Пенкала

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Хех, како и за сите други ситници во животот, така и со пенкалата... комплицирам.

Не дека сум некој колекционер на пенкала. Сум бил, кога бев помал имав милион, па некои од нив сеуште си стојат во посебен пакет. Имам МНОГУ... плус 3 кутии со по 100(неотпаковани од фирмата). Бог знае колку сум загинал/ми украле. Знам само дека имам подарено 2 кутии(2x100), знам да ценам подарок од некој, знам дека треба да си ги чувам и знам дека постојано си имам пенкало при рака.

Во мојата колекција има од најобични пенкала купени од книжара, до Rexpen кој ми го подари татко ми(него му го подари дедо ми), потоа имам уште еден REXPEN со полнач(некаде сум го забаталил по фиоки), имам неколку магични(магични во смисол можат да се бришат и сами избледуваат(подарок од Франција). Многу ми беа интересни тупурчињата, инаку станува збор за пенкала кои беа со радиус од 4-5 cm, закон едвај се држеа во рака. :) А истотака имам и пенкало долго 19 цм.
На поклон добив пенкало кое го користи и претседателот на Македонија(пријател на татко ми, кога печателе пенкалата за претседателот направиле копија плус, па имаВ и такво, како по обичај и тоа ми го украдија) .
Имам пенкало со вграден часовник, со аларм... германско, имам позлатено Monte Lema(мислам дека е швајцарско) и сега што добив на поклон од новите REXPEN.

А да, кога сме кај рапитографите чував еден од прадедоми, кој го купил со првата плата во Њујорк и јас идиотот, го однесов на училиште и ми го здиплија. :mad:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Не ми е битно,важно да не пишува бледо,да биде тенко.
А по ќеф ми одат црните мастилни пенкалца,од 0.5,и така секогаш пишувам во сино-црна комбинација,го пишувам со црно тоа што мислам дека е важно,па така да,црното го ставам во ви ај пи.:)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
не ми битно!доволно е убаво да пишува!всушност тоа и му е задачата!нели?а мрзам пенкала кои многу мастат и кога цела рака ми е со мастило!е тоа ме нервира!
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Kolku sakate ubavi penkala?
Kolku koristite ubavi penkala?
Kolku obrnuvate vnimanie na toa?
Mojot odgovor e mnogu! I toa e eden od podarocite shto najmnogu me raduva, chak duri i si imam srekni penakla, i najsikreno go gledam so potcenuvanje nekoj ako neshto mi napsihe da recheme so penaklo od onie '3 za 20' shto se! Nekako mnogu odvratno mi deluvaat!
I dajte da vidam shto korisite!
Predhodno imav ubav Parker ama go dadov poklon, a sega si go imam srebreniot 'Senator'- Venetia Rollerball
http://www.senatorpen.com/set_execpens.html

Samo bez reklamata od Ferarri!
Мммм зависи што подразбираш под убаво пенкало. Мене многу ми е битно пенкалото, само што убаво за мене е ако пишува некако убаво, мазно, не знам како да го опишам филингот, кога ли лизга по листот. Најчесто имам едно пенкало што го користам додека не се потроши, а ако не дај боже ми се изгуби наредните два дена сум во депресија поради него.:nesum: И никогаш не ја менувам мината, туку целото пенкало и мрзам кога ми земаат, а не ми враќаат пенкала пошто емотивно се врзувам со нив. Па уште и пред писмена ако нешто му се деси...:nesvest: Знам дека е тапа тоа, али уште од многу многу порано се приврзувам за пенкалцата мои мили и драги.:kesa:
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Пенкало како пенкало,не ми претставува нешто посебно.Најбитно ми е да пишува тенко и убаво,за да не ми бидат измачкани цели дланки со мастило после тоа:)Како помала кога ги купував,сакав да бидат што е можно пошаренки и миризливи.Никогаш не сум гледала која марка било пенкалото и дали е некоја попозната:nenene:Еднаш знам татко ми ми донесе од странство некое такво убаво пенкало,ама јас успеав да го расипам за два дена:kesa:и го чував некое време такво разглобено целото и после го фрлив:icon_lol:
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Sakam naaajobicni a najvekje onie standard studentski zolti so sino kapace..mislam ne se standard studentski ama z's takvi ima u studenstski servis mene mi vrzuvaat asocijacija na studii i baska najucacka atmosfera mi pravat! Iam cela edna mnoogubrojna kolekcija ispisani penkala so si gi cuvam i neam srce da gi frlam ako znam deka nisto ne mi vredat ama...i kako i site ostanati si iam srekjni penkala so mi polagaat i bez niv ne vleguvam na ispit!! ......
a sea so iam edno OGROMNO penkalo nikoj mi nema takvo!!!!!:pipi:
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Пенкало си е пенкало. Не ми е важна ни цената ни марката. Важно нека пишува :)
 

латас

паметен глупак
Член од
5 август 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
многу битен сегмент од моето изразување на хартија... не пишувам со секакви пенкала... марката не ми е битна, битно е да пишува тенко и да биде темно сино, најчесто користам 0.5 пенкала, а ретко се дешава да фатам 0.7... и да, имам среќни пенкала за тестови иако не сум суеверен... ај мин хелоу! ако не научам и со златно да пишуем, пак нема ништо да напишам...

истотака сеа ги обожавам глитер пенкалата со светкавки шо се... ама многу брзо ги трошам пошо стално чкртам со нив нешто...
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Абе да е убав....ама по скапи не паѓам.....па да ми е мака да ми го откради некој и да го пазам ко очките.....аааа....не....убавко, на рака да ми лежи, да пишува тенко, да не ме замара додека брзам да ги фатам сите реченици од предавање....а оние шо мирисаат убаво многу ми се насрце.....инаку сум манијчка по книжарници и продавници за канцелариски материјали....ако влезнам во Офис уан супер стор...може цел ден да стојам таму....
Аа да многу важно за пенкалото исто така е.....да може да се грицка и по можност да е вкусен кога ти стои у уста...хихихиихи
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Пенкала... Сакам, но многу пребирлив сум. Не за ликот, туку за пишувањето. Има некои едноставно неможам да ги поднесам, неубо пишуваат. Затоа стално пред да земам пенкало, мора да го пробам како пишува. Може да е лично за изглед, ама ако не пишува добро...
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Ме нервира кога по неколку часа пишување ќе ми се сплекса прстор од лошо пенкало...не е битно дали е скапо или од 5 ден....важно да прие на прстите и секако,мразам кога мачка и посебно кога прекинува...тогаш може и крв да падне...
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Сакам убави пенкала ама секогаш убавите ги губам ,и затоа веке не обрнувам внимание на пенкалата толку многу.
 
V

Viktoranius

Гостин
Не сакам скапи пенкала...сакам само да ми пишат убаво..така дебело да пишат баш како што сакам.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.444
Поени од реакции
5.404
какво е такво е ... само нека ми пишува убаво не да ми мачка :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom