.

pozdrav

PS abe Yugo ateistite vi nametnuvame mislenje?!? :nesvest:
lele lele
kako be .. ateistite ne gi palele popovite koga velele postoi bog, i toj ne sozdal i sozdal se.. ama vernicite gi palele naucnicite
c c zar ne gledate deka religijata go koci razvojot ..da ne bila crkvata protiv, sea ke sme bile uhuhuuuu godini napred so razvojot
Обично не реплицирам на религиозни теми, зашто секој има право да верува или не верува и не можам да наметнувам мислење.
Во врска со болдираното и христијаните пред да биде признато Христијанството како религија биле прогонувани и убивани.
И треба да престанете со тоа дека религијата го кочи развојот.
Тоа што цркава т.е луѓето во неа ја извитопериле и си ја толкувале на свој начин и ги лажеле луѓето, не е причина да се оцрнува религијата! АМАН!
Религијата не ги палела научиниците, туку луѓето кои си исполнувале некои свои интереси.

Кажи некоја де...
Јас не осеќам причина да се објаснувам и да ги кажувам причините поради кои верувам, исто како што не ме интересираат причините на другите луѓе кои не веруваат.
Право на личен избор.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Вселената не настанала, таа постои од секогаш. Нема ни крај, ќе постои за секогаш. Ќе се раѓаат ѕвезди и ќе се уништуваат. Кажи ми само дали мислиш дека Господ ја создал вселената и сите галаксии во неа? Ако мислиш така тогаш зошто само на една планета создал живот. И зошто го создал човекот после неколку милиони години, а не веднаш кога ја создал Земјата. Не бил доволно моќен веднаш да го изведе тоа?

Се е еволуција. Космосот се шири. Под притисоци од ништо настанува нешто. Дали знаеш дека една коцка шекер може да тежи колку еден свет.
Човекот настанал од повеќе материјали во космосот. Ние сме деца на вселената.
Поздрав.
Како може да постои од секогаш . Мора да има почеток . И + немаш цврсти докази дека тоа е така Можеме само да погодуваме . Тоа за еволуцијата во космосот е теорема и треба да се докажува .
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
11 причини за да бидеш верник.

1. Подобра личност си.
2. Духовно си исполнет.
3. Шириш љубов.
4. Не си огорчен.
5. Не живејш од денес за утре.
6. Веруваш дека ќе имаш подобро утре.
7. Живееш помирно.

8.
dejan_k напиша:
верувам затоа што тоа ми помага!на некој начин ми нуди утеха!вистински пат!а и полесно е кога има со кого да ги споделиш најдлабоките размислувања и тајни во своите молитви!вербата е како дишењето!
9.
Влатко_Русин напиша:
Верувам бидејќи јас мислам дека све се случува со причина, верувам бидејќи мислам дека ние луѓето не сме настанати онака за да си го проживееме животот на една планета која се наоѓа во еден огромен, бескраен простор, верувам бидејќи мислам дека ние луѓето постоиме за некоја цел, која сеуште не ја знаеме ...
10.
Mac.Koren напиша:
Пред малку време еден наш брат, пред да замине на местото каде веруваше дека ќе отиде се сејќавате што изјави,парафразирам:
,,Овде го најдувам својот мир и знам дека на крајот од се овде и ќе завршам,,! Колку е голема оваа вера искажана со овие зборови, и којку јасна слика зашто верува. И поучете се како се сака,својот народ и својата вера.
И на крај..

11.
kat.<3 напиша:
за мене нема зошто на тоа прашање, верата е во срцето и таа се чувствува, ако се прашуваш зошто верувам, значи верата во тебе не е силна и вистинска. Таа само се чувствува, ниту еден човек не може да одговори на тоа зошто. Човекот без вера никогаш не може да живее вистински.

Дали ова не е доволно? Јас мислам дека е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom