Пенкала

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
samo ednas vo zivotov imam imano mn ubo penkalo(mislam na nadvoresen izgled)ne bese od zemjava od stranstvo znam deka go kupiv i bese taka srebreno ko crno mn bese ubo be a inace NONSTOP sum so mastilo po raceve ..
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не ми е важно многу како ќе изгледа пенкалото, ама сакам да пишува убаво, мразам кога се размачкува цела хартија со мастило. Немам навика да купувам скапи пенкала, многу често ги губам или ми ги „здиплуваат“ и тешко задржувам во себе едно пенкало повеќе од една недела.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Сум имала неколку пати убави, скапи пенкала, кои ми ги давала мајка ми. Но јас, како дете секогаш сум ги расипувала.. Одамна немам такво убаво пенкало
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
за мене пенкало е пишува-непишува, толку сакам од пенкало, а дали е убаво или не не ми е гајле.....иако поубаво е да си пишуваш со убаво пенкало, ама тоа ке биде кога ке станам директор :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Користам обични пенкала меѓутоа голем дел од поскапите пенкала како од Мон Блан имаат вредност помеѓу колекционери зошто се рачна изработка и уникатни не верувам дека имаат некаква применета вредност
Онака за илустрација имам видено Мон Блан од 12000 долари јас не би го зел во рака да се потпишам
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
кога ќе ми текне пенкало многу се нервирам.... секој ден купувам обични пенкала од 10 денари.. по можност и од 5 ден ако има..зш ми ги крадат секој ден.. така да купувам нај ефтини пенкала што постојат.. за дома имам едно железно.. министерски стилл :vozbud:
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Ммм, многу сакам убави пенкала. Мислам, убаво-пишувачки пенкала. Не ми е битно како изгледа, сакам да пишува тенко, лесно да остава трага - без да стискам, и да пишува темно сино. Немам некое скапо пенкало, фетиш ми е да изнаоѓам „Д.О.О. ХУ“-пенкала што пишуваат совршено по мој критериум. Изузетно многу ги мразам 10 денарските, пишуваат дебело, премногу светло сино и треба да стискаш у пм.
Си имам навика да „позајмувам на неодредено“ пенкала што ми се свиѓаат, дури и во алманах ми го ставија тоа. Што да правам, стално некој друг има совршено пенкало!

Само.. имам еден проблем. Многу брзо ми престануваат пенкалата. Развив теорија дека ме фатила некоја клетва - ми престануваат зошто многу ги крадам. Што не верувам дека е сосема точно (А). Како и да е, во последно време толку брзо ми престануваат сите, што од брзање и итност почнав да се задоволувам со екстремно лоши пенкала. :/
 
D

dh00|

Гостин
баш ми е гајле шо пенкало користам...се додека вади некоја трага...добро е:pos2: најубави ми се тие од 10 ден.:pipi:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.563
Кај мене пенкало нема врска какво е,и онака секој ден купувам различно пенкало бидејќи секојдневно ги губам. Мене ако ми дадат Мон Блан да чувам за 5 минути ќе го снема :toe:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Ич не се умарам,не ни купувам не ни носам у школо нишо.Какво ќе дадат такво,најважно да пишува.:smir:
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
69
Ептем се радвам на убо пенкало ко ќе си најдам. Најчесто сакам некој тенки ама тешки. И мината да им е тенка со темно мастило.. Ах.. мераци. Порано пишев со пенкало кое ќе ми се најдеше прво при рака, секој ден нашкола со друго пенкало и слично, ама последниве година-две ќе си најдам едно пенкало и ко очиве си го чувам:pipi:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.231
Поени од реакции
45.361
На Шнајдери и Паркери потпрднувам од радост, Имам дома бајаги и ги чувам ко очи.
Исто така сакам пенкала што се поткршени доле кај мината и целата шантра у пишување, не знам како е можно ама од такви пенкала вадам најдобар ракопис(кој иначе го дешифрирам со саати).Исто поштувам и тенкоминци многу. : )
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
фанатик сум за моливи и пенкала, си имам две среќни пенкала, за испити, иначе ги обожавам Шнајдер, најубаво пишуваат, сакам пенкала со интересен дизајн и во различни бои!
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
За нашколо користам обични пенкала од 10 денари или подароци од некои си фирми. А, дома имам прилично голема колекција на скапи пенкала. Последно ми купија за роденденот прилично скапо пенкало и тешко истовремено и уште не сум го отворила, жал ми е да го трошам.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Какво сака нека е пенкалото само да пишува тенко
 

Kajgana Shop

На врв Bottom