Пешаци дивеат по скопските улици

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ја знам таа раскрсница.Минимум 10 пати избегнав удар од кола.Верувај ми, семафорот е хаос.Само што ќе тргнеш на зелено, за 3 секунди е црвено.Мислам дека истава ја даваа и на Зевзекманија.Не е крив човекот, туку семафорите.А можно е и да се поправени во меѓувреме, оти цел месец не сум била за Скопје.
Семафорот од кога го памтам е таков, а роден и израснат во Скопје сум.
Со оглед на фрекфентноста на таа раскрсница мора некако поинаку да се реши тоа за пешаците, може не е баш најсјајно и естетско решение, ама таму дефинитвно треба да се направи подземен премин кој ќе излегува со скали кон сите 4 страни.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
А да стојат совесните на пешачки? Каде е сообраќајната култура? Див запад...
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Па покатастрофална работа од Скопските сообраќајници немам видено... Ни шофери ни пешаци ко шо треба.. дива лига упм.. заради то ми е мило шо не живеам Скопје..
Само еден ден шо бев дојден таму се изначудив од работите шо ги видов.. од коли шо шибаат преку 100тка по улици, пешаци шо си играат со живото, општ неред во сообраќајниците, коли кои возат пола на тротоар а пола на улица ( ќе ме згазнеа на тротоар за малце ), и такви ми ти работи... :toe:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Јас секој ден си жртвувам живот да преминам улица за накај дома да си одам дека кај мене нема семафори, а има пешачки и ке отидам до кај него и пак пола саат чекам додека не се собере цела колона на коли од семафорот што е после мојата улица па тек тогаш да поминам. Иначе да има секакви будали и пешаци, а и возачи
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Кога нивото на однесување на луѓево е ниско не се надевајте дека нешто ќе се промени. Да ека не се само и тие криви туку и полицијата како и градот. На некои улици кај што постојано поминувам на пешачки возачите би помислиле дека проаѓам на диво што се вика само поради тоа што кај нас улиците ги обележуваат еднаш во 2 години со некоја лоша боја и одма ја снемува што не можеш да видиш дали има пешачки или нешто друго. А за семафорине особено оној таму кај градска им се поебани. Така да таму ништо не би ме зачудило.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
sobracajot ni e haos....majka mi ja udri kola na trotoar be i 19god soferkata izbega no ja fatija i se vadese deka i istrcala pred kola.dobro i da istrcala sto bara da vozi na trotoar so 60km,odgovorot bese brzala na rabota.ne e za sekoj kola pogotovo ovde vo skopje koga site znaeme deka osnovna sobracajna kultura nemame.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Многу интересна тема за разговор, многу е лесно со кола се возиш и се ти смета на патот додека не стигнеш до целта.
Ама ај малку разгледајте каде се се паркирани возила, паркирани на сите тротоари. И каде пешакот трба да помине? Да оди преку колите?
Еве јас на пример кога одам пешки поголемиот дел од патот го поминувам на улица, а не на тротоар бидејќи неможам да одам по тротоар и тука јас мора да се тргам од коли да пазам да не ме згазат, а да не правиме муабет кога врне и има вирчиња. Тогаш е уметност да останеш сув.
Друг муабет се пешачките каде никој жив не ти застанува сите негде брзаат, како да пешаците не брзаат негде да стигнат па некој јунак ќе се појави и ќе помине па мораат да кочат.
Јас на пример поминувам преку улица кога имам можност бидејќи знам дека на пешачки треба да чекам 15 мин да застане некој.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Една денешна случка буквално ме испровоцира за ваква тема. Полицајци, ве молам објаснете кој е, а кој не е во право и како да се реагира.
Денес проаѓав на една од најфреквентните скопски раскрсници, ја знаете, онаа кај градска болница и собрание. Возам по средна лента и за мене е зелено па си проаѓам. По лева лента вози уште една кола. Логички, ако за мене е зелено за пешаците што треба да ја поминат улицата е црвено. Така бар ме учеа :toe: Е видиш, пешаците тоа си го игнорираат. Цела багра си тргна, а човечето го гледам и јас од кола дека е црвено. Видов, не видов, прикочив. Колата што возеше по лева лента си пројде, како што и би се очекувало, зелено му е на човекот, а тие што се на пешачкиот што мајка бараат таму ако за нив е црвено? Кој тука прави прекршок? Нејсе, колата пројде и баграва продолжува, ја поминува левата лента, видов, не видов, застанав. Еден господин што ја влечеше во целата таа гужва на сред улица својата отприлика 10-годишна ќеркичка, уште почна да ми се дере од надвор да си продолжам, што застанувам? Си тргнав. Кога ке му ја утепа скраја било некој ќерката пошто он ја пика во сред гужва заради негови хормони, кој ке биде крив? На 50 метри понатаму господата џандари го застанаа типот што помина и уште незастанат почнаа да му шкрабаат казна. Ни крив ни фолжен, само затоа што си помина прописно на зелено. А тие што се мотаа на сред раскрсница и уште само кафе им фалеше, никому ништо. Камо казна за нив?Или сега сила им се даде со драконскиве казни за шоферите па ке збеснуваат по улици?
Навистина молам за мислење од полицајците на форумов. КЕ ИМА ЛИ КАЗНИ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ПЕШАЦИ???????????????
Нема да има.

На семафорите на рекорд, за колите зелено е 2 минути, а за пешаците - 5 секунди.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ма немојте вака ви се молам, не ли пешакот увек има преднос на пешачки премин...??!
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ако нема семафор пешаците имаат предност на пешачки али тоа што најмногу ме нервира е што 98% од случаите застанувам ако видам некој да чека да премине али сега јас застанувам и тој/таа стои и си гледа на страна, покажувам со рака за да помине и пак си седи ко муле, тргнувам јас со колата кога веќе гледам дека не поминува и он/она во исто време и на крај се буни...
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Една денешна случка буквално ме испровоцира за ваква тема. Полицајци, ве молам објаснете кој е, а кој не е во право и како да се реагира.
Денес проаѓав на една од најфреквентните скопски раскрсници, ја знаете, онаа кај градска болница и собрание. Возам по средна лента и за мене е зелено па си проаѓам. По лева лента вози уште една кола. Логички, ако за мене е зелено за пешаците што треба да ја поминат улицата е црвено. Така бар ме учеа :toe: Е видиш, пешаците тоа си го игнорираат. Цела багра си тргна, а човечето го гледам и јас од кола дека е црвено. Видов, не видов, прикочив. Колата што возеше по лева лента си пројде, како што и би се очекувало, зелено му е на човекот, а тие што се на пешачкиот што мајка бараат таму ако за нив е црвено? Кој тука прави прекршок? Нејсе, колата пројде и баграва продолжува, ја поминува левата лента, видов, не видов, застанав. Еден господин што ја влечеше во целата таа гужва на сред улица својата отприлика 10-годишна ќеркичка, уште почна да ми се дере од надвор да си продолжам, што застанувам? Си тргнав. Кога ке му ја утепа скраја било некој ќерката пошто он ја пика во сред гужва заради негови хормони, кој ке биде крив? На 50 метри понатаму господата џандари го застанаа типот што помина и уште незастанат почнаа да му шкрабаат казна. Ни крив ни фолжен, само затоа што си помина прописно на зелено. А тие што се мотаа на сред раскрсница и уште само кафе им фалеше, никому ништо. Камо казна за нив?Или сега сила им се даде со драконскиве казни за шоферите па ке збеснуваат по улици?
Навистина молам за мислење од полицајците на форумов. КЕ ИМА ЛИ КАЗНИ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ПЕШАЦИ???????????????
Овие семафори се мислам најгрдите во градот. Така да кој поминал знае дека и да фатиш кога се пали зелено три чекори и пак е црвено за пешачи. И да трчаш не е изводливо да поминеш цела улица на зелено. Така да најверојатно ни пешаците не биле криви
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
И со семафор и без ако е некој на пешак на пешачки премин има предност и возачот е должен да го пропушти.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Стока е тоа. Исто ко крави кога пренесуваат по улица така и пешаците во крда поминуваат.
Љубоморни се дека ти имаш кола, а тие не, па се маткаат што е можно побавно.
Особено пензионерите. Добро бе немаат деца, внучиња да им купуваат, мора ли и тие да излегуваат?

Пешаци, движете се по паркови и тротоари и пешачки зони, не минувајте улици. Демек нешто важно и интересно има од другата страна.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
140
Поени од реакции
8
I pesacite se ucesnici vo soobrakajot, i stvarno ima nekoi sho se vlechkaat kao mrtvi puvala, i toa namerno, obichno gi pcujam takvite, ali gi propustam, sho da praish toa e.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
не да дивеат, крајот веќе не им се фаќа. пред некоја вечер со моите бевме до бујото во пинтија (што мајка барале да се преселат таму) и на враќање еден дечко се симнува од автобус, не гледа ни лево ни десно и почнува да преминува улица. беше околу 8 саат навечер и веќе сосема темно, а во тоа "цивилизацијата" нигде осветлено. за среќа татко ми сврте на време, а фраеров уште нервозен мавна по кровот на колата. кај крив, кај се сили :uvo: 90% од пешаците се такви, преминуваат улица кај сакаат, пешачки има на 50 метра подоле, они баш таму ако решиле да поминат, ќе поминат и на сред улица. особено кај градска и на рекорд најидиотски поминуваат луѓево. ко да не чуле за пешачки и семафори, се пикаат насекаде. ќе згазиш некој што сам се пикнал под кола и на крај ти крив ќе искочиш :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom