Плински уреди

Член од
9 август 2011
Мислења
18
Поени од реакции
2
Да не знае некој плинар во керамидница иво некој ваљда таму работи каде точно се наоѓа во керамидница, некој што знае да пише
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Имам Citroen C3 1.2 PureTech 83hp со вграден Landi Renzo плински систем во Плимонт, потрошувачка на плин ми е 8.3л/100км дали тоа е нормано за таа кубикажа и коњажа на мотор?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако е тоа градска одлично е, ако е на отворено е само ОК, макар да пак нормално е, не може исто плин и бензин да троши, плин секогаш повеќе е, ако сакаш да не е спора ко желка колата.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Ако е тоа градска одлично е, ако е на отворено е само ОК, макар да пак нормално е, не може исто плин и бензин да троши, плин секогаш повеќе е, ако сакаш да не е спора ко желка колата.
Тоа е комбинирана потрошувачка мада повише на отворено.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Нормално е друже...дури и со матиз од 800 кубика, испод 6-7 комбинирана тешко...а во град и матизите одат по 8 л. бензин...плин 9 нагоре.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Нормално е друже...дури и со матиз од 800 кубика, испод 6-7 комбинирана тешко...а во град и матизите одат по 8 л. бензин...плин 9 нагоре.
Кои се најчести фактори за зголемена потрошувачка на плин?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ладно време, кратки релации, и самото тоа што плинот има 30 - 40 % проценти помала енергетска вредност по литар, па аналогно на тоа треба да троши моторот до 30 - 40 % повеќе литри плин него бензин за да ја има истата снага...

Искрено ја да сум на твое место не би се замарал за цитроенот нормално е толку да троши дури и многу добра бројка е тоа: мислам ако појдеш на сервис ќе ти најдат “дефект“ за да ти ги земат парите, тоа да.


Исто да ти кажам дека не секогаш помала кубикажа е еднакво на помала потрошувачка...послаб е моторот и повеќе се гази педалата за гас за да се движи во сообраќај кој е динамичен..па поради тоа се анулира ефектот на мала кубикажа особено ако е потешка колата, не знам колку кг е цитроенот ама тешко дека е испод 1000 - 1100 кг. што за градско возило со 1.2 литри мотор атмо мотор бензин не е малку.
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Dali ima nekoj iskustvo so vgraduvanje na plinski sistem na Skoda fabia 1.0mpi 60ks 2016 godina
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Каков плински уред да ставам на возило Тојота Корола 1.6? Ловато, Стаг или? Искуства?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Sakam da prasam dokolku seuste e ziva temava, za plinski ured landirenzo, kolku e zivotot na injektorite, na kolku km treba da se menuvaat membranite na rasplinjaca?
Автоматски споено мислење:

Имам хјундаи и30 1.4 со инсталиран плински уред. Во последно време кога моторот е ладен тешко пали, откако ќе запали работи перфектно и пали чакмак. Го возев на бензин за 3 дена колата се врати во нормала си пали веднаш. Го префрлив на плин, проблемите повторно се појавија. Проверен е ECU, нема грешки, проверено кај плинар ставен на компјутер сите параметри се во ред. Ве молам за мислење или совет.
Istiot problem i jas go imam, mi rekoa rasplinjacata bilo, trebalo da se promenat membranite i plinskiot ventil isto mi vese za menuvanje.
 
Последно уредено:

enko2974

Premier Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
13 декември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Не се исплати веќе плинот со оваа цена моментална,бензин троши помалце,плин повеќе и исто му доаѓа во помината километража,тестирано.

Поздрав,
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Кордоба 1.6 55kw 1998 плин на дизна, каков акумулатор би бил најдобар...... има голема понуда разно разни карактеристики, кој би бил најадекватен
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Дали е паметно на нова кола купена од салон (Форд Фокус 1,5 2021год.) со поминати 1000км до сега да се стави плински уред? И доколку да кој се најдобри?
Претходно на старата имав ставено плински уред(во Плимонт) и ми се јавуваа проблеми со пумпата за бензин (2 пати ми се расипуваше па морав да ја менувам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom