Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
1. Нема докази дека постои бог - неколку илјади години никој не успеал валидно да докаже дека постои бог. Зошто бог се крие? Најверојатниот одговор е - затоа што не постои.

2. Бог е несфатлив - Што е бог? Само едно сведоштво на непознавање на нештата. Како она што е несфатливо, необјасниво, може да ни го објасни тоа што не го знаеме. Ако бог постои, кој го создал? Според повеќето од светите записи тој многу личи на човек, значи може да се сомневаме дека тоа и е.

3. Религиските догми се во контрадикција со она што секојдневно ни се случува - Човекот знае дека ќе умре и нема ништо после смртта. Зошто да се обожува бог кој го казнил човекот само за еден грев, толку перверзно суштство кое создал човек, ама и јаболко за да го искушува. Зошто да се одбере оваа религија, а не некоја друга? Злото постои, а бог е сведок - пасивен е или немоќен? Страдање и смрт на деца - невини по дефиниција, зошто ништо не прави.

4. Она што го ветуваат религиите е преубаво за да биде вистинито - премногу лесно ни ветуваат се што ќе посакаме - вечност, да ги видиме повторно оние кои сме ги изгубиле, прошка за она што сме го згрешиле...

5. За да се чувствуваш слободен - да се нема илузии, кон која и да е догма. Да се одбијат готови решенија. Зашто да клечиш и да се понижуваш пред нешто чие постоење никогаш не е докажано е апсурдно, безвредно за Човек. За да не се биде манипулиран.

6. Поради негативното влијание на религиските организации - го поттикнуваат религискиот фанатизам и нетолеранцијата. Конзервативни се и против прогресот. Поради религиските војни и Инквизицијата. Христијанството учи на резигнација, на покорност. Сојуз со политиката за сопствен интерес на религиските водачи. Штетното влијание на религиите на секое општество.

7. Прогресот на науката - прогресот на науката секој ден отркива докази што ги објаснуваат појавите што човекот често им ги припишувал на божествата. Бог е оттурнат на маргините, таму каде што науката се уште не стапнала.

8. Има луѓе кои живеат добро, дури и без бог - Вербата спасува! Од што тоа спасува? Неверниците не се чувствуваат изгубени. Не им треба да бидат спасени. Бог нема практична употреба, не е потребен за да се биде среќен.

9. Поради хуманизмот - да се разбуди свеста дека основната грижа е човекот и иднината на човештвото, како тој да се направи задоволен, а не да се задоволува некоја илузија (бог)

10. Да се биде свесен дека не се подлегнува на полесни решенија - многу е потешко да се биде атеист и да се соочиш со проблемите, отколку да си верник.

11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее

Хумор тест - ФАЛА БОГУ ШТО СУМ АТЕИСТ! :kez:

(сакаше виц за атеисти :) )

Disclaimer: Не сум атеист, но не ја наметнувам својата Вера на други, така да нема да одговорам на 11те причини :smir:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Koј е главниот проблем на атеистите?

Нема кому да се обратат кога доживуваат оргазам.



Ете ти виц. Преведувач еден :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
1. Нема докази дека постои бог - неколку илјади години никој не успеал валидно да докаже дека постои бог. Зошто бог се крие? Најверојатниот одговор е - затоа што не постои.
Нема докази ни дека Хитлер е мртов - веруваш дека уште е жив?

2. Бог е несфатлив - Што е бог? Само едно сведоштво на непознавање на нештата. Како она што е несфатливо, необјасниво, може да ни го објасни тоа што не го знаеме. Ако бог постои, кој го создал? Според повеќето од светите записи тој многу личи на човек, значи може да се сомневаме дека тоа и е.
Не знам дали си го прочитал текстов кога си го превел од некаде. Бараш создател на Создателот? You need some help, а имам еден човек што ќе ти држи терапии со попуст.

3. Религиските догми се во контрадикција со она што секојдневно ни се случува - Човекот знае дека ќе умре и нема ништо после смртта. Зошто да се обожува бог кој го казнил човекот само за еден грев, толку перверзно суштство кое создал човек, ама и јаболко за да го искушува. Зошто да се одбере оваа религија, а не некоја друга? Злото постои, а бог е сведок - пасивен е или немоќен? Страдање и смрт на деца - невини по дефиниција, зошто ништо не прави.
Од каде знаеш дека нема ништо после смртта? Си умрел па да знаеш? Имаш контактирано со некој починат па да ти каже? А прашуваш зошто да се обожува Бог, иако не’ казнил... Кога мајка ти не те пуштила да играш фудбал пошто било ладно надвор, или кога те казнила што си изел половина чоколадна торта пред ручек, не значи дека е перверзна како што го нарекуваш Бог за истата работа. Ако си ја прочитал Библијата, а чисто се сомневам, ќе знаеше за овие работи...

4. Она што го ветуваат религиите е преубаво за да биде вистинито - премногу лесно ни ветуваат се што ќе посакаме - вечност, да ги видиме повторно оние кои сме ги изгубиле, прошка за она што сме го згрешиле...
Појма да се немало... Која религија ветува вечност? Не знам што подразбираш под вечност, но општо кога ќе се рече вечност се мисли на вечно здравје и живот. Која религија го ветува тоа? Демек ако станам хиндуист, подолго ќе живеам или нема да умрам? Глупости на трета.

5. За да се чувствуваш слободен - да се нема илузии, кон која и да е догма. Да се одбијат готови решенија. Зашто да клечиш и да се понижуваш пред нешто чие постоење никогаш не е докажано е апсурдно, безвредно за Човек. За да не се биде манипулиран.
Ова не го коментирам пошо е ептен глупо. Ти препорачувам да прочиташ една многу убава книга: „Библија“ од група автори.

6. Поради негативното влијание на религиските организации - го поттикнуваат религискиот фанатизам и нетолеранцијата. Конзервативни се и против прогресот. Поради религиските војни и Инквизицијата. Христијанството учи на резигнација, на покорност. Сојуз со политиката за сопствен интерес на религиските водачи. Штетното влијание на религиите на секое општество.
Абе луѓе се убиваат меѓу себе за меѓи на ниви, за ограда на двор, за политичка определеност, па никој не рекол, да не веруваме во повеќепартиски систем, или во фер поделба на нивите.

7. Прогресот на науката - прогресот на науката секој ден отркива докази што ги објаснуваат појавите што човекот често им ги припишувал на божествата. Бог е оттурнат на маргините, таму каде што науката се уште не стапнала.
Точно, се повеќе работи, банални како оган, ги сметале за божество, но науката напредува и отфрла некои работи. Еве земи научно, простудирај ја теоријата за Big Bang. Ако се враќаш наназад ќе дојдеш до ќорсокак - Ако се настанало од една маса со неверојатно голема густина и маса, кој ја создал неа? Тука е Бог.

8. Има луѓе кои живеат добро, дури и без бог - Вербата спасува! Од што тоа спасува? Неверниците не се чувствуваат изгубени. Не им треба да бидат спасени. Бог нема практична употреба, не е потребен за да се биде среќен.
Има луѓе кои се среќни и без пари, но за повеќето парите ја прават среќата. Исклучоците ги земаш за пример, во недостаток на докази да не убедиш.

9. Поради хуманизмот - да се разбуди свеста дека основната грижа е човекот и иднината на човештвото, како тој да се направи задоволен, а не да се задоволува некоја илузија (бог)
Сакаш да кажеш, човекот управува се’ на светот, никој не може да го попречи, и човекот, и само тој, ја крои иднината на светот?
Господе, прости му, не знае што прави.

10. Да се биде свесен дека не се подлегнува на полесни решенија - многу е потешко да се биде атеист и да се соочиш со проблемите, отколку да си верник.
Значи атеистите се карактерно појаки луѓе, не се ослонуваат на ништо кога им е тешко и се најголеми борци што светот ги познава..... NOT!

11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее
И ова е причина да бидеш атеист? Полицајци од целиот свет, обединете се. Сменете ја професијата во пекари, така нема виц за пекари што е смешен да го насмее mALEFACTOr. Подобро ќе беше ова последново да не го напишеше, барем некоја будала може ќе се премислеше.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Koј е главниот проблем на атеистите?

Нема кому да се обратат кога доживуваат оргазам.



Ете ти виц. Преведувач еден :)
:D добар виц, ама знаеш што е иронијата во целава работа?
Тоа е "ГЛАВНИОТ" т.е најголемиот проблем на атеистите, а теистите имаат даааалеку поголеми. :toe:

btw ми се може бе. :D

Fantom_oh само едно ќе ти кажам НИ ЕДЕН ОДГОВОР НЕ ТИ БЕШЕ АДЕКВАТЕН. Прочитај ги уште еднаш репликите и ќе сватиш за што зборам.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
mALEFACTOr напиша:
Fantom_oh само едно ќе ти кажам НИ ЕДЕН ОДГОВОР НЕ ТИ БЕШЕ АДЕКВАТЕН. Прочитај ги уште еднаш репликите и ќе сватиш за што зборам.
Сфаќам многу убаво јас, само ти што имаш внатрешен проблем, наместо проблемот, напаѓаш се’ друго.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Сфаќам многу убаво јас, само ти што имаш внатрешен проблем, наместо проблемот, напаѓаш се’ друго.
Остана без зборови, вокабуларот си го заборавил во школската клупа па се фати за В-то.
btw што сваќаш човече кога ме прашуваш дали верувам во смртта на Хитлер. Кој го е*е Хитлер. Нема зашто да верувам во неговата смрт. Јас верувам во она што го гледам, она што ме опкружува секој дневно. А Хитлер никако не ми се вклопува во мојод дневен распоред. Јас зборам дека нема докази за постоењето на Бог. Она во кое многумина веруваат.
Смешна беше твојата споредба. Не сакам многу да се замарам, а можам останати 10 реплики да ти ги демантирам после кои ќе изгледаш само смешен пред останатите.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Фантом со одговориве сакаше да се напраиш многу паметен и воедно голем верник.Глупости изнапиша бе човече!

Инаку јас по убедување сум атеист, но ја почитувам христијанската вера, затоа што таа е традиција на народот и помага за зачувување на изворните народни морални принципи кај народот.Црквата колективно кај народот влијае политички, а индивидуално кај човекот духовно.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Ова сеа демек пропаганда за да се пребацат луѓето кон атеизам?:)

Секој си има своја (не)издржана причина поради која (не)верува во Бог. Не се потребни никакви „наметнати“ причини за да не се верува во нешто.

На крај краева, сите ќе дознаеме дали постои или не постои Бог. Само прашањето е кој ќе се чукне по глава и ќе зажали за (не)вербата.:)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Фантом со одговориве сакаше да се напраиш многу паметен и воедно голем верник.Глупости изнапиша бе човече!
Ниту сум некој голем верник, ниту се правев smartass, само посочив дека ова горе од mALEFACTOr е куп глупсоти.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
1. Нема докази дека постои бог - неколку илјади години никој не успеал валидно да докаже дека постои бог. Зошто бог се крие? Најверојатниот одговор е - затоа што не постои.

Da te prasham neshto:
1.Ja gledash li ljubovta kon tvoite roditeli? Od kade znaes deka gi sakas?
2. Ja gledash li bolkata koga te boli zab? Od kade znaes deka te boli?

Odgovori mi i ke gi doznaes i postoenjeto i verbata kon Gospod!
Ne si ja rezili ustata:nenene:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее
Да беше верник, немаше да ти го украдат голфот.


Башка, гарант кражбата е дело на некој атеист.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
1. Нема докази дека постои бог - неколку илјади години никој не успеал валидно да докаже дека постои бог. Зошто бог се крие? Најверојатниот одговор е - затоа што не постои.

Da te prasham neshto:
1.Ja gledash li ljubovta kon tvoite roditeli? Od kade znaes deka gi sakas?
2. Ja gledash li bolkata koga te boli zab? Od kade znaes deka te boli?

Odgovori mi i ke gi doznaes i postoenjeto i verbata kon Gospod!
Ne si ja rezili ustata:nenene:
Јас верувам во виша сила. Но не верувам во Господ како што некои го замислуваат. Верувам во љубов и болка затоа што и двете работи се осеќаат.

Да беше верник, немаше да ти го украдат голфот.


Башка, гарант кражбата е дело на некој атеист.
:D ова ти беше добро. Сепак тоа е само случајност и работа која се случува секојдневно.
btw душата ќе ми биде по мирна ако знам дека ми го украл атеист. ;)
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Јас верувам во виша сила. Но не верувам во Господ како што некои го замислуваат. Верувам во љубов и болка затоа што и двете работи се осеќаат.
I ljubovta kon Gospod se oseka...No se razbira za onoj koj moze da ja pocuvstvuvaa taa silna emocija, ne e za sekogo...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јас верувам во виша сила. Но не верувам во Господ како што некои го замислуваат. Верувам во љубов и болка затоа што и двете работи се осеќаат.
Оваа странава http://iluzionist.com.mk/ е твоја?

Најдов еден интересна статија: Дали Библијата е навистина Господов збор ?

на крај има напишано во статијата:На крајот од ова секој без сомнение може да каже, “Да, Библијата е навистина Господов Збор”.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom