Парламентарни избори - 15 Јули 2020

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.376
Нема такво нешто во рамковниот. Тоа ДУИ го измисли во 2006 г.
Точно Ѓорѓи!
...се работи за тнр. мајски договор, со кој се внесе нов елемент карактеристичен за федерација односно вовед во проектот Северџистан. (само на прв поглед делуваше дека ДУИ се однесува како увреѓена швалерка а Груки со неговите како француска собарица - инструментот победник со победник е својствен за кантонални или федерално утврдени творби и бидејќи ги даде очекуваните резултати време беше да се оди скалило повисоко во растурањњето на Македонија, многумина мислат дека лесно се растура држава тоа е заради лубрикантите.)
Сите овие проекти се изведуваат со години и децении
Автоматски споено мислење:

Нема врска што ме цитираш, јас само кажувам реално како стојат работите (барем од моја гледна точка). Спорот со името е завршена работа засега (потенцирам: ЗАСЕГА), името има шанса да се врати во некои идни времиња само ќе треба мнооогу да ни се поклопат коцките, и да бидеме упорни во таа намера да си го повратиме.
Види Грците 30 години се држеа на ставот дека ќе смениме име, устав, знаме, националност... која партија и да им дојдеше, го држеше цврсто ставот во врска со прашањето за името. Нашиве партии од друга страна во овие 30 години ставот за зачувување го држеа само пред избори, потоа си попуштаа и за име, и за Устав, и за знаме, нормално прикажувајќи го тоа како некој си успех на кој ни нивните дома не им веруваат.

Гледаш тоа е разликата, тие чекаа и дочекаа, а ние го ширевме газот за влез во ЕУ и НАТО притоа занемарувајќи ги овие работи кои прават една држава да биде она што е.
Мала земја сме, ама познати сме по тоа што врие од кодоши кои се зинати за пари, и тоа не е од сега, туку од времето на Илинденците... Коте од Руља, Иван Алабак, Андреј Хрлев, па идеме со Диме Пафтар од WW2 па се до денешниве, само овие се облечени во одела и глумат господа.
Димитров ти е пример за кодош и лингур кој тајно го известувал Калето за случувањата со името, и за тоа кој би можел да попушти по тоа прашање, ебан ФАКТ!!!

Нашата генерација не успеа да го сочува името, ќе треба да чекаме на други генерации да ги бришат нашите говна, а ние дотогаш за да ја ублажиме таа штета (ако може некако да се ублажи) е колективно да ги бојкотираме на некој начин секои настани во кои сме пишани со тоа име North, и да не го заборавиме нашето прво знаме од Кутлеш. Друго оставаме на идни поколенија, кои пред да пробат да го вратат името, ќе мора прво да расчистат со кодошите во земјава.
Реков дека можеев било кој да го “цитирам“ затоа што скоро па сите со севрџганска логика пеат иста песна “... нема ништо што да понуди, нит име ќе врати, нит било која друга партија ќе направи нешто посебно во врска со ова прашање кое е најболно за сите Македонци, нажалост...“, да знаев дека ќе се налутиш можев некој друг да прашам.
Спорот со името како што овдека се изнесува е всушност спор со постоењето на Македонци и македонска држава а не со некакво име, и се додека има живи Македонци проблемот и процес за нивно истребување ќе биде активен и актуелен! (се работи за долготрајни процеси за да се избегнат турбуленции)
Знам дека е тешко да се прифати вистината ама нејзиното отфрлање и неприфаќање нема да ја направи непостоечка.

Инаку ако се има во предвид поентата од претходниот коментар се мисли на следново:
-Која е разликата ако се гласи за СДСс или ДПсНЕ или било која друг субјект кој барем формално не ветува поништување на квислиншкиве договори и извршеното злосторство кон Македонците и некој субјект кој барем се обидува да артикулира таква политика со која дава надеж???
Што е разликата ако се гласа за Црпе или Мицко, да биде уште појасно?
Ако и двајцата ветуваат опстанок на Севреџистан зошто би гласал за било кој од нив?
...овие прашања се реторички значи не се бара одговор туку се обид за демаскирање на манипулациите кои се во тек!....

И не, не мислам дека е случајно додека од една страна се пласира тема со наслов “ГНЕВ за Венко Филипче..Заев..Мицковски...и останати продадени души“, од друга страна се пласира теза “... нема ништо што да понуди, нит име ќе врати, нит било која друга партија ќе направи нешто посебно во врска со ова прашање кое е најболно за сите Македонци, нажалост...“ тобоже случајно, се коинциденција, затоа што во политиката има се, само нема случајности!

За останатото, генерализираш и извлекуваш погрешни заклучоци и тези, не би говорел за тоа за да скратиме муабетот.
Немој да се грижиш ова ќе биде последн пат да го цитирам твоето ценето мислење.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.664
Поени од реакции
2.791
Подеднакво ми се гади од двете најголеми партии и слободно можам да се наречам безрбетник доколку гласам за некоја од нив. Апасиев може не делува зрело но е единствена партија која што делува искрено и без никакви влијанија од сдс и вмро. Апасив во никој случај нема да победи и да ја води државата во овој момент НО сум за таа да влезе во парламент со што повеќе пратеници како протест и казна за сите досегашни политики но и можност за промена во начинот на водење на државата со поголем спектар во собранието.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.870
Поени од реакции
4.462
мкд, Грујо имаше еден куп скандали и пак победи, ова со СЈО се слагам потполно, тешка катастрофа беше, така да јас сум сигурен тие 600+ илјади од референдумов сигурно стојат уште со СДСМ, мислам дека ќе победат и ќе имат предност од 3 до 5 пратеници, еве мое мислење, па да бидеме живи здрави после изборите тука сме.
Еднставно ВМРО ништо не нуди, се гледа оти прават секаква пречка за државата да се кочи, верувам дека луѓето им е преку кур од ВМРО прво Грујо па сега Мицо, не се напреднати ни 1%, туку се оназадени, ете едно мое мислење, па се читаме :)
Кај ги најде 600 илјади жити се, референдум и парламентарни избори се сосема различна работа :)

Во таа бројка точно е имаш највеќе симпатизери или членови на Сдсм но имаш и еден куп Албанци кои гласаат се во корист на Еу и Нато, ама имаш и добар дел Македонци кои го жртвуваа името со цел да се затвори спорот за името надевајки се дека ќе влеземе во ЕУ и ќе се подобри тука ситуацијата (или полесно да избегаат надвор). 600к Сдсм нема да добие макар и да ги рачунаш заедно со гласовите на Беса и Алијансата како можна коалиција во тоа сум прилично сигурен

Подеднакво ми се гади од двете најголеми партии и слободно можам да се наречам безрбетник доколку гласам за некоја од нив. Апасиев може не делува зрело но е единствена партија која што делува искрено и без никакви влијанија од сдс и вмро. Апасив во никој случај нема да победи и да ја води државата во овој момент НО сум за таа да влезе во парламент со што повеќе пратеници како протест и казна за сите досегашни политики но и можност за промена во начинот на водење на државата со поголем спектар во собранието.
Сегашново раководство на чело со Апасиев е многу поблиску до Дпмне отколку Сдсм, со неколку пратеници (2-3 ќе освојат според мене) да се надеваме дека би биле добар коректор во некоја идна влада. Освен ако не не разочараат и повторно се шитнат ефтино како и многу други просечни Македонци до сега
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
339
Поени од реакции
337
Некои луѓе се премногу самоуверени во победата на СДС, а не гледаат дека партијата мора да коалицира со друга албанска партија за да им парира на ДПмНЕ... башка да не го заборавиме нивниот последен митинг во Февруари или почеток на Март кое испадна чисто фијаско кога неможеа да соберат ниту 1000 души од цела Македонија со платени автобуси и сендвичи. За поддршката од странциве да не збориме, се се стопи после промената на името, сега нивниот ПР ги фали што остварувале контакти со факинг Косово :pos:

Точно е дека ДПмНЕ нема ништо што да понуди, нит име ќе врати, нит било која друга партија ќе направи нешто посебно во врска со ова прашање кое е најболно за сите Македонци, нажалост... Али да сметаш дека СДС ќе тепа по видување на бројот на фанови кои ги имаат на ФБ, или ради нивните политики во овие три години во кои незнаат да погодат едно знаме на држава, ондак незнам што да кажам... давајте од дрогата, сакам и јас :icon_mrgr:

ДПмНЕ ќе тепа, незнам дали ќе биде со тесна разлика или со голема, се зависи од ситуацијава со Короната како ќе се развива, али големи се шансите тие да прават нова влада со ДУИ или АА, зависи кој ќе тепа во албанскиот блок (ДУИ се ептен ослабнати, затоа тераат ултра националистичка кампања, на такви ветувања се палат браќата)
Procitav interesen komentar od albanec vo vrska so promenata na imeto.

received_593256274927859.jpeg
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.280
Поени од реакции
56.160
Член од
25 декември 2019
Мислења
339
Поени од реакции
337
Ги заболе Албанците за името, деновиве се зајадоа СДС и ДУИ, па вака ги провоцираат со името, знаат дека тоа е болна тема за Македонците и СДС како партија.
Da, ama gospodinot na slikata e so poinakvo razmisluvanje, zatoa sum iznenaden.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
Кој будала ќе излезе да гласа при пандемија и вакви бројки на заразени у Македонија, стварно не ми е јасно.
Истата таа „будала“ која не сака албанец премиер ;)

Сите видовме колку Албанците се „плашат“ од корона, а со неизлегување на Македонците на гласање, само им помагаме на нив да станат помоќни.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
183
Поени од реакции
774
Мислам дека дпмне ќе тепа ама пирово ко овој пат т.е. не со 61, муртињо пак ќе се натрти и ќе формира влада.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.215
Поени од реакции
10.875
Истата таа „будала“ која не сака албанец премиер ;)

Сите видовме колку Албанците се „плашат“ од корона, а со неизлегување на Македонците на гласање, само им помагаме на нив да станат помоќни.
Сва среќа до сега имавме "македонец" за премиер.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.094
Поени од реакции
1.350
Време е за нови деца, без разлика колку ви се свиѓаат или не. Полошо не било, може само на подобро. Доста е од катастрофава на СДССМ и простацине од ДПСМНЕ.
Доста е од крадење, наместени тендери, продавање на се што е национално, катастрофални институции, лош живот и плати. Животот со Левица нема да е како во Швајцарија, но барем се со чист образ и сакаат да сработат нешто. За поеток 5-6 пратеници за мала искра во мраков!

104455604_593607648232414_4012354101268324426_o.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom