Парламентарни избори - 15 Јули 2020

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.900
Поени од реакции
4.550
Smesni ste be budaletinki so mislite deka sdsm nema da tepa :D
Па на изборите 2016 ДПМНЕ со Грујо на чело и сите тие тешко скандали и обвинувања не успеаа СДСМ да победат, така да не знам од каде толку оптимизам освен ако нема некој тешки местенки како гласањето во Сарај на секој 17 секунди што се случуваше на референдумот за името

Голема странска подршка сега откако се реши спорот за името не верувам да имаат, не успеаа да пикнат никој во затвор од главните ликови на предходната власт која силно ја обвинуваа, со СЈО доживеаа тежок блам итн така да огромен дел од критички настроените неутрални гласачи веќе ги имаат изгубено. Единствено мала шанса за спас може гледаат во очекувањата дека ќе има мала излезност, или пак ако имаат некој ас во ракавот како да ги придобијат Албанците
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Smesni ste be budaletinki so mislite deka sdsm nema da tepa :D
Смешни будалетинки пушти ги, единствен и сигурен метод за победа на СДСс се најде и сега се вршат симулации...
Методот е многу едноставен гласи: забрана за излегување на избори за сите опозициони партии со што победата на СДСс ја прави изгледна, само да се убедат остатокот севрџгани да не гласит за ДУИ.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
236
Поени од реакции
491
Smesni ste be budaletinki so mislite deka sdsm nema da tepa :D
Не само шо не треба да тепа, туку треба и Криволак да се пренамени за друга цел, не за нато база, па во иднина на никој да не му падни на памет да го стори ова кое го сторија овие издајници. Ама со ретардирани северџани кои уште гласаат за сдс и со вакво судство кое суди по нарачка и судии и обвинители испреплетени како црева, тешко таа работа.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.053
Поени од реакции
1.549
Па на изборите 2016 ДПМНЕ со Грујо на чело и сите тие тешко скандали и обвинувања не успеаа СДСМ да победат, така да не знам од каде толку оптимизам освен ако нема некој тешки местенки како гласањето во Сарај на секој 17 секунди што се случуваше на референдумот за името

Голема странска подршка сега откако се реши спорот за името не верувам да имаат, не успеаа да пикнат никој во затвор од главните ликови на предходната власт која силно ја обвинуваа, со СЈО доживеаа тежок блам итн така да огромен дел од критички настроените неутрални гласачи веќе ги имаат изгубено. Единствено мала шанса за спас може гледаат во очекувањата дека ќе има мала излезност, или пак ако имаат некој ас во ракавот како да ги придобијат Албанците
мкд, Грујо имаше еден куп скандали и пак победи, ова со СЈО се слагам потполно, тешка катастрофа беше, така да јас сум сигурен тие 600+ илјади од референдумов сигурно стојат уште со СДСМ, мислам дека ќе победат и ќе имат предност од 3 до 5 пратеници, еве мое мислење, па да бидеме живи здрави после изборите тука сме.
Еднставно ВМРО ништо не нуди, се гледа оти прават секаква пречка за државата да се кочи, верувам дека луѓето им е преку кур од ВМРО прво Грујо па сега Мицо, не се напреднати ни 1%, туку се оназадени, ете едно мое мислење, па се читаме :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.077
Поени од реакции
3.102
мкд, Грујо имаше еден куп скандали и пак победи, ова со СЈО се слагам потполно, тешка катастрофа беше, така да јас сум сигурен тие 600+ илјади од референдумов сигурно стојат уште со СДСМ, мислам дека ќе победат и ќе имат предност од 3 до 5 пратеници, еве мое мислење, па да бидеме живи здрави после изборите тука сме.
Еднставно ВМРО ништо не нуди, се гледа оти прават секаква пречка за државата да се кочи, верувам дека луѓето им е преку кур од ВМРО прво Грујо па сега Мицо, не се напреднати ни 1%, туку се оназадени, ете едно мое мислење, па се читаме :)
Ke te zamolam ako moze, receptata od pecurkite,?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.845
Поени од реакции
10.187
Последно уредено:

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.293
Поени од реакции
56.279
Некои луѓе се премногу самоуверени во победата на СДС, а не гледаат дека партијата мора да коалицира со друга албанска партија за да им парира на ДПмНЕ... башка да не го заборавиме нивниот последен митинг во Февруари или почеток на Март кое испадна чисто фијаско кога неможеа да соберат ниту 1000 души од цела Македонија со платени автобуси и сендвичи. За поддршката од странциве да не збориме, се се стопи после промената на името, сега нивниот ПР ги фали што остварувале контакти со факинг Косово :pos:

Точно е дека ДПмНЕ нема ништо што да понуди, нит име ќе врати, нит било која друга партија ќе направи нешто посебно во врска со ова прашање кое е најболно за сите Македонци, нажалост... Али да сметаш дека СДС ќе тепа по видување на бројот на фанови кои ги имаат на ФБ, или ради нивните политики во овие три години во кои незнаат да погодат едно знаме на држава, ондак незнам што да кажам... давајте од дрогата, сакам и јас :icon_mrgr:

ДПмНЕ ќе тепа, незнам дали ќе биде со тесна разлика или со голема, се зависи од ситуацијава со Короната како ќе се развива, али големи се шансите тие да прават нова влада со ДУИ или АА, зависи кој ќе тепа во албанскиот блок (ДУИ се ептен ослабнати, затоа тераат ултра националистичка кампања, на такви ветувања се палат браќата)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.378
Точно е дека ДПмНЕ нема ништо што да понуди, нит име ќе врати, нит било која друга партија ќе направи нешто посебно во врска со ова прашање кое е најболно за сите Македонци, нажалост... Али да сметаш дека СДС ќе тепа по видување на бројот на фанови кои ги имаат на ФБ, или ради нивните политики во овие три години во кои незнаат да погодат едно знаме на држава, ондак незнам што да кажам... давајте од дрогата, сакам и јас
Море лујџе од каде ви се информациите?
Се утепав да дојдам до релевантни информации кои се резултат на сериозна анализа ама нема шанси единствено што наоѓам се само политички памфлети полни со манипулации, креирани во партиски кујни (управувани од Дедо Мраз).
Сите до еден небитно што преферирате квази-лева илим квази-десна тобоже идеологија сите до еден говорите:
“... нема ништо што да понуди, нит име ќе врати, нит било која друга партија ќе направи нешто посебно во врска со ова прашање кое е најболно за сите Македонци, нажалост...“
затоа ќе ве молам за малку информации каде се напојувате и од каде толкава сигурност дека никој нема ништо да стори по повод со името и окупацијата, дали се работи за потсвесно програмирање на кое некои се предмет а некои го форсираат или само ми се чини?

@Scirea еве и ти со иста парола, така да нема врска што тебе те прашувам само така се погоди, ако некој се интересира зошто вакво прашање нема до јастребите севреџгански, се надевам дека нема такви кои очекуваат сериозен и рационален одговор од такви копитари!
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.071
Поени од реакции
2.073
Една прогноза :)

Сдсм 320.000 гласа, Вмро 360.000.
Сдсм 46 пратеника, Вмро 49, Левица1, Дуи 13, Алијанса 10, Дпа 1.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.293
Поени од реакции
56.279
затоа ќе ве молам за малку информации каде се напојувате и од каде толкава сигурност дека никој нема ништо да стори по повод со името и окупацијата, дали се работи за потсвесно програмирање на кое некои се предмет а некои го форсираат или само ми се чини?

@Scirea еве и ти со иста парола, така да нема врска што тебе те прашувам само така се погоди, ако некој се интересира зошто вакво прашање нема до јастребите севреџгански, се надевам дека нема такви кои очекуваат сериозен и рационален одговор од такви копитари
Нема врска што ме цитираш, јас само кажувам реално како стојат работите (барем од моја гледна точка). Спорот со името е завршена работа засега (потенцирам: ЗАСЕГА), името има шанса да се врати во некои идни времиња само ќе треба мнооогу да ни се поклопат коцките, и да бидеме упорни во таа намера да си го повратиме.
Види Грците 30 години се држеа на ставот дека ќе смениме име, устав, знаме, националност... која партија и да им дојдеше, го држеше цврсто ставот во врска со прашањето за името. Нашиве партии од друга страна во овие 30 години ставот за зачувување го држеа само пред избори, потоа си попуштаа и за име, и за Устав, и за знаме, нормално прикажувајќи го тоа како некој си успех на кој ни нивните дома не им веруваат.

Гледаш тоа е разликата, тие чекаа и дочекаа, а ние го ширевме газот за влез во ЕУ и НАТО притоа занемарувајќи ги овие работи кои прават една држава да биде она што е.
Мала земја сме, ама познати сме по тоа што врие од кодоши кои се зинати за пари, и тоа не е од сега, туку од времето на Илинденците... Коте од Руља, Иван Алабак, Андреј Хрлев, па идеме со Диме Пафтар од WW2 па се до денешниве, само овие се облечени во одела и глумат господа.
Димитров ти е пример за кодош и лингур кој тајно го известувал Калето за случувањата со името, и за тоа кој би можел да попушти по тоа прашање, ебан ФАКТ!!!

Нашата генерација не успеа да го сочува името, ќе треба да чекаме на други генерации да ги бришат нашите говна, а ние дотогаш за да ја ублажиме таа штета (ако може некако да се ублажи) е колективно да ги бојкотираме на некој начин секои настани во кои сме пишани со тоа име North, и да не го заборавиме нашето прво знаме од Кутлеш. Друго оставаме на идни поколенија, кои пред да пробат да го вратат името, ќе мора прво да расчистат со кодошите во земјава.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.230
Поени од реакции
2.173
Кој будала ќе излезе да гласа при пандемија и вакви бројки на заразени у Македонија, стварно не ми е јасно.
pa tocno toa im e taktikata, ke islezat tie koi treba da izlezat, a tie koi se razocarani od celata politika i site partii ke si sedat doma vo ovakvi uslovi i so toa zajko lesno ke ostane na vlast. toa sto nekoi ljuge mislat deka zajko nema povtorno da pobedi (bez razlika dali so najvise pratenika ili ne) me potsetuva na naivnosta na narodot koj pred prethodnite parlementarni izbori mislese deka nema da go smeni imeto. sega ja gledam istata naivnost samo vo vrska so toa sto mnogu ljuge mislat deka zajko ke padne, a totoalno zaboravaat deka toa nema da se sluci so toa sto nema da se glasa za SDSM. mashinerijata koja stoi pozadi zajko ke izlezi na izbori (makedonci i malcinstvata), a so toa sto "normalniot" nezadovolen makedonec nema da glasa zajko politicki ke si osigura uste eden mandat. zajko tek ke padne koga ke ima golema izlezenost i tie koi ke izlezat nema da glasaat za nego. toa nema da se sluci vo juli ovaja godina.

inace terminot mislam deka ne im e ni do tolku biten za povtorno da pobedat, toa bi se slucilo i za nekolku meseci, mislam deka brzite izbori pobitni im se za pregovorite so bugarija. bugarija gi ima fateno za madinjata i zajko e svesen deka posle se sto potpisa nema da pomine bez da gi prifati baranjata na bugarija, pa normalno saka uste sega izbori, a ne posle potpisuvanje dogovor so bugarija bidejki dogovorot so bugarija bi mozel da zagrozi negova pobeda na parlementarni izbori. ovaka ke dobie nov mandat i kratko posle toa ke go potpise dogovorot so bugarija, pa em ke si ja zavrsi dadenata zadaca em ke ostane uste dolgo na vlast za so negovite uste povise da se zbogatat preku mokta koja ja imaat koga se na vlast.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.573
Поени од реакции
9.634
Мене и 2016 не ми беше јасно, а и сега гледам тука калкулации ако победи сдсм ако победи вмро кој со кого ќе правел коалиција. Нели во рамковен договор загарантирано и морално е победникот од Македонскиот блок да прави коалиција со победникот од Албанскиот блок? Зашто ДУИ одби да прави коалиција со Вмро 2016 кои беа победници на изборите, и со тоа го прекрши рамковниот договор? И зашто тогаш ни е потребен рамковен договор ако има избор кој со кого ќе прави коалиција? Или за дуи важат едни правила а за другите други?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Нели во рамковен договор загарантирано и морално е победникот од Македонскиот блок да прави коалиција со победникот од Албанскиот блок?
Нема такво нешто во рамковниот. Тоа ДУИ го измисли во 2006 г.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom