Плински уреди

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.759
Поени од реакции
4.254
Интересна тема. Јас ставив плин негде пред 6 год. Колата ми е од салон а ја возев на бензин негде до 40к километри. Сега имам 110к. Значи 70 000 сум поминал без никаков проблем. Немам капалки глупости, Ловато систем. Европските коли се многу поиздржливи на плин него јапонските. За јапонските смрт било плин барем така викаат статистиките. Еднаш разговарав со таксист имал иста како мојата, исти мотор и година, само што тој одма го вградил и поминал 350к километри.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.676
Поени од реакции
10.825
Интересна тема. Јас ставив плин негде пред 6 год. Колата ми е од салон а ја возев на бензин негде до 40к километри. Сега имам 110к. Значи 70 000 сум поминал без никаков проблем. Немам капалки глупости, Ловато систем. Европските коли се многу поиздржливи на плин него јапонските. За јапонските смрт било плин барем така викаат статистиките. Еднаш разговарав со таксист имал иста како мојата, исти мотор и година, само што тој одма го вградил и поминал 350к километри.
кога веќе збориш кажи за што кола се работи
 
Член од
22 август 2016
Мислења
45
Поени од реакции
9
На корса 1.0 каков плински уред да ставам?Дали се исплати?Потрошња колку е има ли некој искуство?
 
Член од
11 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Molam za mislenje...pezo 207 2010 godina so fabricki vgraden plinski sistem BRC.problemot e toa sto kolata raboti samo na benzin I voopsto ne prefrla na plin.sovet...?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Здраво на сите , барам мислење и искуства за да вградам плински уред. Се работи за BMW 530ix 2006 258hp , се расрашав на тој мотор може да се вгради плин, дали некој од вас има вградено на овој мотор плин и искуства? доколку нема што би ми препорачале кој тип на уред и мајстор се разбира, барам нешто поквалитетно ....
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,
Кога ќе ја запалам колата (на ладен мотор), моторот треси и како да се мачи, а кај ауспухот се слуша нерамномерното брчење и исфрлка капки бензин. Ако тргнам да ја возам, моторот се гуши (не прима гас) или трокира. После 1-2 минути работа, почнува да се стабилизира и потоа е во ред.
Инаку ставив плин пред 2 месеци и чувствувам разлика во однесувањето на колата (се работи за Mitsubishi Colt 1.33). Кога ќе згазнам на кумплуг, моторот како да потскокнува, а истото се случува и кога ќе ја пуштам гаста во 2ра или 3-та брзина.
Ако некој знае што би можело да е проблемот со тресењето на моторот, би му бил благодарен ако сподели.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
54
Поени од реакции
11
Здраво,
Кога ќе ја запалам колата (на ладен мотор), моторот треси и како да се мачи, а кај ауспухот се слуша нерамномерното брчење и исфрлка капки бензин. Ако тргнам да ја возам, моторот се гуши (не прима гас) или трокира. После 1-2 минути работа, почнува да се стабилизира и потоа е во ред.
Инаку ставив плин пред 2 месеци и чувствувам разлика во однесувањето на колата (се работи за Mitsubishi Colt 1.33). Кога ќе згазнам на кумплуг, моторот како да потскокнува, а истото се случува и кога ќе ја пуштам гаста во 2ра или 3-та брзина.
Ако некој знае што би можело да е проблемот со тресењето на моторот, би му бил благодарен ако сподели.
Тоа што исфрла капки од ауспухот е конденцација и не е ништо страшно.
Кај монтираше плин?
.
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Плинмонт - Битола.
update - денес ми светна жолтата сијаличка за проверка на моторот.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
648
Поени од реакции
619
Сијаличката за моторот (Check engine) оди заедно со плин ко гас со гаќи. Сто пати да ја исгасиш (а се гаси на дијагностика) сто и еден пат ќе светне, така да не вреди да се замараш за тоа.

А тоа што ти капе бензин низ ауспух дефинтивно не е нормално, ако моторот е добар со добра компресија.
 
На врв Bottom