Плински уреди

Член од
7 јули 2019
Мислења
46
Поени од реакции
107
Апаратчето за плинот во колата воопшто не свети, неможам да префрлам од плин на бензин и обратно. Апаратчето работеше претходно одлично и покажуваше точно колку плин има според точките. Дали е до апаратчето или нешто друго е во прашање? Прв пат откако имам кола на плин прави вака па доколку имал некој вакво искуство да сподели. П.С досега сум менал само сензор за плинот, ама тогаш апаратчето работеше само не се префрлаше од бензин на плин.
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
друштво имам ландиренцо на 1.4 мотор и на мали обртаи сецка и клима ко ке пуштиш ко да се мачи неколку секунди.Мајсторов што ми мењаше ламела ми вика дека со расплињачата има проблем и дека меша бензин со плин.Дали некој имал ваков проблем?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
друштво имам ландиренцо на 1.4 мотор и на мали обртаи сецка и клима ко ке пуштиш ко да се мачи неколку секунди.Мајсторов што ми мењаше ламела ми вика дека со расплињачата има проблем и дека меша бензин со плин.Дали некој имал ваков проблем?
Повеќе личи на клапна
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
друштво имам ландиренцо на 1.4 мотор и на мали обртаи сецка и клима ко ке пуштиш ко да се мачи неколку секунди.Мајсторов што ми мењаше ламела ми вика дека со расплињачата има проблем и дека меша бензин со плин.Дали некој имал ваков проблем?

За климата нормално е...1.4 е моторот па уште и на плин. Може да се направи да не се мачи толку ама нема да те бендиса колку ќе троши плин после.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
1593107243922.png

...еднаш се живее, штом се вози автомобил биди господин не ризикувај со плин, ако немаш средства вози велосипед!

 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Проблемот е тоа што во земјава околу 60% од возилата кои се возат на плин имаат неатестиран плински уред со приклучокот за полнење во гепек и сите тие претставуваат потенцијална опасност во сообраќајот. Еве одличен споредбен тест на 3 возила, едно без плински уред, едно со атестиран плин и едно со неатестиран плин, што се дешава кога ќе ги фати пожар: https://www.youtube.com/watch?v=h6Y9op5_Cmw
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Zdravo drugari. Edno prashanje. Imam Golf 5, 2008 godina, 1,4 benzin/plin. Atestiran i seto toa. Denes na sred vozenje kolata mi titna dva pati eden zvuk shto go pravi kako koga ke snema plin, a plin ima full. I na prekidachot kaj shto se menuva od benzin na plin i obratno, pochna da sveti ova portokalovovo svetlo. Svetat i zelenive sijalichki kako koga e na plin, ama ne e na plin, na benzin e zaprimetiv. Dali znae nekoj shto moze da e problemot i shto znachi portokalovava sijalichka? Screenshot_20200829_153620_com.android.gallery3d.png
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Сега ја видов темава па мора да си прашам што мислите за 1.2 tce 74kw 100hp рено клио грандтур на плин?
И дали да ја носам во новус? Најдобри ли се?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Се јавив во новус и мирекоа дека за мојата кола ќе кошта 390 евра само не ми кажаа кој производител.. А пк плимонт ми дадоа повеќе опции од кои најскапиот му е 600 и нешто евра италијанско производство и некои од 500 евра полско и двете имљат некој систем и имаат поскапи и поевтини цени за 40 50 евра со некој систем плус... И ми кажаа и они за некој 390 евра бугарско производство... Што мислите?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Се јавив во новус и мирекоа дека за мојата кола ќе кошта 390 евра само не ми кажаа кој производител.. А пк плимонт ми дадоа повеќе опции од кои најскапиот му е 600 и нешто евра италијанско производство и некои од 500 евра полско и двете имљат некој систем и имаат поскапи и поевтини цени за 40 50 евра со некој систем плус... И ми кажаа и они за некој 390 евра бугарско производство... Што мислите?
Плинекс дрво декор ... ловато италијански
Имаш делови за ловато најкористен уред е
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Се јавив во новус и мирекоа дека за мојата кола ќе кошта 390 евра само не ми кажаа кој производител.. А пк плимонт ми дадоа повеќе опции од кои најскапиот му е 600 и нешто евра италијанско производство и некои од 500 евра полско и двете имљат некој систем и имаат поскапи и поевтини цени за 40 50 евра со некој систем плус... И ми кажаа и они за некој 390 евра бугарско производство... Што мислите?
Imam 1.4tce i polskiot ured od plimont. Ti tvrdam deka za toj motor nema da zgresis so uredot. Ac stag se strasno kvalitetni uredi koi ne se tolku iskomercijalizirani kaj nas

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Imam 1.4tce i polskiot ured od plimont. Ti tvrdam deka za toj motor nema da zgresis so uredot. Ac stag se strasno kvalitetni uredi koi ne se tolku iskomercijalizirani kaj nas

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Tce нели е директ вбризгување?
Колку чини уредот и дали троши и бензин истовремено и колку
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Jas zboram za 1.4tce ti za 1.4tsi. Razlicni proizvoditeli i razlicni motori

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
здраво, интересна рубрика за совети и помош
Неко да има искуство со Торели уред, имам Астра 1,8 на плин работи на бензин не.
или со друг уред но ист проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom