Пенкала

Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.928
Поени од реакции
12.030
Преферирам налив-пера. Ако е пенкало, може CROSS. Страшно мразам пластични пенкала.:toe:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.241
Поени од реакции
21.733
Било какви да се само да пишаа.:toe:
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180


Обожувам вакви пенкала Schneider tops 505. Знае ли некој каде може да се купи вакво?
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Многу сакам убави пенкала. Мајка ми има цела колекција на пенкала од нејзино време, а сега и јас имам некоја скромна колекција од убави пенкала. Другарките знаат дека сакам пенкала па многу пати и ќе ми подарат некое нивно поубаво пенкало знаејќи дека тоа ми значи многу.
Иначе кога влегувам во супермаркет првото нешто е што одам кај рафтовите за шолски-канцелариски матрејал и заглавувам долго време рагледувајќи а богами и пари многу си фрлам за вакви ситници.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Давам појке од 20 ден за пенкало?? Седи ре. Абре битно да пишит.
 
С

Спенсер

Гостин
Сакам да имам убави пенкала... моментално имам тенкоминец,кој го користам за елементарна алгебра и геометрија и слично, го платив 210 денари,али го чувам ептен многу - Staedtler марка... повеќето се чудат за ова,али јбг, мерак...

а и пенкалата сакам да ги чувам,ама неможам нив... мора да им се деси нешто,се губат,се кршат ова она... плаво,тенко пенкало... :vozbud::vozbud:
 

TheGamer

аут оф мај мајнд...
Член од
11 јуни 2009
Мислења
265
Поени од реакции
8
купувам пенкало еднаш месечно хахахах...и во првите 3 дена го грицкам до пола па го фрлам..па после позајмувам од некој другар..ама нивните не ги грицкам хахахха
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Mont Blanc - Ја гледав специјалната едиција со потписот на Ганди на аеродром изгледа прекрасно посебно за подарок ама да ти се сврти од памет колку коштаат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Пенкало 15-20 денари, топтан со запалка 25. Битно е да палам цигара и чкртнам нешто.
А и колку поред сите оние гаџети, техники...се користи денеска пенкалото...секоја чест на исклучоци кои традиционално го користат, но јас слабо (пресметка на струја и вода, колку бензин трошам или цртеж на жици од струја кога ќе расклопам некој електричен уред) :)
Вака нешто ми е сосем доволно
Mont Blanc - Ја гледав специјалната едиција со потписот на Ганди на аеродром изгледа прекрасно посебно за подарок ама да ти се сврти од памет колку коштаат.
Сега ги ѕирнав, 20-45.000 денари, стварно се солени :)

Еве едно од нив
Montblanc-Greta Garbo special edition
Униката колекција. Пенкало перо со кертриџ механизам и полнење. Медиум големина на перото. Перото е изработено од платина и со 18 каратна позлата, во форма на срце. Метал во бисерна крем боја, со црна основа. Изработен од платина, и спојувачки прстен со потпис на Грета Гарбо. Клип со еден Akoya бисер-перла 5.25 милиметри.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
765
Имам три паркерчиња со плаво - зеленкаста мина. Сите ми се подарок. Моиве што ги користам се со тенка мина и битно е ,, да лизгаат" на лист. Од тоа ми зависи и квалитетот на ракописот. Ги сакам пенкалата и си носам десетина на факултет. Малце болно е, ама суеверна навика ми е тоа.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Сега ги ѕирнав, 20-45.000 денари, стварно се солени :)

Еве едно од нив
Montblanc-Greta Garbo special edition
[/LEFT]

Мислеше 25,000 долари :helou: толку мислам одприлика беше Гандиевата едиција за налив пера овие што ги гледав беа обични по 3000 долари од парче само со потпис од Ганди
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Мислеше 25,000 долари :helou: толку мислам одприлика беше Гандиевата едиција за налив пера овие што ги гледав беа обични по 3000 долари од парче само со потпис од Ганди
Уау, па нив ќе мора да ги носам на работа со телохранители и во блиндирано возило :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.013
Поени од реакции
7.614
Вакво сакам да најдам ама незнам кај има...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom