Пенкала

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
пенкало само со темно мастило иначе оние едни што одвај пишуваат и бледо мастило шти имаат ги џиткам или во доброволни цели ги давам.Али у суштина најубаво ми е со тенкоминец да пишувам само веќе не се продаваат мини:vozbud::vozbud:
 

tienly

Robbie, one and only!
Член од
6 октомври 2007
Мислења
60
Поени од реакции
5
Си имам тертип со пенкалата. Поточно, користам налив перо Mont Blanc модел Noblesse Oblige од 1995.
Имам и Rexpen некој модел од `70-тите од дедо ми, Parker исто така, Senator, и едно релативно непознато Tchibo, кое многу ме задоволува.
Пишувањето со нив има за мене некоја посебна убавина, некое посебно чувство.
Ова е Мон Бланот, ист како мојот:
Mont Blanc викаш од 1995, па башка и Noblesse Oblige па некако како исто пенкало да сме користеле. Презадоволен сум од пенкалото, а го најдов онака во некоја кутија во стварите на дедо ми.
 
Член од
29 јули 2007
Мислења
71
Поени од реакции
3
alergicen od penkala sum jas pak :) inace koristev ako mi daese nekoj drugar ili profesorot nikogas ne nosev jas
 
K

kalimer0

Гостин
Мој критериум за добро пенкало: да пишува тенко но не бледо (тенок болд) и пенкалото да биде дебело. Да има по можност гума за добро држење и лесно да се лизга по хартијата за елегантно пишување :)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.461
Поени од реакции
6.671
Уште од средно купувам и си пишувам само со ЗЕЛЕНИ пенкала ! Си имаме посебна конекција ... :D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Имам и јас среќни пенкала, и пенкала за кои давам и по 100-200 денари, а најголем мерак ми прави кога пишувам до крај сонего, односно додека не го потрошам до последна капка мастило :D :D
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Сакам убави пенкала- метална изработка, имам некој култ кон нив. Особено сакам налив перо, а и полесни се за менување мастило.
Од боите сакам да биде темно плава; сребрена или некоја црно-златна комбинација.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Шиткам пенкало Паркер Миднајт Блуе 1997 година фулл паковање ганц ново....
цена понудете вие
слики ќе ви пратам на заинтересираните
 
K

Kitsune

Гостин
Моментално користам Сенатор венетиа налив перо и сум задоволен од истото.

Кај хемиските пенкала ми е важно убаво да ми пишува, со убави темни бои, а не некое бледо со микроскоп да не можеш да прочиташ.

Кога бев основно ми беше хоби да собирам пенкала со интересна и необична форма.
Имав едно многу убаво со гола жена кога го гледаш од еден агол, кога ќе свртиш од спротивен агол истата жена облечена во бикини.

Постојано им правев некаков ремонт на пенкалата, од 2 или 3 различни ќе направев едно поубаво.
Имав едно што беше направено како оние големите федери и можеше да се витка и не се кршеше.
Исто и едно дрвено имав, симпатично.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
710
Поени од реакции
333
Од пред некое време има едни мини (цевчиња) за пенкала со гел-мастило. Поскапи се ама преубаво пишуваат.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас користам pininfarina, совршен дизајн, ги има и кај нас онлајн, околу 50 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom