Плински уреди

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Чисто се сомневам дека на кола од 2021 може некој да и вгради плин кај нас...а дури и да може ќе биде ептен скапо и ќе ја изгубиш гаранцијата.


Инаку не е паметно воопшто, на модерен мотор ако ставиш плин нема да трае долго забавата.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.197
Поени од реакции
3.579
Дали е паметно на нова кола купена од салон (Форд Фокус 1,5 2021год.) со поминати 1000км до сега да се стави плински уред? И доколку да кој се најдобри?
Претходно на старата имав ставено плински уред(во Плимонт) и ми се јавуваа проблеми со пумпата за бензин (2 пати ми се расипуваше па морав да ја менувам)
1.5 ti-vct e atmosferski 3cilindri. 123ks, motor koj, ima vnatre do radilicata teg, koj vrti i do pravi mn, mojken/starten sum go vozel i na lpg, mozes da mestis, e sega dali sekoj sistemnke odgovara toa e dr, ovoj sto go vozev imase lpg tech so obd konekcija
A toa so pumpata se resava so vremensko rele koe ke ja iskluci pumpata primer 1min,otkako od benzin ke prefrli na Lpg.
No tuka ima i mal problem potoa koga ke snemas Lpg i ke prefrli na benzin ke ima malo seckajne....
Eve slika od uredot, i + kapalka imase
 

Attachments

Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Дали е паметно на нова кола купена од салон (Форд Фокус 1,5 2021год.) со поминати 1000км до сега да се стави плински уред? И доколку да кој се најдобри?
Претходно на старата имав ставено плински уред(во Плимонт) и ми се јавуваа проблеми со пумпата за бензин (2 пати ми се расипуваше па морав да ја менувам)
Za toa so pumpata i tatko mi menuvase, ama mislam deka rezervoarot go ostaval ne dovolno poln so gorivo i za toa se sluci toa, jas vozam na plin isto i sum nemal problemi so pumpa, ama sekogas do pola mi e rezervoarot so benzin.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Dali ako ima zapusuvanje na plinskite dizni, se javuva problem so palenje, kako palis pa gasi pa se ceka da poraboti da se zagree pa posle tek moze da se vozi.
I dali moze da se cistat plinski dizni, kade go pravat i kako?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Zdravo drugari. Edno prashanje. Imam Golf 5, 2008 godina, 1,4 benzin/plin. Atestiran i seto toa. Denes na sred vozenje kolata mi titna dva pati eden zvuk shto go pravi kako koga ke snema plin, a plin ima full. I na prekidachot kaj shto se menuva od benzin na plin i obratno, pochna da sveti ova portokalovovo svetlo. Svetat i zelenive sijalichki kako koga e na plin, ama ne e na plin, na benzin e zaprimetiv. Dali znae nekoj shto moze da e problemot i shto znachi portokalovava sijalichka? Прегледај го приврзокот 264285
Mene slicno mi se ukljuci alarmot koga trebase na plin da prefrli kako da nema plin a imav pun rezervoar i ne mozese da prodolzi na plin, mi rekoa diznite mi bile zapuseni, ednata kompletno bila i gi meniv deneska pa ke vidam kako ke bide, vaka poubavo zvuci kolata i raboti poramnomerno
 
Член од
20 август 2022
Мислења
9
Поени од реакции
5
Дали имате различна потрошња на плин во зависност од бензиска пумпа?
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Дали имате различна потрошња на плин во зависност од бензиска пумпа?
Да,поготово од ко почна да поскапуваат горивата...Е сега не сум сигурен дали потрошувачката е поголема или литражата на плин е помала од она што го пиши на пумпата и шо го плаќаме...Со плин од Лукоил најмалку км поминвам...
 
Член од
20 август 2022
Мислења
9
Поени од реакции
5
Да,поготово од ко почна да поскапуваат горивата...Е сега не сум сигурен дали потрошувачката е поголема или литражата на плин е помала од она што го пиши на пумпата и шо го плаќаме...Со плин од Лукоил најмалку км поминвам...
Мене ми троши скоро исто лукоил и макпетрол, но ставив од Црна Река, ме излажа цената дека 43 денари а сегде е 50. Потрошња добив дупла.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Мене ми троши скоро исто лукоил и макпетрол, но ставив од Црна Река, ме излажа цената дека 43 денари а сегде е 50. Потрошња добив дупла.
Staviv vo Lukoil 30l i so toj plin pominav 250 km znaci 12l na 100 km..Na Makpetrol 20l pominav 186 km znaci okolu 10,5l na 100 km...
Vo Albanija pred granica staviv 30l pominav 350 km,(aj ke recime deka na otvoreno pomalku trosii pa zatoa,mada ne mozes da vozis so 4 ili 5 brzina po krivinite Sv.Naum)
Suma sumarum,plinov e za nikade,nekade poveke nekade pomalku...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Мене ми троши скоро исто лукоил и макпетрол, но ставив од Црна Река, ме излажа цената дека 43 денари а сегде е 50. Потрошња добив дупла.
ем
И мене многу ми потроши на Црна Река. А само што ја зедов колата, мислев нешто не е во ред со плинскиот уред. Згора на тоа исфрли и грешка на OBD, p1220 - no or poor response to the accelerator pedal
 

Kutivce

Super Сasual Dating Actual Women
Член од
7 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
13
Дечки за автомобил, колку трае А-тестот на плински ред . Ми спомнаа дека траел 10 години во МК, за во Грција 5 години. И потоа требало да се смени плинската боца и повторно да се прави атест. (барав по „интернетов“), ама веродостојно слабо...
Некој инфо, така ли е, не е така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom